Odsudzujete štvorkolky? Neviete, čo všetko dokážu

V očiach veľkého množstva ľudí sú štvorkolky len stroje, ktoré hučia na cestách či v lese, ničia prírodu a rušia zver. Lenže takto sa správajú štvorkolky iba v rukách nezodpovedných mladíkov, v ktorých neuhasla vojna hormónov z puberty. Štvorkolky nielenže nie sú stroje, čo škodia, ale dokonca ide o vozidlá pomáhajúce v mnohých oblastiach života.

Štvorkolka v rukách výrastkov je nebezpečná

Všetky vozidlá, štvorkolky nevynímajúc, sú v rukách výrastkov a nezodpovedných šoférov nebezpečné. Ak vás počas túry v lese vyruší mladík na štvorkolke, tak sa iste nahneváte. Hnevajú sa však aj lesníci, poľovníci a ochranári prírody. Bohužiaľ sú na takýchto šoférov krátky. V prípade, že sa s podobnou situáciou stretnete, ihneď volajte políciu. Možno pokuta pomôže a daný šofér si dá v budúcnosti pozor, kde jazdí a čo jazdou spôsobuje. Alebo ho poučí nehoda, pretože práve nehôd so štvorkolkami pribúda. Pri driftovaní a skokoch už nejeden jazdec skončil pod strojom. Vysoká váha znamená ťažké zranenia alebo dokonca smrť.

V rukách záchranárov štvorkolka pomáha

Štvorkolka je vozidlo, ktoré sa v rukách záchranárov mení na vášho anjela strážneho. Posledné roky si hlavne horská záchranná služba nevie svoju činnosť predstaviť bez pomoci štvorkolky. Ide totiž o stroj, ktorý sa dostane na miesta, kde by sa žiadne iné vozidlo nedostalo. So štvorkolkou sa dobre manévruje, dokáže prejsť cez skaly i cez popadané vetvy. V lese s ňou záchranári bez problémov prejdú pomedzi stromy. Vďaka nakladacej korbe môžu na štvorkolku vyložiť veľký náklad alebo zniesť z hôr zraneného. Na tieto slová si spomeňte vždy, keď budete na štvorkolky nadávať.

V rukách poľnohospodárov štvorkolka pracuje

Kapitolou samou o sebe sú pracovné resp. úžitkové štvorkolky. S trochou preháňania môžeme povedať, že je pracovná štvorkolka výkonnejšia ako traktor. Je to podobné ako v prípade porovnávania motorky a trojkolky. Každý stroj má niečo do seba. Pracovné štvorkolky sú obľúbené hlavne medzi majiteľmi menších fariem, pre ktorých by bol traktor veľkou investíciou a vlastne by ho ani poriadne nevyužili. So štvorkolkou môžu robiť presne to isté ako s traktorom, ale za lacný peniaz. K štvorkolke je možné pripojiť radlice, pluhy, rozmetače alebo kosačky. Žiadny poľnohospodár by si nikdy nedovolil na štvorkolku nadávať. Neodsudzujte ju ani vy a priznajte konečne, že ide o užitočný stroj.