Hľadáte niečo, čo by rozveselilo vašu domácnosť no stále vás nič nenapadlo?  Máme pre vás inšpiráciu, ako si zútulniť a spríjemniť bývanie bez toho, aby ste museli niečo prerábať a robiť neporiadok. Na mysli máme závesy do okien, ktoré možno doma ešte stále nemáte alebo ich plánujete vymeniť. Ich výhodou nie je len estetická funkcia, ale aj tienenie, ktoré oceníte najmä v lete. Pomôžu vám však aj v prípade, že do vašich okien vidia susedia a pre vás to nie je nič príjemné. Ďalším prínosom je aj tepelná izolácia, kedy oddeľujú teplo domova od vonkajšieho prostredia.

Aký je ich účel?

Všetko závisí na tom, či chcete závesy ako dekoráciu, na zatemnenie alebo skôr na izoláciu. Ak si nimi chcete domov len spríjemniť a skrášliť, v tom prípade si vyberte dekoračné, ktoré vám inú funkciu nesplnia. V tomto prípade nemusíte myslieť ani na to, z akého materiálu budú a voliť si treba len podľa vzhľadu. Fantázii sa medze nekladú a keďže v obchodoch nájdeme naozaj rôzne látky je len na vás, na aké tvary a farby sa budete každý deň pozerať. Zladiť ich však treba s inými kúskami v izbe ako sú napríklad vankúše, obliečky alebo pohovka, pretože inak môžu vyzerať rušivo. Ak vám na zatemnenie obydlia nestačia žalúzie a chcete poriadny záves, vybrať by ste si mali z ťažších látok, ktoré čiastočne alebo úplne zabraňujú prenikaniu svetla do miestnosti. Pre svoju funkciu sú žiadané najmä v spálni, kde sú dokonalým spoločníkom. Na výber sú ešte tzv. izolačné závesy, ktoré aspoň z časti zabraňujú vnikaniu chladu alebo aj tepla dovnútra. V prípade, že potrebujete, aby plnili takúto funkciu, mali by byť dlhé po zem a tkané zo silnej a hustej látky. Tyč, na ktorej bude záves, by mala byť čo najbližšie k oknu, aby teplo a chlad čo najmenej prenikali.

Ako zvoliť správnu šírku a výšku?

Výška každého závesu sa meria od koľajničky až po podlahu. Záleží však na tom, či kúpite látku na metráž alebo kusový záves, pri ktorom si volíte už iba šírku. Ak si vyberiete záves, ktorý si dáte upraviť krajčírke, jeho výšku si určujete sami podľa toho, kam chcete aby siahal. Rátajte však s tým, že látka by mala mať aspoň o 10 cm viac a to kvôli zahnutiu na vrchole. V prípade šírky sa treba riadiť úplne iným systémom. Ak chcete záves na celú šírku okna, zmerajte ho a vynásobte dva až trikrát, aby ste mali rezervu na jeho riasenie. Rezerva je potrebná aj na možné prekrytie dvoch kusov závesov tak, aby cez ne nepresakovalo svetlo.

Akú látku vybrať?

Závesy sú väčšinou tvorené z polyesteru, ktorý zaručuje veľmi ľahkú údržbu a možnosť prania v práčke. Na výber však býva aj bavlna, žakár, satén alebo textil bambus. To, ktorý druh si vyberiete je len na vás a na vašom vkuse.

Čo s garnižou?

Zabudnúť pri nákupe netreba ani na zavesenie, bez ktorého vám bude záves k ničomu. V tomto smere existuje obrovské množstvo riešení ako napríklad stabilná tyč, rohové garniže alebo koľajničky. Poradiť by ste sa mali aj s osobu, ktorá vám pomôcku na zavesenie predáva, pretože voľba by mala záležať aj od toho, akú funkciu má záves poskytovať. V prípade, že chcete záves ako dekoráciu, zvoľte obyčajnú tyč. Ak ho však chcete na tienenie, použite garnižu alebo koľajničky.

Pranie závesov

Táto starostlivosť o závesy nie je náročná, pretože si nevyžadujú pravidelné čistenie. Ak ich však raz za rok hodíte do práčky, zvoľte teplotu do 30 stupňov, nižšie otáčky a kratšie odstreďovanie. Vo všetkých prípadoch však rešpektujte pokyny na štítkoch, ktoré vás navedú správnym smerom. Väčšinu materiálov, z ktorých sú závesy vyrobené,  netreba ani žehliť a tým pádom ich po presušení len zaveste na miesto.