Kombinačky – typy a ako si vybrať
Kombinačky – typy a ako si vybrať

Kombinačky alebo dielenské kombinované kliešte predstavujú jednoduchý predmet so širokým využitím. Slúžia predovšetkým na uchopenie predmetov, pričom základný mechanizmus spočíva v princípe páky. Môžete ich využiť na uchopenie, pridržanie, stláčanie, či delenie jednotlivých predmetov. Spočiatku išlo prevažne o kováčske nástroje, no dnes sú súčasťou bežného náradia v dielni, no využívajú sa aj v priemyselnej výrobe. Kde všade ich môžete použiť a ako si vybrať správny model pre vaše potreby?

Kliešte alebo kombinačky?

Kliešte majú širokospektrálne využitie – prakticky sa dajú použiť všade, kde je potrebné uchopiť predmet silou väčšou ako je sila ľudskej ruky. Pokiaľ uchopovaciu časť nahradíme ostrím môžu vzniknúť kliešte na delenie materiálu, ktoré majú tiež široké využitie aj v rôznych ďalších oblastiach. Zároveň sa na bežnej báze využívajú aj kliešte, ktoré disponujú rovnako deliacou aj uchopovacou časťou – takzvané kombinované kliešte, teda už spomínané kombinačky.

Na ohýbanie drôtu a tenkého kovu sa používajú kliešte so zužujúcimi sa kónickými čeľusťami. Diagonálne strihacie kliešte sa využívajú na strihanie drôtu a malých špendlíkov v zle dostupných oblastiach. Vďaka tomu, že rezné hrany sú diagonálne posunuté o 15 stupňov, môžu rezať predmety v jednej rovine s povrchom. Na jednotlivé úkony je teda vhodné si vybrať buď kliešte alebo kombinované kliešte. Ako si ale vybrať ideálne kombinované kliešte na bežné používanie?

Ako si vybrať kombinačky?

Pri výbere kombinačiek patrí medzi základné parametre veľkosť. V dielni je ideálne mať po ruke rovnako väčšie kombinované kliešte, ktoré sú vhodné na hrubšiu prácu a rovnako aj menšie, ktoré môžete využiť na precíznejšiu prácu. Medzi ďalšie veľmi pozitívne vlastnosti kombinačiek patria napríklad pogumovanie rukoväte, ktoré umožňuje omnoho lepšie uchopiť kombinačky a rovnako funguje aj na izoláciu elektrickej energie.

Vrúbkovanie zakončenie takýchto klieští vám umožní pevne uchopiť predmety bez toho, aby ste museli mať obavy z ich vykĺznutia. Odizolávač drôtov má zas význam pri odstránení gumovej izolácie drôtov. Ak si chcete kúpiť kvalitné kombinačky za skvelé ceny, môžete navštíviť stránku tme.eu. Na stránkach tohto internetového obchodu nájdete okrem iného aj široké spektrum viac ako 500 000 dostupných elektrických komponentov vo vysokej kvalite.