Hovorí sa, že vzdelanie je prvoradé. Ak sa spojí vzdelanie, spoznávanie nových krajín a nových ľudí, je to ešte lepšie. Človeka to do života pripraví lepšie, ako akákoľvek teória na vysokej škole.

Mami, oci, chcel by som ísť študovať do zahraničia

Ak ste niečo podobné počas svojho života zažili, iste viete, čo tým chceme povedať. Možnosť vycestovať do zahraničia, hoci len do susednej krajiny, nám dáva priestor na spoznávanie iných kultúr, národov, zvykov, možnosť vidieť prírodné krásy a byť aspoň na chvíľu odkázaní sami na seba. Cestovanie má skrátka množstvo výhod.

Uvažujete, že svoje dieťa pošlete na jazykový pobyt počas letných prázdnin alebo samo prišlo s tým, že by rado vyskúšalo semester na zahraničnej škole? Na jednej strane ste možno z tejto príležitosti nadšení, pretože na svojej ratolesti vidíte vzrušenie, ktoré dokáže vyvolať iba pocit nepoznaného. Na druhej strane viete, že aktuálne je to pre rodinný rozpočet príliš veľký zásah. Čo teraz?

Buď – alebo

Jedným zo spôsobov, ako financovať zážitok a školu, je nájsť v rodinnom rozpočte miesto, kde ušetriť, a tak môcť aspoň akú-takú finančnú hotovosť uvoľniť. Druhou možnosťou je, že si požičiate. Niekto pred nebankovými organizáciami preferuje skôr osobnú pôžičku od dôveryhodného známeho.

Ďalšou možnosťou je pôžička z banky. Ako prvé by ste možno mali zhodnotiť, či nie je vaše dieťa pripravené na vlastnú pôžičku. Iste, tu hrá dôležitú úlohu fakt, aké staré dieťa je a či je schopné v rámci svojej brigády splácať aspoň čiastočne požičané peniaze. Banky však študentom poskytujú neraz výhodnejšie pôžičky práve skrz štatút študenta. Preto je na zvážení celej rodinnej rady, či uzatvoriť študentskú pôžičku a splácať ju spoločne s dieťaťom tak, aby si hodnotu peňazí uvedomovalo už počas svojho študentského života. Vy ako rodič budete spoludlžník a pri vybavovaní pôžičky budete potrebovať doklad o vašom príjme.

Výpočet splátky ako východiskový bod?

Na trhu je bánk neúrekom a ak práve tá vaša neposkytuje výhodný úver so splátkami, ktoré rodinný rozpočet nezruinujú, je dobré nájsť si kalkulačku na výpočet splátky a aj s jej pomocou sa pozrieť na možnosti, ktoré vám banky ponúkajú.

Úverové kalkulačky nájdete na stránkach jednotlivých bánk alebo využite stránky s kalkulačkou všeobecnou, kde po zadaní základných údajov vyskočí zoznam bánk v poradí, v akom vám vami požadovanú sumu vedia poskytnúť čo najvýhodnejšie. Neriaďte sa však iba týmto zoznamom, skôr si na základe neho preverte, ako banky pristupujú k svojim klientom, aké sú podmienky plnenia zmluvy a či vám forma pôžičky vyhovuje. Zoznámte sa podrobne s tým, čo všetko od vás banka bude vyžadovať. Nezdráhajte sa zájsť na pobočku a dodatočné otázky s nimi prekonzultovať. Nech to znie akokoľvek jednoducho, ide o záväzok do budúcnosti, a preto je dobré mať všetko podchytené, aby nenastali problémy.

Výhodou výpočtu splátky je, že si ešte pred uzatvorením zmluvy môžete vypočítať a získať prehľad o tom, koľko budete platiť či aké drahé bude poistenie úveru. V rámci svojho rodinného rozpočtu si môžete overiť, či je vhodná kratšia doba splácania s vyšším úrokom, alebo budete radšej splácať dlhšie po menších čiastkach, čo neohrozí chod vašej domácnosti.

Akou formou si vlastne požičať?

V rámci úverov v rôznych slovenských bankách by ste zrejme márne hľadali nejaký s názvom „Pôžička na jazykový pobyt môjho dieťaťa.“

Treba si vyhľadať bezúčelovú pôžičku alebo pôžičku na čokoľvek. Banky poskytujú túto pôžičku s rôznou dobou splatnosti, často bez toho, aby ste museli udať dôvod, prečo si požičiavate. Výška pôžičky potom určuje ostatné podmienky, preto dajte pozor, či vám práve tie vyhovujú a či ste schopní ich plniť.

Pri týchto typoch pôžičiek vám splátky môžu strhávať priamo zo mzdy, niekedy sa preferuje forma „ručiteľskej“ pôžičky (ručenie ručiteľom). Vo väčšine prípadov však majú banky priamo vo svojich úverových zmluvách presne stanovené podmienky pôžičky a je dobré preskúmať viaceré možnosti, aby ste si vybrali ten spôsob, ktorý vám najviac vyhovuje.

Ako sa hovorí, vziať si úver nie je sranda. Dopriať však dieťaťu zážitky, ktoré ste sami mohli prežiť alebo naopak, ktoré ste vy nemali možnosť zažiť, sú na nezaplatenie. Finálne rozhodnutie by však malo vychádzať z dokonalého prieskumu vašich vlastných možností. Získajte prehľad, pátrajte, čítajte, prepočítavajte. Hoci samotný pobyt nebude až tak finančne náročný, stále ide o pôžičku na niekoľko mesiacov a pocit zodpovednosti voči svojej rodine by mal byť na prvom mieste.