Teplé slnečné lúče pomaly slabnú a nás opäť čakajú chladné rána, zahmlenné cesty do práce a do škôl, padajúce listy a upršané dni. Končia dni, kedy sme si v ľahkých šatách vyšli na terasu alebo balkón a popíjali kávu žmúriac do slnka. No nenechajme leto len tak odísť a pripomeňme si ho tak dlho, ako sa len dá. Čo keby sme si priniesli trochu dovolenky priamo domov?

Rozžiarte si svoj príbytok

Zbavte sa všetkých smutných šedých vecí a starého nábytku. Vneste do domu trochu farby. Najvhodnejšie sú farby mora. Biela a modrá. Biela je farbou čistoty, poriadku, neutrality. Modrá je farbou pokoja, uvoľnenosti, farbou nekonečných citov, vyjadruje citlivosť, jemnosť. Svetlejší odtieň vyvoláva pocit čerstvosti, sviežosti, malé miestnosti opticky rozširuje, pôsobí pocitom vzdušnosti. Pripomenie vám pobyt pri vode. Vyzdobte si byt dekoráciami pripomínajúce leto. Trendmi sú rôzne motívy morských živočíchov, hviezdice, mušle, kotvy, rybárske sieťky. Presvieťte si izbu drobnými žiarovkami a sviečkami. Čím viac svetla, tým pozitívnejšia nálada.

Pripravte si doma tradičné morské špeciality

Ochutnali ste už španielsku paellu? Je to niečo ako náš slepačí vývar, len v tuhom stave. Budete potrebovať najmä ryžu a veľa morských plodov. Nesmie samozrejme chýbať cibuľa, cesnak, paradajka, paprika, olivový olej a korenie. Ak chcete pripraviť niečo jednoduchšie, stačí uvariť cestoviny a podávať s morskými plodmi. K tomu si urobte chutný svieži Aperol. Ako naňho? Budete potrebovať perlivú vodu, najlepšie sódu, Prosecco, likér Aperol, pomaranč a ľad. Dostatočne veľký pohár naplníme 2/3 ľadom, prilejeme sódu, Prosecco a na záver likér. Dozdobíme krúžkom pomaranča. Ten môžete dať aj priamo do nápoja, aby získal tú správnu chuť.

Spravte si kúpeľ

Čo viac pripomína more ako samotná morská soľ? Prisypte si jej za hrsť do kúpeľa, zapáľte sviečku s vôňou morského vánku a na tvár si naneste bahennú masku. Nemáte takú po ruke? Nevadí. Pripravte si vlastnú medovo – kávovú masku. Zmiešajte v miske pol čajovej lyžičky prášku do pečiva a lyžicu medu. Dôkladne premiešajte, aby v paste neboli hrudky koncentrovaného prášku do pečiva. Pridajte pol lyžice mletej kávy. Vytvoríte tak pílingovú pastu ideálnu na odstránenie pigmentových škvŕn, čiernych bodiek a akné. Prášok do pečiva má antibakteriálne, antimykotické, antiseptické a protizápalové účinky. Pomôže odstrániť z pokožky mikroskopické patogény, ktoré môžu spôsobovať množstvo kožných problémov. Hrubšia káva odstráni z pokožky mŕtve bunky, ktoré sú živnou pôdou pre baktérie a popri tom poskytne mladej pokožke energiu a výživu. Liečivé účinky medu sú známe už po stáročia. Pre pokožku to predovšetkým znamená výživu a ochranu pred vznikom zápalov, ako aj liečbu prebiehajúcich zápalových procesov.