Viete ako sa dokonale pripraviť na wellness pobyt?
Viete ako sa dokonale pripraviť na wellness pobyt?

Možno už viete, že cvičenie, vyvážená strava a dostatok spánku sú nevyhnutné na udržanie zdravej mysle a tela. Vedeli ste však, že aj opustenie vašej každodennej rutiny môže znamenať podporu fyzickej, duchovnej a duševnej pohody? A jedným zo spôsobov, ako tak urobiť, je naplánovať si a prihlásiť sa na wellness alebo relaxačný pobyt.

Ak si nie ste istí, čo môžete očakávať, ako sa pripraviť a čo si so sebou zbaliť, nezúfajte. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete všetko, čo by ste mali vedieť o wellness a relaxačnom pobyte.

Čo je wellness pobyt?

Zdravotné pobyty sa stávajú čoraz populárnejšie a to najmä z toho dôvodu, že mnoho ľudí sa snaží utiecť z každodennej rutiny a stráviť čas niekde inde, aby si zlepšili alebo udržali svoje zdravie. Wellness pobyt je teda forma akejsi dovolenky, ktorej cieľom je zamerať sa na svoje duševné, fyzické a emocionálne zdravie. Ide o to, aby ste sa po ňom cítili revitalizovaní a aby ste mohli lepšie spoznať a pracovať na svojom vnútornom a vonkajšom “ja”.

Wellness pobyty zahŕňajú širokú škálu aktivít, ktoré vám pomôžu relaxovať a načerpať nové sily. To však neznamená, že sa musíte zúčastniť každej aktivity, dôležité je zamerať sa na vašu celkovú pohodu.

Čo ponúkajú wellness rezorty?

Wellness rezorty zvyčajne ponúkajú rôzne aktivity, ako napríklad kurzy jogy, meditácie, zdravého stravovania a množstvo ďalších kúpeľných a masážnych procedúr. Čo všetko môže byť súčasťou wellnessu:

 • pohybová aktivita a starostlivosť o fyzickú kondíciu
 • kontrola telesnej hmotnosti
 • správna, zdravá a vyvážená strava
 • kozmetické procedúry na skrášlenie tela
 • odbúranie stresových stavov
 • budovanie duševnej rovnováhy pomocou relaxácie a odpočinku

Čo by ste si mali zabaliť a priniesť na wellness pobyt?

Keď sa balíte na wellness pobyt, nezabudnite si priniesť:

 • vhodné topánky
 • pohodlné oblečenie, dámsky župán a pyžamo
 • oblečenie na zábavné aktivity
 • plavky
 • klobúk a slnečné okuliare
 • do teplého počasia by ste si mali pribaliť aj dobrý opaľovací krém
 • malý batoh, ktorý využijete napríklad počas vychádzky alebo túry
 • nabíjačku na mobil
 • dáždnik
 • osušku k bazénu
 • nabíjačku na mobil
 • knihu, krížovky na voľné chvíle

Najdôležitejšou vecou je určite dobrá nálada. Starosti by ste mali nechať a pobyt si čo najviac užiť.

Ak sa chystáte na relaxačný alebo kúpeľný pobyt cez zdravotnú poisťovňu, nezabudnite na:

 • doklad o pobyte v kúpeľoch, resp. predvolanie na kúpeľnú liečbu
 • potvrdenie od lekára o vašom aktuálnom zdravotnom stave, ktoré nesmie byť staršie ako 14 dní
 • pohodlné oblečenie vhodné pre všetky vaše procedúry
 • občiansky preukaz a preukaz poistenca
 • lieky

Aké oblečenie je vhodné?

Na wellness pobyty a liečebné procedúry je vhodné vyberať si skôr pohodlné športové oblečenie. Hodiť sa vám bude ale aj elegantnejšie, ak sa budete napríklad stravovať v reštaurácii. Určite si nezabudnite pribaliť aspoň jeden spoločenský outfit, ktorý využijete na zábavný večer alebo večerný program.

Spodná bielizeň

To, aké oblečenie si zbalíte, bude závisieť aj od toho, v akom ročnom období sa pobyt chystá a aké aktivity budete vykonávať. Spodnú bielizeň si však treba zabaliť za každého počasia.

Dámy by si mali zvoliť pohodlný strih nohavičiek, podprsenky s mäkkými košíčkami, ktoré vás nebudú tlačiť a pár košieľok, vďaka ktorým sa udržíte v teple. Mužom odporúčame pohodlné trenky alebo boxerky z príjemných materiálov, ako je napríklad bavlna.

Tip: Viete ako si vybrať vhodnú podprsenku?

