Väčšina bežcov svoje bežecké topánky na zimu zavesí na klinec a venuje sa behaniu maximálne na bežeckom páse. Ja pravda, že nepriaznivé počasie beh značne sťažuje, ale na druhej strane má beh v chladnejšom počasí svoje výhody. Aby ste mohli bez rizík behať aj počas zimy, dodržujte našich nasledujúcich 5 tipov.
1. Spoľahnite sa na oblečenie
Behu sa môžete venovať počas celého roka. Kvalita behu nie je v zime o nič nižšia ako v lete. Nutné je len dodržiavať isté pravidlá. Jedným z pravidiel je nepodceniť mráz a poriadne sa obliecť. Základom je termo prádlo, ktoré nielen zahreje, ale tiež odvedie vlhkosť z tela. Dobre viete, že zapotené telo a chlad znamenajú nástup nachladnutia alebo chrípky. Na termo prádlo ostatné oblečenie navrstvite. Pod nátelník, mikinu a bežeckú bundu sa chlad iste neodstane. Spodnú časť oblečenia by mali tvoriť zateplené legíny.
2. Chráňte pred chladom všetky časti tela
Počas behu v zime veľa športovcov vsadí na teplejšie a vrstvené oblečenie, no zabudne na ochranu hlavy a krku. Pri rýchlejšom tempe spolu s vetrom si koledujete o zápal uší alebo minimálne poriadne bolesti hlavy. Ochranu hlavy by ste nemali zanedbať ani pri teplejšom počasí, pretože vietor je skrátka zradný. Preto si do výbavy dokúpte bežeckú kuklu alebo čapicu, nákrčník a rukavice. Všetky doplnky pre bežcov zakúpite na stránkach internetového obchodu inSPORTline.
3. Chodidlá v teple a bezpečí
Zabudnúť nesmieme ani chodidlá. Bežecká obuv určená na behanie počas zimy sa veľmi nelíši od tej letnej, a preto je nutné do topánok dokúpiť funkčné ponožky. Pri výbere bežeckej obuvi si všímajte jej podošvu a informácie o nepremokavosti. Členitá podošva lepšie odvádza vlhkosť a membrána v textílii zaručí vodovzdornosť.
4. Behaj postupne a konzistentne
Pri celoročnom behaní je nutné behať neustále a nerobiť si prestávky. Nízke teploty by mohli po prestávke telo nepríjemne prekvapiť. Prvé metre zabehnite pomalším tempom, nebojte sa toho, že je vám zo začiatku mierne zima. Postupne sa telo zahreje a môžete zrýchliť alebo behať intervalovo. Po skončení tréningu sa radšej nekochajte prírodou, ale rýchlo prejdite do interiéru.
5. Pozor na rýchle zotmievanie
Ak radi beháte vo večerných hodinách, dobre si vyrátajte, kedy sa stmieva. Behať v tme síce nie je problém, ale takýto beh potrebuje isté doplnky. V prípade, že chcete behať až večer, kúpte si oblečenie s reflexnými prvkami. Hodiť sa vám bude aj čelovka, aby ste v tme nezakopli o konár alebo inú nerovnosť terénu.