Váhy a váženie nás sprevádzajú po celý život

Prvé váhy boli používané už v starom Egypte. Slúžili predovšetkým na váženie tovaru a cenných kovov. Od vynálezu váhy pretieklo už veľa vody, ale táto skvelá pomôcka je stále na výslní. Hmotnosť ako veličinu sme si zvykli používať z rôznych dôvodov a život bez váhy si už prakticky nevieme ani predstaviť. Aké váhy počas života využívame najčastejšie?

Prvé okamihy života

Prvé momenty života si nikto z nás nepamätá. Pamätajú si ich naši rodičia a lekári, ktorí stáli pri našom vstupe na životnú púť. Ihneď po narodení sa dieťa stretne s prvou váhou vo svojom život – s kojeneckou váhou. Váženie novorodencov je dôležitou súčasťou prvotných vyšetrení. Dotyk telíčka kojenca s váhou je vlastne po rukách lekárov a matky tretím pocitom v živote. Od narodenie nás následne váhy sprevádzajú po celý život.

Puberta a kontrola váhy

Najmä dievčatá majú tendenciu sa neustále vážiť a kontrolovať či náhodou nepribrali čo i len gram. Alebo či sa cez noc nestal zázrak a neschudli počas spánku aspoň tri kilogramy. Neustále váženie nie je zdravé a ani smerodajné. U dievčat sa váha neustále mení kvôli hormonálnym výkyvom a pred menštruáciou sú vplyvom zavodnenia o pár kilo ťažšie. Napriek tomu je osobná váha skvelá pomôcka. Dnešné osobné váhy vyzerajú ako malé počítače. Môžete ich prepojiť s aplikáciami a okrem váhy sledovať napríklad telesný tuk či merať tep.

Dospelosť a domácnosť

Z dievčaťa sa stane žena, ktorá sa musí starať o rodinu. Každá gazdinka má doma kuchynskú váhu. Nejde síce o tak presné váhy ako sa využívajú v potravinárstve, tým sa musí robiť kalibrácia, ale na varenie poslúžia dobre. Presné zmeranie ingrediencií pri varení je dôležité, aby jedlá získali svoju konzistenciu alebo chutili presne tak ako v reštaurácii.

Váhy, ktoré využívame denne

Ešte jeden druh váh musíme spomenúť. Ide o váhy, ktoré využívame denne a ani si neuvedomujeme, že vážime. Obchodné váhy na váženie zeleniny a ovocia sú v supermarketoch k dispozícii voľne. Zákazníci si sami vážia tovar a pri pokladni predavačka odvážený tovar len naskenuje. Tento spôsob váženia sa osvedčil a urýchlil nákupný proces.

Samozrejme, že špecialisti v rôznych oboroch denne využívajú aj iné druhy váh: mikrováhy v laboratóriách, plošinové váhy v skladoch alebo závesné v stavebníctve.