Oplatí sa kúpiť trekingové palice?
Oplatí sa kúpiť trekingové palice?

Pozeráte cez prsty na turistov, ktorí v horách používajú trekingové palice? Pozeranie cez prsty nie je na mieste. Vyskúšajte si aspoň raz chôdzu s týmito palicami a garantujeme vám, že sa bez nich už na žiadnu túru nevyberiete. Trekingové palice sú oporou pri mnohých aktivitách v horách a dokážu poslúžiť aj v iných situáciách ako len pri chôdzi.

Trekingové palice sú súčasťou výbavy do hôr

Trekingové palice by ste mali zaradiť do výbavy do hôr pri každom výlete. Sú rovnako dôležité ako turistická obuv a funkčné oblečenie. Palice majú podobnú úlohu ako turistické topánkychránia vašu bezpečnosť počas výstupov i pri schádzaní z vrcholov. Dokonca aj horská záchranná služba odporúča do hôr nasledujúci výstroj: nepremokavé oblečenie vo viacerých vrstvách, škatuľka prvej pomoci, lekárnička, pánska a dámska turistická obuv, dostatok jedla a vody.

Aké trekingové palice sú najlepšie?

Podobne ako zvyšok turistickej výbavy je možné trekingové palice zohnať vo viacerých prevedeniach. Niektoré palice sú pevnej konštrukcie, iné sa dajú skladať alebo teleskopicky nastaviť. Pevné trekingové palice vyberajte presne podľa výšky. Sú rovnako kvalitné ako zvyšné modely a dobre tlmia nárazy. Najviac variabilné a hlavne skladné sú teleskopické palice, ktoré sa však rýchlejšie zničia. Medzi najpevnejšie trekingové palice patria tie, ktoré sa vyrábajú z hliníka a karbónu. Karbónové palice majú hrot vyrobený z titánu, takže sú takmer nezničiteľné. Aby sa vám palice dobre držali, kúpte si tie, ktoré majú korkovú rukoväť.

Prečo sú trekingové palice tak skvelé?

Trekingové palice sú skvelé a potrebné pri túrach z viacerých dôvodov. V prvom rade poskytujú pri podopierajú úľavu unaveným kĺbom, takže dokážete ísť dlhšie v rýchlom tempe. Dôležité je tiež to, že vám dodávajú stabilitu pri zdolávaní ťažšieho terénu. Oceníte ich pri výstupe do strmého kopca a pri jeho schádzaní, kedy hrozí na skalách pošmyknutie. S trekingovými palicami budujete kondíciu a formujete vrchnú časť tela.

Trekingové palice využijete tiež týmto spôsobom: ako základ pre prístrešok počas dažďa (stačí cez ne prehodiť pláštenku), na prekonávanie prekážok ako sú popadané vetvičky, husté kry alebo kamene, dajú sa použiť ako dlaha v prípade zranenia.