Pomocník pri kúpe bicykla: rozdiely medzi pánskym, dámskym a elektrickým bicyklom
Pomocník pri kúpe bicykla: rozdiely medzi pánskym, dámskym a elektrickým bicyklom

Na prvý pohľad sa laikovi zdajú pánske, dámske či elektrické bicykle takmer identické. Pri bližšom prieskume by ste zistili, že sú medzi nimi kľúčové rozdiely. Tie rozhodujú o komforte jazdy a zážitku z cyklistiky. Ak práve vyberáte nový bicykel, iste sa vám zídu informácie o tom, ako sa líši pánsky bicykel od dámskeho a klasický od elektrického.

Pánsky verzus dámsky bicykel – geometria rámu

Dámske bicykle sa vyznačujú zníženou hornou rámovou trúbkou, ktorá umožňuje ľahšie nastupovanie a zosadanie z bicykla, obzvlášť v sukni. Pánsky bicykel má vodorovnú hornú tyč pre maximálnu tuhosť a pevnosť. Aby ženy dočiahli na riadidlá a získali vzpriamenú pozíciu, ich bicykle disponujú kratším trupom. Muži preferujú aerodynamickú polohu, čo im zabezpečuje dlhšia stredová časť bicykla. Úlohu zohráva aj výška jazdca, a preto je telo dámskeho bicykla o niečo nižšie.

Pánsky verzus dámsky bicykel – komponenty

Dámske sedlá sú širšie a kratšie ako pánske, s mäkkým polstrovaním pre optimálne rozloženie váhy a pohodlie pri jazde. Pánske riadidlá sú širšie a s väčším dosahom. Riadidlá sa líšia aj gripom t.j. úchopom, pretože ženské dlane sú menšie. Niektoré dámske bicykle disponujú brzdovými pákami, ktoré sa dajú prispôsobiť menším rukám. Pánske brzdové páky sú navrhnuté pre priemernú veľkosť rúk.

Okrem spomínaných rozdielov sa pánske a dámske bicykle líšia aj vo farbe a dizajne. Dámske modely bývajú farebnejšie s ozdobnými prvkami, zatiaľ čo pánske bicykle sú skôr striedme a elegantné. Pre bližšiu predstavu o dizajne bicyklov vám odporúčame kliknúť na stránky internetového obchodu inSPORTline.

Rozdiely medzi klasickým a elektrickým bicyklom

Klasické bicykle sú poháňané výhradne silou pedálov. Jazdec musí vynaložiť vlastnú energiu na dosiahnutie a udržanie požadovanej rýchlosti. Ebike disponuje elektromotorom, ktorý asistuje pri šliapaní. Motor sa aktivuje stlačením tlačidla na riadidlách alebo automaticky reaguje na silu šliapania. Elektromotor uľahčuje jazdu, obzvlášť do kopcov alebo na dlhšie vzdialenosti.

Dojazd, náklady na kúpu a údržbu

Na klasickom bicykli ušliapete vzdialenosť, ktorú fyzicky dokážete zvládnuť. Výkon a dojazd elektrického bicykla ovplyvňuje kapacita batérie a typ elektromotora. Bežné e-bicykle zvládajú na jedno nabitie prejsť 30-80 km, pričom drahšie modely s väčšou batériou dokážu prekonať aj 150 km.

Klasický bicykel vyžaduje bežnú údržbu ako je mazanie reťaze, nastavovanie bŕzd a výmena duší v prípade defektu. Ebike okrem bežnej údržby potrebuje aj pravidelnú kontrolu a údržbu elektromotora a batérie. Náklady na údržbu e-bicykla sú preto o niečo vyššie. Rátať musíte tiež s vyššou cenou elektrického bicykla, najdrahšie z nich stoja okolo 10 tisíc eur.

Autor: Gabriela Kudláčová