Aké hodnoty vody v bazéne pravidelne kontrolujeme?

To, v akej vode v bazéne sa budete počas leta kúpať, ovplyvňuje aj údržba a spôsob zazimovania. Bez ohľadu na to, či bazén úplne vypúšťate alebo nie, sú potrebné zazimovacie prípravky proti riasam a iných organickým zvyškom. Mnohé nečistoty sa nielenže naviažu, ale svojím zväčša kyslým pôsobením úplne znehodnotia steny a príslušenstvo k bazénu. Nasledujúce tipy sú pre všetkých milovníkov zdravého letné kúpania v čírej vode!

Optimálna tvrdosť a pH vody

Predajne na prípravky do bazéna zdôrazňujú, že počas sezóny tieto hodnoty meriame min. raz do týždňa. Rovnako nie je na škodu kvalitu vody skontrolovať mimo sezóny či v čase, keď sa dlhšie nekúpeme pre daždivé počasie. Najmä výdatné dažde spôsobujú, že voda je zapáchajúca, tmavohnedá alebo dozelena s vrstvou kalu. Najprv odstránime hrubé nečistoty, následne použijeme dezinfekciu a prípravok na úpravu pH.

Viete, že úprava pH nemá vplyv len na samotnú kvalitu vody, ale aj na prípravky do bazéna, ich trvácnosť a správne pôsobenie? Aby sme hneď v prvom kroku nezaostávali, pH po napustení alebo dopustení vody udržiavame v rozpätí od 7,1 do 7,5. Používame dostupné kvapkové alebo papierové testery. Kvalitu vody ďalej upravujeme špeciálnymi chlórovými prípravkami, no nezabúdame na chémiu proti organickým usadeninám.

Tvrdosť vody, ale aj iné hodnoty si dokážete zistiť ešte pred sezónou – stačí odobrať vzorku a požiadať o laboratórny rozbor. Na tvrdosť vody má vplyv pôsobenie horčíka a vápnika. Je to zložitý mechanizmus, no pre vašu zdravú kúpaciu sezónu nemá prekročiť hodnoty 18 °N. Obsah minerálov pôsobí na zdravie našej pokožky, rôzne reaguje pri kontakte s očami a s príslušenstvom k bazénu.

Ako na okamžitú dezinfekciu?

V prípade, že trochu poľavíte pri starostlivosti o vodu v bazéne, odporúčame na rýchlu dezinfekciu chémiu s obsahom cca. 67 % aktívneho chlóru. Áno, kúpanie je možné už po krátkom pôsobení prípravku, ale nie je to na každý deň. Takúto silnú chémiu predstavuje aj online drogéria bugy, no s upozornením na časový odstup 2 až 3 týždňov po každej rýchlej dezinfekcii bazéna. Taktiež prihliadame na dobre prepočítanú dávku a umiestnenie do skimmera pri zapnutej cirkulácii.

Tip na záver

Robíte všetko správne, no aj tak si neviete rady so zakalenou a páchnucou vodou v bazéne? Odporúčame skontrolovať filtráciu a pravidelne používať vysávače do bazéna. Z chémie do bazéna si môžete vybrať rôzne prejasňovače vody. Fungujú tak, že zhlukujú aj tie najmenšie nečistoty a organické zvyšky a filtráciou ich odvádzajú preč. Zároveň dezinfikujú a upravujú hodnoty pH vo vode. Nevýhodou sú väčšie chumáče, ktoré môžu narušiť priechodnosť filtrácie. No aj tú treba pravidelne kontrolovať!