Plavky

V kúpeľoch sa samozrejme bez plaviek nezaobídete. Na zdravotné procedúry doporučujeme jednodielne plavky a pri voľnočasových aktivitách môžete zvoliť aj dvojdielne.

6 tipov, ako sa pripraviť do kúpeľov alebo na wellness pobyt

Najlepší spôsob, ako si užiť výhody wellness pobytu, je dobre sa pripraviť. To neznamená len zbaliť si všetko potrebné, ale aj plánovať a pripraviť sa, či už psychicky alebo fyzicky.

1.   Výber pobytu a lokality

Nie všetky wellness pobyty sú rovnaké. Niektoré sa nachádzajú v mestách, iné na odľahlých miestach. Urobte si prieskum, prečítajte si recenzie alebo si nechajte poradiť od vašich blízkych a priateľov, ktorí už relaxačný pobyt absolvovali. Pri výbere sa určite neponáhľajte a nechajte si dostatok času na to, aby ste si vybrali to, čo je pre vás to najlepšie.

2.   Rezervácia vopred

Na druhej strane je vhodné rezervovať si pobyt ihneď, ako sa rozhodnete pre ten správny. Čím skôr začnete plánovať, tým lepšie. Existujú dva dôvody, prečo si je lepšie rezervovať vopred. Jednak môžete získať lepšie cenové ponuky a zároveň sa môžete lepšie fyzicky aj psychicky pripraviť. Mnohé strediská dokonca ponúkajú rôzne zľavy a tieto peniaze tak môžete využiť na ďalšie masáže a doplnky v cieľovej destinácii.

3.   Pripravte sa na neočakávané

Bez ohľadu na to, ako veľmi sa tešíte na cestu, môžu sa pred ňou objaviť určité obavy.

 • Čo ak sa niečo stane a ja nemôžem ísť?
 • Čo ak ochoriem v cudzej krajine?
 • Čo ak niečo stratím?
 • Ako ma bude môcť v prípade núdze kontaktovať rodina?

Najdôležitejšia vec, ktorú môžete pred cestou urobiť je, vytvoriť si kópiu všetkých dokumentov a informovať o všetkom rodinu. Vždy je dobré mať so sebou zálohu. Pred odchodom na relaxačný pobyt nechajte náhradné kľúče od vášho bytu známym alebo rodine.

Ak sa chystáte na dlhší pobyt, môžu vám raz za čas vybrať poštu alebo sa postarať o kvety. Pred odchodom nezabudnite vytiahnuť spotrebiče zo zásuviek, vypnúť vodu či vyprázdniť chladničku.

4.   Spoznajte vašich hostiteľov

Aj pri relaxačných pobytoch je dôležité poznať svojich hostiteľov. Sú to ľudia, ktorí sa budú starať o vašu pohodu. Či už si rezervujete pobyt vo veľkom wellness centre alebo idete na pobyt pre menšiu skupinu, uistite sa, že vám budú poskytované kvalitné služby.

Ak máte pochybnosti alebo otázky, pred rezerváciou a samotným cestovaním kontaktujte vášho potenciálneho hostiteľa alebo centrum a získajte potrebné informácie, ktoré na ich webovej stránke nenájdete.

5.   Zvážte vaše očakávania

Čo chcete dosiahnuť alebo zažiť na vašom pobyte? Ak sa zúčastňujete pobytu na chudnutie, koľko kíl očakávate, že schudnete? Ak navštívite liečebné kúpele, ako si budete udržiavať alebo sledovať vaše zdravie, keď budete opäť doma? Čo ak je váš výlet spojením kultúrnych zážitkov a relaxu, čo všetko chcete vidieť, aké pamiatky chcete navštíviť? Mať očakávania je fajn, ale mali by byť reálne, aby ste sa zbytočne nesklamali, ak sa vám niečo nepodarí tak, ako ste si predstavovali.

6.   Urobte si zoznam toho, čo potrebujete

Nemusí sa to zdať, no balenie kufru do kúpeľov môže byť stresujúce. Ak máte veci z nášho zoznamu odčiarknuté, tak verte, že máte pravdepodobne všetko.

Záver

Balenie môže byť stresujú či už idete na pracovnú cestu, k moru alebo na wellness pobyt. Výhodou relaxačných pobytov ale je práve to, že nepotrebujete príliš veľa vecí. Základom je baliť sa podľa plánovaných aktivít, počasia a lokality. Keď to nenecháte na poslednú chvíľu, možno budete balenie vnímať ako taký most na pokoj a odpočinok, ktorý vás čaká.

 

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk