Rebrík do každej domácnosti

Pri pohľade na ponuku obchodov s rebríkmi zistíte, že sa delia na dve skupiny. Ide o rebríky nazývané hobby a profi. Samotné názvy napovedajú, že profi rebrík je určený pre majstrov alebo pre ľudí, ktorí okolo domu neustále niečo opravujú či vylepšujú. Na bežné použitie v domácnosti alebo v záhrade vám bude stačiť hobby rebrík. V nasledujúcich riadkoch sa ponoríme hlbšie do sveta rebríkov.

Profi rebrík pre profesionálov

Možno vás láka kúpiť profi rebrík. Budete však prekvapení, že takéto rebríky znamenajú značnú investíciu. Sú vyrobené tak, aby odolali vysokej záťaži a vydržali denné využívanie. Profi rebríky sú drahšie kvôli vyšším nákladom na výrobu – ich profil je ťahaný, často ide o rebríky duralové s hrúbkou viac ako 1,4 mm. Na bežné činnosti ako sú práce v záhrade, drobné opravy domácnosti alebo maľovanie stien vám úplne stačí klasický hliníkový rebrík vyrobený metódou zvárania a hĺbkou profilu 1,2 mm.

Investuje do variability

Viac ako na to či je rebrík profi, alebo hobby prihliadajte na jeho variabilitu. Čo to znamená? Rebríky si skoro všetci predstavia ako jednostranné schodíky opreté o stenu. Toto klasické prevedenie rebríka môže mať veľa vylepšení. Ide napríklad o možnosť vysúvania, kedy rebrík môžete zmeniť na štafle alebo ho vysunúť do výšky. Pre naozaj náročných domácich majstrov sú určené teleskopické rebríky. Ide o maximálne prispôsobivé rebríky, ktoré sa pomocou kĺbov menia na klasický operný rebrík, štafle, rebrík s plošinou alebo mini lešenie.

Detaily, ktoré zavážia

Okrem materiálu a možností rozloženia si všímajte na rebríku i iné vlastnosti. Napríklad hmotnosť, ktorá môže značne ovplyvniť komfort pri práci. Existujú rebríky, ktoré vážia 10, ale tiež 30 kg. Ťažšie rebríky bývajú väčšinou tie, ktoré sú vyššie. Nedajte sa oklamať reklamou na rebríky ohľadom výšky. Smerodajný je údaj o opernej výške a výške pracovnej. Pracovná výška rebríka určuje do akej výšky sa dostanete pri práci. Operná výška rebríka je údaj o výške rebríka v približnom uhle 75 °. A čo schodíky? Schodíky resp. priečky rebríka môžu mať medzi sebou rôzne rozstupy. Podľa noriem bezpečnosti ide o vzdialenosť medzi priečkami od 25 do 30 cm. Väčšia vzdialenosť je pre prácu vo výške komfortnejšia.