Cítiť sa unavení po celom dni v práci je normálne. Cítiť sa unavení hneď ráno normálne nie je. Ak budete dlhodobo tento stav ignorovať, môžu sa u vás prejaviť zdravotné problémy. Príčiny únavy bývajú viaceré, ale najčastejšie ide o stres a nedostatok spánku alebo o nekvalitný spánok zapríčinený nevhodným matracom a lôžkovinami.
Chronická únava trápi čoraz väčší počet ľudí
Vplyvom stresu a neustáleho zhonu sa u ľudí začnú prejavovať rôzne príznaky, ktoré sa súhrnne nazývajú chronická únava. Zobudiť sa a ihneď od rána pociťovať únavu nie je nič príjemné. Prakticky celý deň sa cítite ako nadrogovaní, vaša výkonnosť je nulová a nedokážete sa sústrediť. V noci si ľahnete pod paplóny a túžite sa ráno zobudiť plní energie, ale bohužiaľ sa tak nestane. Vaše okolie vás možno začne odsudzovať a považovať za lenivca. Odsudzovanie nie je na mieste, pretože chronickou únavou trpí čoraz viacej ľudí, a to hlavne vo vekovej kategórii okolo 40 rokov. Syndróm neustálej únavy nie je vlastne nič iné, ako signál vášho organizmu, aby ste spomalili, relaxovali, venovali sa sebe, svojim koníčkom a viac spali.
Príznaky chronickej únavy
Aby ste si nemýlili bežnú únavu po náročnom dni s chronickou únavou, prinášame vám prehľad symptómov chronickej únavy:
- Psychický i fyzický pocit únavy, bolesti svalov a hlavy.
- Nespavosť alebo nekvalitný spánok.
- Vyskytnúť sa môže zvýšená teplota, ktorá pretrváva niekoľko dní bez zjavných príčin.
- Neschopnosť sústredenia, podráždenosť a napätie.
- Problémy s trávením, nechutenstvo.
Ako s únavou bojovať
Proti únave je možné bojovať fyzickou aktivitou. Odporúčané sú prechádzky, joga, cyklistika, plávanie a turistika. Všetkými uvedenými športmi si prečistíte hlavu a eliminujete pocity stiesnenosti, ktoré sú súčasťou prejavov stresu. Okrem pohybu by ste mali telu dodať rozmanitú a vyváženú stravu plnú vitamínov z radu B, dôležitý je príjem horčíka a zinku. Zaraďte do svojho jedálnička strukoviny, orechy, zelené druhy zeleniny, mrkvu, vajcia a avokádo. Zmeňte svoje spánkové návyky. Choďte si ľahnúť skôr a spite 8 hodín denne. K lepšiemu spánku prispievajú anatomické vankúše, ľahké paplóny, kvalitné latexové matrace a na dotyk príjemná posteľná bielizeň. Pred spaním v miestnosti dobre vyvetrajte, minimálne hodinu pred spánkom sa nehrajte s telefónom a nepozerajte televízor. V izbe, kde spíte sa postarajte o dokonalé zatemnenie.