Čo musíte zvážiť pred kúpu sedačky?
Čo musíte zvážiť pred kúpu sedačky?

Každá domácnosť má iné potreby. Práve preto by ste si mali pri kúpe gauča premyslieť priestor, životný štýl aj kvalitu materiálov. Pomôžeme vám nájsť ten ideálny kus.

 

zdroj: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=919651053500610&set=pb.100063671724269.-2207520000&type=3&locale=sk_SK

Priestor a veľkosť

Veľkosť miestnosti je dôležitým faktorom, ktorý mnohí ľudia opomínajú a neskôr ľutujú. Nenechajte nič na náhodu a odmerajte si priestor, v ktorom bude sedačka stáť. Len tak sa môžete presvedčiť, že nezaberie 90 % obývačky a ostane priestor aj na iný nábytok, alebo že nepôjde o miniatúrny gauč, na ktorý sa dohromady nikto nezmestí.

V prípade malej garsónky s výmerou  20 – 30 m2 stavte na kompaktnú rozkladaciu pohovku. Malý pôdorys si pýta kusy nábytku, ktoré ušetria čo najviac miesta. Zároveň však poslúži ako posteľ pre návštevy, alebo pokojne pre vás ako multifunkčný prvok.

To sa hodí, ak nechcete zvlášť gauč aj posteľ a potrebujete viac miesta na ostatné zariadenie. Dve muchy jednou ranou, skvelá investícia!

Priestrannejšie byty s dispozíciou 40 až 60 m2 už ponúkajú viac možností. Napríklad štýlový rohový gauč opticky zväčší obývačku a oddelí zóny na sedenie a relax. Navyše poskytuje ideálne miesto pre rodinné posedenia.

Ak máte k dispozícii veľkú obývačku, pri výbere sedačky sa môžete „vyšantiť”. Klasická rovná pohovka v kombinácii s doplnkovými kreslami vytvorí elegantný priestor na sedenie. Skvelou možnosťou sú aj moduly, z ktorých si vyskladáte sedačku podľa potreby.

Zvážte svoj životný štýl a praktickú stránku

Dôležitou súčasťou konceptu je brať ohľad na každodenné fungovanie u vás doma. Prečo? Lebo nábytok, ktorý nezodpovedá vášmu životnému štýlu, sa ľahko stane skôr bremenom ako požehnaním.

Povedzme, že ste si vyhliadli krásny biely čalúnený rozkladací gauč, no máte malé deti, ktoré sa šantia s farbičkami, alebo psíka, ktorého tmavé chlpy sa všade zachytávajú. V týchto prípadoch radšej zabudnite na svetlé farby a tkaniny, ktoré príliš ľahko pohltia všetky možné farebné tekutiny i mastnotu a vidno na nich každú smietku.

Rozumnejšie bude, ak stavíte na tmavú kožu alebo umelú kožu, z ktorých stačí vyliatu tekutinu utrieť a nemusíte objednávať tepovaciu službu.

Žijete len vo dvojici? Možno uvažujete nad elegantnou kompaktnou dvojmiestnou sedačkou. Má tú výhodu, že sa zmestí do menšieho bytu. Ak bývate sami, bez obáv si môžete dovoliť aj ušľachtilejšie materiály ako zamat, hodváb, brúsenú kožu alebo akúkoľvek inú textíliu. Bezdetné páry často volia dizajnérske kúsky, zatiaľ čo rodiny by mali v prvom rade hľadieť na praktickú stránku.

Nie nadarmo sa hovorí, že každá domácnosť je príbehom samým osebe. Ak si vyberiete sedačku, ktorá perfektne zodpovedá praktickým potrebám vašej domácnosti, výsledkom bude spokojnosť na dlhé roky.

Taký gauč sa stane verným spoločníkom, vďaka ktorému sa budete pri trávení spoločných chvíľ cítiť spokojne.

Cena by nemala byť na prvom mieste

Lacné sedačky za pár drobných vám po určitom čase prinesú iba sklamanie. Obvykle bývajú vyrobené z nekvalitných, rýchlo sa rozpadajúcich materiálov. Povrchová konštrukcia, nekvalitná výplň a slabé švíky spôsobia, že takáto sedačka nevydrží ani pár rokov intenzívneho používania.

Výsledok? O pár rokov musíte investovať do novej sedačky, čo vás nakoniec vyjde oveľa drahšie. Veď predsa kvalitné značkové gauče sú navrhnuté tak, aby vydržali desaťročia.

Stačí sa pozrieť na sedačky starších gazdiniek. Obrovské kožené kreslá a sedačky im slúžili celý život, pretože boli precízne spracované. Kvalita sa jednoducho vypláca.

Overte si materiály, konštrukciu a čalúnenie. Len tak budete mať istotu, že vám sedačka dlho vydrží bez straty komfortu a elegancie.