Konopná masť a jej účinky
Konopná masť a jej účinky

Výrobky z konope sa stali v posledných rokoch populárnejšie a obľúbenejšie. Na trhu nájdeme široké spektrum produktov, od konopných krémov cez rôzne mlieka až po konopné telové oleje.

Čo je teda na týchto konopných výrobkoch také dobré? Aké výhody pre zdravie môžu poskytnúť?

Čo je konopná masť?

Konopná masť je prírodný prostriedok, vďaka ktorému je možné sa bez chémie a iných telu neprirodzených látok vyhnúť bolesti a iným komplikáciám. Konopná masť sa odporúča najmä tým, ktorí aplikujú masť na problémové miesto a masírujú ho. Masť sa dobre rozotiera, je vstrebateľná a nemastí.

Nie je žiadnym tajomstvom, že masti sa využívajú už po stáročia, kde ľudia už vtedy odhalili jej pozitívne účinky pri bolestiach svalov, kožných vyrážkach či alergiách. Masť sa na rozdiel od liekov a práškov vstrebe cez kožu a pôsobí len tam, kde je to potrebné, čiže nezaťažuje žalúdok, obličky a ďalšie orgány.

Tip: Recept, ako si vyrobiť konopnú masť.

Pre koho je konopná masť vhodná?

Konopná masť pomáha takmer pri všetkých kožných problémoch ako psoriáza, vyrážky, akné, opary, ekzémy, bodnutie hmyzom a ďalšie. Keďže sa jedná o analgetikum, čiže pôsobí protizápalovo a tlmí bolesť, pomáha pri odstraňovaní bolesti svalov a kĺbov, uvoľňuje svalové napätie a zabraňuje tvorbe zápalov a opuchov.

Konopnú masť môžu použiť aj ľudia, ktorí trpia problémami s kŕčovými žilami, bercovými vredmi či hemoroidmi. Konopná masť môže byť taktiež vhodnou alternatívou na spálenú pokožku od slnka, kedy ju zregeneruje a hydratuje zároveň.

Využitie konopnej masti

Využitie konopnej masti

Základnou zložkou väčšiny konopných mastí je konopný olej, ktorý sa získava lisovaním semien a obsahuje mnoho prospešných vitamínov, minerálov, vlákniny a antioxidantov. Konopná masť pôsobí protizápalovo a hojí, pomáha proti rôznym typom bolesti, pôsobí relaxačne a preto sú účinky prípravku všestranné.

Pri výrobe konopnej masti je možné ju obohatiť aj o rôzne prísady, ako napríklad chilli, ktoré pomáha dostať konope rýchlejšie k bolesti a tak ju čo najskôr odstrániť. Obsah chilli v konopnej masti môže byť taktiež prospešný pri problémoch s celulitídou. Takúto masť však už potom nemožno použiť na ostatné problémy ako kožné a podobne.

Nájdete však aj mastičky vyrobené z bambuckého masla, kokosového oleja či iných prírodných látok.

Konopná masť a jej účinky na zdravie

Konopná masť a jej účinky na zdravie

Zmierňuje psoriázu

Psoriáza je chronické zápalové ochorenie, ktoré sa prejavuje zapálenou suchou červenou pokožkou alebo opuchnutými kĺbmi. Keďže konopný olej v masti obsahuje veľa esenciálnych mastných kyselín, môže pomôcť práve tým, ktorí trpia psoriázou.

Esenciálne mastné kyseliny ako sú omega-3 a omega-6 majú liečivé vlastnosti, vrátane protizápalových vlastností, ktoré sú vynikajúce pre pacientov so psoriázou. Pravidelné používanie konopnej masti môže posilniť, vybudovať silnejšiu a odolnejšiu pokožku a spomaliť aj množenie kvasiniek.

Zmierňuje bolesť

Mnoho ľudí trpiacich artritídou, zápalmi alebo ďalšími chronickými bolesťami, považuje konopnú masť za vynikajúci produkt na zmiernenie bolesti.

Zmierňuje ekzém

Ekzém je kožný stav, ktorý sa môže objaviť kdekoľvek na tele. Tí, ktorí trpia ekzémom, majú zväčša problémy so suchou červenou kožou alebo zápalmi pokožky.

Jednou z najbežnejších foriem je atopická dermatitída, ktorá spôsobuje suchosť a svrbenie pokožky. Keďže konopná masť obsahuje omega mastné kyseliny, ktoré pomáhajú posilňovať pokožku a hydratovať ju, je pri ekzémoch veľmi prospešná.

Zmierňuje suchú pokožku

Ako sme spomínali, esenciálne mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v konopnom oleji vynikajúco dokážu hydratovať pokožku. Konopné masti sú vhodnou voľbou pre tých, ktorí trpia suchou pokožkou. Nielenže bojujú proti nej, ale sú taktiež nabité ďalšími živinami a vitamínmi vrátane vitamínu E, ktorý vyživuje a posilňuje kožu.

Okrem toho vitamín E tiež pomáha spomaľovať proces starnutia, redukovať výskyt jemných liniek a vrások na pleti.

Konopná masť na tetovanie

Vedeli ste o tom, že konopná masť je skvelá aj na tetovania? Starostlivosť o tetovanie je pomerne dôležitá a keďže samotné tetovanie je v podstate otvorená rana, aj tu sa hodia konopné masti. Sú užitočné pri regenerácii pokožky, upokojení zápalov alebo podráždení a pri znižovaní bolesti.

Tip: Viete ako sa stravovať pri užívaní CBD produktov?

​​Vedľajšie účinky

Každá minca má dve strany a inak to nie je ani s konope. Okrem toho, že konopná masť ponúka množstvo výhod, môže spôsobiť aj niekoľko vedľajších účinkov. Ich úroveň sa samozrejme môže od jednej osoby k druhej podstatne líšiť. Preto vám odporúčame ešte predtým, ako sa rozhodnete pre výrobky z konope, poradiť sa s vaším lekárom.

Možné vedľajšie účinky:

 • Suché ústa
 • Ospalosť
 • Únava

Konopná masť na koži vs. konopná masť na svaly

Konopnú mastičku na kožu je možné užívať pri:

 • problémoch spôsobených dehydratáciou kože, na suché a svrbivé miesta
 • alergických reakciách kože
 • pigmentových škvrnách
 • popraskaných perách a na ošetrenie pokožky okolo úst
 • liečbe ekzémov

Konopná masť na svaly a kĺby je účinná najmä pri:

 • problémoch so stuhnutosťou svalov, kĺbov i chrbta
 • akútnych problémoch, úrazoch, natiahnutých svaloch
 • náročnom výkone ako regenerácie veľkých svalov a kĺbov
 • chronických bolestiach chrbta, krku a šije

Spôsob použitia

Masti sa vo všeobecnosti nanášajú na ošetrované miesto a nechajú sa pôsobiť, najlepšie cez noc. Aplikovať na telo a boľavé miesto by sa vždy mali na čistú pokožku a opakovane. Sú určené na vonkajšie použitie, preto dávajte pozor, aby nevnikla do očí alebo na poranenú, otvorenú pokožku.

Skladujte ju mimo dosahu detí, najlepšie v suchom prostredí a pri izbovej teplote.

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk