Aj keď sa to na prvý pohľad možno nezdá, lupiny trápia veľkú časť populácie. Nezáleží na pohlaví ani veku. Jednoducho povedané, lupiny môže mať každý z nás. V tomto článku sa dozviete prečo vznikajú a ako s nimi možno bojovať.
Vo všeobecnosti platí, že lupiny sa považujú za odumreté časti pokožky hlavy. To spôsobuje najmä zápal v tele. Ak by ste si mysleli, že lupiny nie sú závažným ochorením, ste na omyle. Môžu sa za nimi totiž skrývať mnohé sprievodné ochorenia a v neposlednom rade aj nezdravý životný štýl.
Prečo vznikajú lupiny?
Dôvodov, prečo lupiny vznikajú je viac. V prvom rade môže ísť o premnoženie kvasiniek, ktoré sa však v pokožke hlavy vyskytujú prirodzene. Okrem iného, lupiny vznikajú aj vtedy, keď sa o vlasy staráte až priveľa.
To nastane napríklad v období, keď si umývate hlavu príliš často, poprípade vtedy, keď používate nesprávne produkty. Šampón proti lupinám je v tomto prípade tá najlepšia voľba. Lupiny môžu vzniknúť aj dôsledkom častého fénovania vlasov. To platí najmä v prípade, že používate na féne horúci vzduch. Ten stimuluje mazové žľazy k tvorbe lupinám.
Aké druhy lupín existujú?
· Suché lupiny: biele suché šupinky, ktoré sa vyskytujú po celej dĺžke vlasov, no najmä pri korienkoch
· Mastné lupiny: mastné až nažltlé kúsky kože, ktoré zostávajú vo vlasoch a neopadávajú
Ako liečiť lupiny?
V prvom rade by ste mali prehodnotiť svoj životný štýl. Ak často stresujete, pociťujete psychickú záťaž alebo sa stravujete nezdravo, musíte to všetko zmeniť. Ide totiž o časté faktory vzniku lupín. Následne je potrebné používať kvalitné produkty proti lupinám, nefénovať si vlasy horúcim vzduchom a oplachovať si hlavu vlažnou vodou. Nezabúdajte ani na správne stravovanie. To by malo pozostávať z množstva vitamínov, minerálov a bielkovín.