Čo robiť, keď sa v horách stratíte
Čo robiť, keď sa v horách stratíte

Môžete mať dobre vyvinuté orientačné zmysly, ale v lese vás môžu sklamať. Stačí, aby ste zišli z označenej trasy a dostali sa medzi husté stromoradie. Zrazu zistíte, že cesta späť je nad vaše sily. Čo robiť? Čakať, skúšať ísť ďalej alebo sa obrátiť a dúfať, že narazíte na značku, po ktorej ste išli? Prinášame vám malý návod, čo robiť, keď v horách zablúdite.

Nezanedbajte plánovanie trasy a pripravte sa na všetko

Prevencia je vždy lepšia ako riešenie už vzniknutej situácie, a preto si každý výlet v horách dobre naplánujte. V rámci prejdenia vami vybranej trasy rátajte s časovou rezervou. Snažte sa do cieľového bodu dostať ešte pred zotmením. V dnešnej dobe má mobilný telefón signál takmer všade, a preto ho pred túrou nabite naplno, uložte si do telefóna číslo na horskú službu a stiahnite si offline mapy. Vďaka mobilu môžete privolať pomoc alebo s pomocou GPS určiť polohu. Nezabudnite si so sebou zobrať oblečenie do každého počasia, nutná je turistická obuv, noste do hôr škatuľku prvej pomoci, dostatok vody a jedla.

Aj mimo označených trás sa nachádzajú záchytné body

Najlepšou radou, ako predísť tomu, aby ste nezablúdili, je držať sa turistickej trasy. Predovšetkým menej skúsení turisti by nemali experimentovať a chodiť na neprebádané miesta. Ak sa vám predsa len „pošťastilo“ zablúdiť, hodiny už chodíte, nohy vás bolia napriek tomu, že máte obuté turistické topánky, tak hľadajte ľahko identifikovateľné body. V prípade, že vám funguje telefón, zavolajte na záchrannú službu, podrobne opíšte svoje okolie a trasu, po ktorej ste išli. Záchranári vás vďaka týmto informáciám rýchlejšie nájdu.

Ak ste sa stratili, tak nepanikárte a pripravte sa na prenocovanie

Stres a panika nikomu nepomôžu. S chladnou hlavou sa v lese lepšie zorientujete. Vo väčšine prípadoch sa ľudia turistike venujú počas teplejšieho počasia, takže iste prežijete dlhšiu dobu v lese bez ujmy. Po tom, ako zistíte, že ste zablúdili, hľadajte vyššie miesto. Ak si trúfate, vylezte na strom. Pokúste sa nájsť rieku alebo známky pohybu. Zotmelo sa? Cestu späť už nehľadajte. V noci sa môžete v horách zraniť, pošmyknúť a nepomôže vám ani najlepšia pánska či dámska turistická obuv. Pokúste sa vytvoriť si prístrešok na prenocovanie a hlavne založte ohnisko. Oheň na vás upozorní záchrannú službu i odoženie divú zver. Prístrešok je možné vybudovať z vetvičiek, na ktoré položíte ihličie. Dobre vám poslúži pláštenka roztiahnutá medzi stromy. Pod prístreškom spite na boku a ako podložie využite opäť ihličie.