Dubaj je mesto patriace do federácie siedmich Arabských emirátov. Je jeho najľudnatejším mestom a predstavuje pôsobivú zmes luxusu a tradičnej arabskej kultúry. Ak sa ho rozhodnete navštíviť, nezabúdajte, že týždeň je málo. Megalomanské stavby, jachty a bankové kontá domácich dosahujú enormné rozmery. No zážitky z Dubaja sú jednoducho nevyčísliteľné.

  1. Architektúra

Každý, čo v Dubaji niečo znamená, má svoj vlastný mrakodrap. Máte strach z výšok? Tu nájdete tie najvyššie budovy sveta. Burj Khalifa je nielen architektonickým dielom, ale zároveň najvyšším hotelom na tejto planéte. Určite pri návšteve Dubaja nevynechajte túto atrakciu a nechajte sa vyviezť na jeho 124. poschodie.

  1. Luxus

Presne toto slovo vám napadne, keď zbadáte autá, hotely, jachty, obchody a všetko, za čo sú domáci, ale aj turisti ochotní zaplatiť neskutočné peniaze. Nezabudnite navštíviť zlatý trh, takzvaný gold souk, kde nájdete zmes zlata, šiat, korenia, voňaviek a všetkého, o čom ste ani nevedeli, že potrebujete. Nie je ničím netradičným nájsť večer rodinku (muž a jeho zahalené ženy) pochutnávajúcu si na neskutočnej mase jedla. A kľudne pri tom presedia v tichosti aj niekoľko hodín. Nesmie chýbať káva, či vodná fajka.

  1. Alkohol

Radi si dáte pohárik na prípitok, či oslavu? Či len tak večer vybehnúť do baru na drink? Ak máte zvyšnú stovku, môžete si kúpiť fľašu vína priamo v hoteli, v ktorom bývate. Ak čakáte, že kúpite lacnejšie v miestnych potravinách, nechajte si radšej zájsť chuť až do návratu domov. Akákoľvek zmienka o alkohole môže celkom určite zabezpečiť rýchly príchod polície.

  1. Oblečenie

Je vám teplo? A čo ste čakali? Väčšinu roka sa Dubaj zmieta v 40 ° C. Nech vám ale ani nenapadne obnažiť sa inde ako pri pláži. Alebo vyhľadajte najbližšie obchodné centrum alebo metro. Tam určite nešetria na klíme. Dlhé ženské rovnošaty majú aj svoju výhodu. Vždy vyzerajú pôvabne, žensky, a rána nemusia tráviť nekonečnými minútami pozerania do šatníka.

  1. Na svadobnej ceste

Plánujete ísť s partnerom alebo kamarátom opačného pohlavia? Izbu vám dajú spoločne iba vtedy, ak ste manželmi alebo sa tak aspoň tvárite. Potom sa ale nezľaknite ak vás privítajú s jeho priezviskom.

  1. Umelo vytvorené ostrovy

Ľudia v Dubaji sa radi pýšia extrémnym bohatstvom, no v tomto projekte zašli ešte ďalej. Vystavali si umelé ostrovy mimo pobrežia. Na ostrove v tvare palmy sú rôzne hotely a rezorty s plážami. Ak si našetríte, môžete si tam kúpiť vlastnú krajinu.

  1. Hotel a la plachetnica

Burj al Arab je hotel s nezameniteľným tvarom v podobe plachetnice. Zároveň je dlho jedným zo symbolov moderného Dubaja. 321 metrov vysoká budova je jediným hotelom na svete, ktorý sa môže pýšiť 7 hviezdičkami. Čím sa líši od ostatných luxusných hotelov? Sú to kráľovské apartmány, podmorská reštaurácia, flotila vlastných Rolls Royceov, heliport a v neposlednom rade výstrelky v podobe kapučína s trochou toho zlatého prášku.

To však zďaleka nie je všetko. Každoročne tu pribudne niekoľko projektov, ktoré vám vyrazia dych. Domáci nešetria na fantázii a čoskoro sa dožijeme aj umelého mesta s umelou klímou, Dubai Eye – najvyššie položené ruské koleso, na ktoré vás odvezie taxík bez šoféra pomocou dronu, či nový shopping mall, v ktorom budeme môcť nakupovať priamo z auta.

Dubaj neprestáva prekvapovať a prináša možnosť naozaj krásnej a výnimočnej exotickej dovolenky.