Trápia vás lupiny
Trápia vás lupiny

Aj keď sa to na prvý pohľad možno nezdá, lupiny trápia veľkú časť populácie. Nezáleží na pohlaví ani veku. Jednoducho povedané, lupiny môže mať každý z nás. V tomto článku sa dozviete prečo vznikajú a ako s nimi možno bojovať.

Vo všeobecnosti platí, že lupiny sa považujú za odumreté časti pokožky hlavy. To spôsobuje najmä zápal v tele. Ak by ste si mysleli, že lupiny nie sú závažným ochorením, ste na omyle. Môžu sa za nimi totiž skrývať mnohé sprievodné ochorenia a v neposlednom rade aj nezdravý životný štýl.

Prečo vznikajú lupiny?

Dôvodov, prečo lupiny vznikajú je viac. V prvom rade môže ísť o premnoženie kvasiniek, ktoré sa však v pokožke hlavy vyskytujú prirodzene. Okrem iného, lupiny vznikajú aj vtedy, keď sa o vlasy staráte až priveľa.

To nastane napríklad v období, keď si umývate hlavu príliš často, poprípade vtedy, keď používate nesprávne produkty. Šampón proti lupinám je v tomto prípade tá najlepšia voľba. Lupiny môžu vzniknúť aj dôsledkom častého fénovania vlasov. To platí najmä v prípade, že používate na féne horúci vzduch. Ten stimuluje mazové žľazy k tvorbe lupinám.

Aké druhy lupín existujú?

· Suché lupiny: biele suché šupinky, ktoré sa vyskytujú po celej dĺžke vlasov, no najmä pri korienkoch

· Mastné lupiny: mastné až nažltlé kúsky kože, ktoré zostávajú vo vlasoch a neopadávajú

Ako liečiť lupiny?

V prvom rade by ste mali prehodnotiť svoj životný štýl. Ak často stresujete, pociťujete psychickú záťaž alebo sa stravujete nezdravo, musíte to všetko zmeniť. Ide totiž o časté faktory vzniku lupín. Následne je potrebné používať kvalitné produkty proti lupinám, nefénovať si vlasy horúcim vzduchom a oplachovať si hlavu vlažnou vodou. Nezabúdajte ani na správne stravovanie. To by malo pozostávať z množstva vitamínov, minerálov a bielkovín.