Vianoce zdravo: Ako si užiť sviatky a nepribrať?
Vianoce zdravo: Ako si užiť sviatky a nepribrať?

Vianočné priberanie je pre mnohých každoročnou témou. Zdravá strava je bezpochyby dôležitá aj počas sviatkov, avšak je dôležité nepodceniť aj psychickú stránku veci. Neustále sledovanie kalorického príjmu a strach z jedla, môžu viesť k nebezpečným poruchám príjmu potravy. Ako sa teda stravovať zdravšie aj počas sviatkov bez toho, aby sa vaše odriekanie premenilo na problém?

Prečo si dávať pozor na to, čo jete aj počas sviatkov?

Medzi vaše priority, by v žiadnom prípade nemala patriť štíhla postava, ale zdravé telo. Je prirodzené, že počas zimných mesiacov sa telo pokúša o vytvorenie tukových zásob. Predovšetkým počas zimy, by ste však nemali zabúdať na vitamíny a živiny, ktoré sa skrývajú práve v ovocí a zelenine.

Náš tip: Zdravie by nemalo byť prioritou len pre vás, ale aj pre vaše deti. Pozrite si preto inšpirácie, ako viesť deti k zdravému životnému štýlu.

Ako nezabudnúť na zdravý životný štýl aj počas sviatkov?

1.   Ovocie na stole

Nie je žiadnou novinkou, že na plnom vianočnom stole by nemala chýbať ani misa ovocia. Ak vo vašej domácnosti ovocie na vianočný stôl nepatrí, je najvyšší čas ho tam zaradiť. Zväčša však ovocie býva počas Vianoc v úzadí a hlavnú úlohu preberajú koláčiky.

Aby ste na konzumáciu ovocia napriek tomu nezabudli, k vašim štedrovečerným tradíciám môžete pridať aj rozrezávanie jablka. Každý pri stole rozreže jablko naprieč. Ak je vo vnútri pekná hviezdička, znamená to, že bude po celý rok zdravý a šťastný. V každom prípade však jablko nakoniec musí zjesť.

2.   Kapustnica

Kyslá kapusta je jednoznačne veľmi zdravou potravinou. Okrem kapusty, ktorá obsahuje vitamíny skupiny B, C a E, v kapustnici zvyčajne plávajú aj údeniny, ktoré sú mastné a ťažko stráviteľné. Skúste to tento rok bez nich.

TIP: Surová aj kvasená kapusta prinášajú vášmu telu hneď niekoľko benefitov. Viete, ktoré potraviny môžete konzumovať aj pri vysokom krvom tlaku?

3.   Sladené nápoje

Dodržiavanie pitného režimu, by malo patriť medzi vaše priority počas celého roku. Avšak na to by nemali slúžiť sladké nápoje. Jedným z najjednoduchších a najmenej bolestivých trikov, ako cez Vianoce nepribrať, môže byť práve obmedzenie alebo vylúčenie sladkých nápojov z jedálničku.

4.   Alkohol

Na Slovensku je alkohol neodmysliteľnou súčasťou sviatkov, ale aj bežných dní. Vianoce nie sú výnimkou a mnohí si ich okamžite socialzujú s punčom, vareným vínom, šampanským, ale aj niečím tvrdším na zahriatie.

Pohár piva tzv. “na odgrgnutie” pri štedrovečernom stole vás určite nezabije, avšak vypustenie alkoholu či aspoň jeho obmedzenie počas vianočných sviatkov vás určite nezabije tiež. Okrem toho, že alkohol obsahuje množstvo zbytočných kalórií, má aj veľa ďalších negatívnych vplyvov na ľudské zdravie.

5.   Hladovka

Pravidelnosť je pri stravovaní nesmierne dôležitá a to aj vtedy, ak vďaka sviatkom a posedávaniu doma vypadnete zo svojej zabehnutej rutiny. Vykašlite sa na čakanie na zlaté prasiatko a aj počas Štedrého dňa dodržte pravidelnosť, ktorá je vášmu telu známa.

Množstvo štúdií poukazuje na benefity hladovky či pôstu. V prípade, že hladovka je niečo, čo praktizujete dlhodobo, pokojne pokračujte aj počas sviatkov. Ak však vaše telo na prerušovaný pôst alebo hladovku nie je zvyknuté, je pravdepodobné, že po jednodňovej hladovke nakoniec večer zjete viac, ako by ste zjedli v súčte za celý deň.

6.   Pohyb

Ani počas sviatkov pokoja, by ste nemali zabúdať na pravidelný pohyb. Či už dáte prednosť cvičeniu doma alebo prechádzke na čerstvom vzduchu, všetko je lepšie ako sedenie doma na gauči pri televíznej obrazovke a s koláčmi v ruke. Navyše si môžete v snehu užiť guľovačku či sánkovačku s rodinou.

Nenechajte sa od vonkajších aktivít odradiť zimou a chladným počasím. Poznáte zdravotné benefity otužovania, ktoré údajne môžu pomáhať aj pri chudnutí?

7.   Všetko s mierou

Tradičným problémom cez sviatky býva prejedanie. Pokojne si doprajte to, na čo máte chuť, ale hlavne v rozumnom množstve. Vyhnete sa tak, okrem iného, aj bolestiam brucha či nevoľnosti.

8.   Urobte si Vianoce podľa seba

Napriek tomu, že k sviatkom patria tradície, najdôležitejšie je, aby ste sa počas sviatkov cítili príjemne. Ak vianočné pokrmy nepatria k vašim obľúbeným, pokojne si doma pripravte to, čo vám chutí.

ZAUJÍMAVOSŤ: Vedeli ste, ako na organizmus vplýva modré svetlo a ako sa pred ním chrániť?

Na záver…

Ak po Vianociach na váhe naskočí zopár kíl navyše, v žiadnom prípade si nerobte výčitky. Prehnaná fixácia na stravu, váhu a počítanie kalórií môže viesť k poruchám príjmu potravy. Číslo na váhe ani centimetre v páse z nikoho neurobia lepšieho či horšieho človeka. Sústreďte sa predovšetkým na to, aby ste si vychutnali sviatky s vašou rodinou a blízkymi.

Autor:

Natália Várošová, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov

Obrázky: https://pixabay.com/