Ako zostať duševne aktívny aj v pokročilom veku?

S pribúdajúcim vekom sa zvyšuje aj riziko, že sa oslabia duševné schopnosti človeka. Výskumníci sa domnievajú, že mnohé zdravotné problémy súvisiace s mentálnou činnosťou mozgu, ako je napríklad strata pamäti alebo demencia, v skutočnosti korelujú so životným štýlom. Tak ako svaly ochabnú v prípade nič nerobenia, ochabuje aj mozog.

Dobrá správa však je, že mozog, ktorý sa vekom zmenšuje a odľahčuje, môže stále fungovať dostatočne efektívne. Existujú dôkazy, ktoré naznačujú prispôsobivosť neurónov alebo možnosť vytvorenia nových spojení medzi nimi. Ak dostane mozog príležitosť, úlohy odumretých buniek preberú iné a mozog funguje rovnako aj naďalej. Ako teda maximalizovať životnosť mozgových funkcií?

Fyzická zdatnosť je dôležitá

Niektoré choroby, ktoré ovplyvňujú činnosť mozgu, ako napríklad mŕtvica, sú spojené s nesprávnou diétou, obezitou či sedavým životným štýlom. Ak chcete mať aktívnu myseľ, treba mať aktívne telo. Tu je pár tipov, ako na to:

 • Životný štýl je vhodné obohatiť aj prechádzkami v lese, čo doplní kyslík, potrebný k správnemu fungovaniu mozgu. Vyberte si zo širokej ponuky tipov kam na výlet do prírody.
 • Pravidelné cvičenie môže zlepšiť pamäť mozgu. Aspoň 30-minútové cvičenie denne dodá telu dostatočnú dávku dopamínu.
 • Udržujte si zdravú hmotnosť a vyhnite sa striedaniu rôznych diét. Je vhodné konzumovať dostatok vitamínu B, vyhýbať sa nízko sacharidovým diétam a naopak zredukovať konzumáciu tukov.
 • Skoncujte so závislosťami, najmä čo sa týka tabaku a alkoholu.

Zlepšite svoju duševnú kondíciu

Vedci zo Standfordskej univerzity v USA zistili, že pamäť sa dá zlepšiť o 30 až 50 percent jednoduchými mentálnymi cvikmi. Mozog funguje ako sval – pri nehybnosti jeho funkcie ochabnú. Skúste napríklad:

 • Na výlety s deťmi zoberte „mysliace hry“ ako napríklad Scrabble, karty či šach.
 • Vypestujte si nové kreatívne hoby, ako napríklad práca s drevom, čo môže zlepšiť vnímanie.
 • Absolvujte kurz na tému, ktorá vás zaujíma alebo sa naučte nový jazyk.
 • Čítajte noviny, časopisy a knihy, lúštite krížovky.
 • Udržujte spoločenský život, zapájajte sa do rozhovorov, zorganizujte aktívnu dovolenku s priateľmi či rodinou. Pri výbere vám môže pomôcť zoznam tipov, kam na výlet Stredné Slovensko , Západné či Východné Slovensko.

Zvýšte pamäť

Dobré zapamätávanie je naučená zručnosť. Existujú spôsoby, ako zlepšiť zlyhávajúcu pamäť bez ohľadu na vek:

 • Vždy sa uistite, že venujete pozornosť všetkému, najmä v prípade ak ste zaneprázdnení premýšľaním o niečom inom. Potom sa stane, že si nevšimnete, kam ste dali kľúče od domu.
 • Používajte asociačné alebo vizualizačné techniky. Napríklad pri zoznamovaní prepojte meno s prezývkou alebo mentálnym obrazom.
 • Cvičte používanie pamäte. Skúste si napríklad zapamätať nákupný zoznam. Využite asociačné techniky, ktoré vám pomôžu prejsť z jednej položky na druhú. Príkladom môže byť trasa, ktorú dobre poznáte. V duchu pripevnite každú položku zo zoznamu k orientačnému bodu na trase. Predstavte si napríklad, že dáte maslo na zastávku, pečivo na lavičku a ovocie na poštovú schránku. Potom si stačí v myslí prechádzať túto trasu.

Cesta za zdravými mozgovými bunkami je síce dlhodobá, ale nie nemožná. Zmeniť naše návyky však treba dostatočne včas. V prípade pretrvávajúcich mozgových problémov určite kontaktujte svojho lekára, prípadne neurológa.