Vložky do topánok. Pozor na výber vložiek do turistickej obuvi

Vložky do topánok zvyšujú komfort počas chodenia a niektoré majú i iné funkcie. Napríklad antibakteriálnu alebo funkciu odvádzania vlhkosti. Zdravotné vložky do topánok upravujú sklon klenby, podporujú pätu, ochraňujú prsty a bránia otrasom, ktoré škodia kĺbom. Vložky do topánok sa vyrábajú do rôznych druhov obuvi. Obozretní pri ich výbere buďte hlavne vtedy, keď ide o vložky do turistickej obuvi.

Vložky do topánok ako ochrana proti deformácii, otlakom a únave chodidiel

Vložky do topánok kupujeme predovšetkým v prípadoch, keď nám nesadne veľkosť alebo sa opotrebuje vnútorná stielka obuvi. Veľký význam majú vložky pre turistické topánky. Počas dlhých výstupov je vhodné podporiť chodidlo zdravotnými vložkami.

O podpore by vám svoje vedeli povedať ľudia, ktorí trpia syndrómom plochej nohy. Po dlhšej chôdzi začnú pociťovať štípanie, ťahanie až napokon majú pocit, že im klenbu reže nožík. Tieto nepríjemné pocity je možné eliminovať vyšším opätkom resp. vyvýšením zadnej časti topánky. Riešením sú vložky, ktoré majú pod klenbou výstupok.

Vložky do topánok pomáhajú predísť tvorbe otlakov a bránia vytváraniu plesní, ktorými trpí značná časť populácie. Všetky uvedené problémy by nemali nastávať, ak nosíte kvalitnú turistickú obuv. Turistická obuv je strihovo, v oblasti výberu materiálu i tvaru podošvy vyrobená tak, aby bola maximálne pohodlná, hygienicky neškodná a poskytovala chodidlu maximálnu oporu.

Aké typy vložiek do topánok sa používajú najčastejšie

Najviac kupované a používané sú vložky do športových topánok. Pri dynamickom pohybe je nutné nohám poskytnúť ochranu proti únave spôsobenej vysokou záťažou. Dôležitá je antibakteriálna funkcia brániaca tvorbe vlhkosti a plesní. Antibakteriálne vložky bránia tiež tvorbe nepríjemného zápachu.

Špeciálnym typom vložiek do topánok sú tie, ktoré sa používajú do zimnej obuvi. Ich hlavnou funkciou je zahriať chodidlo a predchádzať zapáchaniu.

Pánska a dámska turistická obuv je dostatočne odpružená a jej tvar podporuje chodidlo i členok. V tejto obuvi plnia vložky funkciu priedušnosti a dodatočného spevnenia chodidla. Chránia proti vlhkosti a v zime zatepľujú vnútro topánky.

Vložky do topánok je možné zohnať aj pre podporu istej časti chodidla. Ide napríklad o vložky chrániace prsty. Tieto vložky sú vo forme návlekov a vyrábajú sa z gélových materiálov. Podobne sú na tom vložky pod pätu. Ak máte sklon k tvorbe pľuzgierov, nezabudnite na dlhšiu túru vložiť do topánok náplasti.