Vianoce sa blížia a vy možná premýšľate, ako svojmu malému synovi, dcére, vnúčikovi, vnučke, synovcovi či neteri venovať peniaze. Trebárs sú to ešte bábätká, alebo práve vyrástli z plienočiek. Nechcete, aby ich mali na teraz, ale aby im zostali do budúcna. Poradíme vám, ako na to.

Nie je to tak dávno, čo aj na Slovensku existovala tradícia vychádzajúca z kresťanskej zvyklosti, venovať novorodencovi do kolísky zlatý dukátVeď myrhu, olej a zlato venovali Ježiškovi v jasličkách aj traja králi z Východu. Preto sa aj novorodencom dával do kolísky dukátik zo zlata. Aj keď u Ježiška malo zlato symbolizovať, že pochádza z kráľovského rodu, v rodinách bol zlatý dukát symbolom hojnosti a akousi zárukou, že dieťatko nebudete nikdy v živote trpieť núdzou.

Viete, že zlatý dukát sa opäť vracia do kolísok?

A nielen do nich. Venovať zlatý dukát je krásnou pamiatkou na narodenie, ale aj na ľudí, ktorí nás majú radi a obdarovali nás. Tradícia sa vracia ako darček k narodeniu, ale vhodné je obdarovať dukátikom i staršie deti. Nejde o žiadny bezcenný suvenír. Naopak. Ide o krásny dukát, ktorý je súčasne investičným zlatom. Minca má dnes hodnotu 5800 Kč. Dá sa kedykoľvek ako zlato speňažiť. Je totiž z kvalitného rýdzeho investičného zlata. Výhodou je, že keďže cena zlata dlhodobo rastie a zmena sa ani nepredpokladá, rastie aj hodnota vášho daru. Zlato v podobe pamätnej mince je teda ideálnym spôsobom, ako venovať dieťaťu peniažky do budúcnosti.

Kde tieto zlaté mince kúpiť?

Mince vyrobila Pražská mincovňa a kúpite ich v Bratislave na Dunajskej ul. 68, alebo na e-shope Zlate-mince.cz. Obchod zasiela aj na Slovensko, zásielky sú zaistené proti poškodeniu a kvalitne poistené.

Niekoľko motívov aj staršie dátumy narodenia

Investičné pamätné mince k narodeniu majú viac motívov. Najžiadanejším je motív s bocianom a vranou, ktoré symbolizujú narodenie chlapčeka alebo dievčatka. Na každej strane je jeden z motívov. Design je veľmi moderný, symboly vypadajú ako origami. Ďalej je k dispozícii napríklad zlatá minca s bábätkom alebo s cumlíkom.

Na každej minci je vyrazený rok, ktorý by mal odpovedať roku narodenia dieťatka. Jednoducho však dieťa obdarujete aj dodatočne, pretože kúpiť je možné mince už s rokom 2003 a až po rok 2018.