Ako vybaviť hypotéku
Ako vybaviť hypotéku

Pri kúpe nehnuteľnosti je dôležitým kritériom cena. Na hodnotu bytu má vplyv viacero faktorov ako jeho vek, stav, lokalita a aj občianska vybavenosť. Ak ste si našli byt, ktorý si chcete kúpiť pravdepodobne to budete riešiť cez hypotekárny úver. Jeho vybavenie vám ale zaberie nejaký čas. Ak viete na čo sa pripraviť môže byť vybavovanie hypotéky celkom jednoduché.

Kúpa bytu alebo stavba rodinného domu

Skôr ako navštívite banku mali by ste mať ujasnené, či idete kupovať byt alebo chcete hypotéku na výstavbu rodinného domu. V závislosti od toho budete potrebovať aj rôzne dokumenty.

Návšteva banky

Keď už viete akú nehnuteľnosť chcete zájdite do banky. Je vhodné si dohodnúť stretnutie ale nie je to podmienka. Tu môžete zistiť aký veľký hypotekárny úver dostanete, aké budú mesačné splátky a aj ako dlho ho budete splácať.

Potvrdenie o prijme už v súčasnosti do banky nosiť nemusíte. Banka si preverí Sociálnu poisťovňu a overí či nie ste vedení v registri neplatičov. Potrebujete len doklad totožnosti. Ak o hypotekárny úver žiadate spolu s manželkou/ manželom mali by ste do banky prísť obaja.

Znalecký posudok

Hneď ako je žiadosť o úver spísaná a je v poriadku spolu s bankou si objednáte znalca. Znalecký posudok je dôležitý dokument, ktorý je potrebné priložiť k žiadosti o hypotéku. Prečo? Cena nehnuteľností je značne nadhodnotená. Banku nezaujíma trhová cena ale hodnota bytu. Na základe tohto posudku vám požičia 90% z ceny.

Ako vybaviť hypotéku

Z tohto ohľadu sa určite oplatí kupovať novostavbu. Nové byty v Bratislave majú vyššiu hodnotu ako staré byty, ktoré neraz potrebujú rekonštrukciu.

Celý proces vybavovania hypotéky môže trvať najkratšie dva týždne, v niektorých prípadoch, hlavne ak žiadate o hypotéku na výstavbu nehnuteľnosti to môže trvať aj vyše mesiaca.

Vyhnúť sa behaniu po bankách a zisťovaniu, ktorá z nich vám ponúkne najlepšiu hypotéku môžete aj využitím služieb Finep. Tu vám povedia všetko o priebehu kúpy nehnuteľnosti a ponúknu vám aj viaceré možnosti jej financovania. Okrem týchto služieb majú v ponuke aj novostavby, do ktorých sa môžete hneď nasťahovať.