5 krokov prípravy elektrického bicykla na sezónu

Jarné počasie sa konečne ustálilo, čo znamená širšie možnosti pre pohybové aktivity v exteriéri. Možno ste si práve v tomto momente spomenuli na svoj elektrický bicykel, ktorý stál celú zimu v garáži. Pred tým, ako ho použijete po prvý raz, je nutné venovať zopár hodín jeho údržbe. Týchto 5 krokov pripraví váš e-bike na letnú sezónu.

1. Očistenie bicykla

Pevne dúfame, že ste pred zimou bicykel očistili a až následne ho uložili do garáže. Ak nie, čaká vás na jar poriadna drina pri jeho čistení. Zaschnuté bahno alebo oleje z ciest sa umývajú horšie ako ich čerstvá nádielka. V prípade, že ste elektrický bicykel pred uskladnením očistili, budete ho musieť na jar len poutierať od prachu. Pri čistení rámu bicykla vodou si dávajte pozor na elektromotor. Lepšie je ho pred čistením odmontovať.

2. Kontrola rámu a kolies

Pred prvou jazdou sa presvedčte, že nie je na ráme nič utrhnuté a či nie sú povolené skrutky. Overte stav všetkých špicov v kolese, ráfika a náboja. Preverte tiež tlak v gumách a povrch plášťa.

3. Kontrola akumulátora

Batéria v elektrickom bicykli je kľúčovou súčiastkou, ktorej stav vplýva na dojazd bicykla a jeho výkon. Dávajte si pozor na to, aby bol elektrobicykel vždy nabitý. Zanedbanie tohto faktu vedie k zničeniu batérie, ktorej výmena vás vyjde skoro toľko ako kúpa nového bicykla bez elektrického pohonu. Pred prvým zdolávaním terénu akumulátor plne dobite. Správnou starostlivosťou o batériu sa jej životnosť  predlžuje na vyše 5 rokov.

4. Kontrola bŕzd

Brzdy sú pre cyklistu dôležitým komponentom, od ktorého závisí bezpečnosť jazdca. Hydraulické brzdy v elektrickom bicykli majú vo vnútri brzdného systému kvapalinu. Brzdová kvapalina by sa mala vymieňať dva razy do roka. Nechajte tento úkon na servis bicyklov. Sami dokážete skontrolovať brzdové gumičky a doštičky. Vždy je lepšie kupovať bicykel od overeného predaju ako je e-shop inSPORTline. Takáto kúpa vám zaručí pozáručný servis a bezproblémové jednanie v prípade reklamácie.

5. Káble a svetlá

V elektrobicykloch je všetko prepojené káblami. Vizuálne skontrolujte či nie sú pretrhnuté alebo inak poškodené. Poškodené káble môžu ovplyvniť nielen činnosť bŕzd, ale tiež svetiel. U svetiel skontrolujte ich funkčnosť v zadnej i prednej časti bicykla.