Leto láka do prírody. Aké topánky sú do lesa najlepšie?
Leto láka do prírody. Aké topánky sú do lesa najlepšie?

Letné počasie praje turistike a pobytu v prírode. Najradšej by ste celý deň strávili chodením a poznávaním skrytých zákutí, ale… Ale vaše topánky vám to nedovolia. Pri každom športe je nutné nosiť obuv, ktorá je na daný typ aktivity vyrobená. Veľa ľudí si myslí, že na prechádzku po lese si môžu obuť čokoľvek. Preto je často vidieť v lese turistov s obutými sandálmi. Takéto nerozumné obúvanie vás bude stáť minimálne otlačené chodidlá, ale prísť môže aj k vážnejšiemu zraneniu. Aké topánky si obuť do lesa?

Muži sú z Marsu a ženy z Venuše

Iste poznáte známy výrok, že muži sú z Marsu a ženy z Venuše. Toto pravidlo neplatí len pre správanie sa odlišných pohlaví. Dámy majú inú stavbu tela, iné chodidlá, a preto sa pre nich vyrába oblečenie a obuv rozdielneho strihu ako pre pánov. Napríklad v prípade obuvi na turistiku je dámska turistická obuv spravidla nižšieho a užšieho strihu, podošva je mäkšia a klenba je viac vystužená. Samozrejme, že dámam záleží aj na vzhľade. Turistické topánky pre ženy plne vyhovujú módnym štandardom a prispôsobujú sa farebne súčasným trendom.

Prečo sú niektoré turistické topánky vysoké a iné nízke

Na prvý pohľad vás pri výbere obuvi do lesa zaujme to, že jeden model je vyšší a iný nižší. V tomto prípade nejde o diktát módy, ale o to, aby vám bolo v topánkach pohodlne a boli bezpečné aj v náročnejšom teréne. Nižšia turistická obuv je určená na kratšie prechádzky po spevnených lesných cestičkách a turistických chodníkoch. Keď sa vyberiete na celodennú túru a viete, že sa budete musieť popasovať aj so stúpaním, tak si kúpte vyššie topánky.

Dokonca ani počasie vás neprekvapí

Topánky do lesa musia odolať rôznym nástrahám v podobe dažďa a následného šmykľavého bahna či lístia. Turistické topánky sú prispôsobené aj týmto situáciám. Sú ušité z nepremokavého materiálu a kvalitnejšie disponujú aj druhou vrstvou tzv. membránou. Podošva je špecifická v tom, že dokáže odvádzať vodu i bráni pošmyknutiu.

Nič neriskujte a užite si turistiku bez obmedzenia

Ak ste sa dopracovali až k týmto riadkom, tak iste chápete, že turistická obuv je pre priaznivcov prechádzok či výstupov jedinou možnosťou užiť si túry bez obmedzenia. Riskovať sa neoplatí, pretože aj malé pošmyknutie môže v lese dopadnúť katastrofálne.