Hobo bag alebo Ako sa stal z tulákovho uzlíka módny hit

V 50. rokoch sa stal hobo bag obľúbeným módnym doplnkom samotnej prvej dámy USA, Jackie Kennedy. Niet preto divu, že sa v ten moment kabelka módneho domu Gucci objavila na zozname želaní takmer každej ženy nielen v Spojených štátoch. Tento rok hlási kabelka polmesiačikového tvaru veľký návrat. Prečo by nemala chýbať práve vo vašej skrini a ako ju správne nosiť a kombinovať?

Kabelka, alebo uzlík?

Premýšľate, odkiaľ sa vzalo pomenovanie hobo bag? Verte tomu, alebo nie, slovom “hobo” sa pôvodne označovali tuláci a námezdní robotníci, ktorí putovali krajom za prácou a na palici cez rameno si niesli priviazaný uzlík so všetkým svojím majetkom. Kabelky ostatne môžu svojím tvarom onen uzlík skutočne pripomínať. Sú totiž vyrobené z mäkkého, nevystuženého materiálu, majú jedno krátke ucho a nosia sa buď klasicky cez rameno, alebo v ruke.

Už žiadne hľadanie

Aby sa z hobo bag stala praktická kabelka na bežné denné nosenie, musela prejsť dlhú cestu, počas ktorej sa dočkala niekoľkých vylepšení. Tým hlavným sú vonkajšie vrecká na zips, do ktorých sa zmestí napríklad mobil, ktorý už nemusíte hľadať medzi ostatnými vecami v hlavnej priehradke. Aj tá navyše často disponuje oddeleným vnútorným priestorom na zips alebo dvoma menšími vreckami na nepostrádateľné drobnosti, ako sú kľúče a rúž.

Súčasné ikony

Kabelke Jackie Gucci, ako výrobcovia na počesť niekdajšej prvej dámy Spojených štátov prekrstili ikonický hobo bag, dnes konkurujú modely ďalších slávnych módnych domov. Svoju minútu slávy zažíva na Instagrame kabelka Prada Cleo, ktorej zdarne sekundujú kabelky značiek By Far, Staud, Bottega Veneta alebo The Row.

Vykročte zo šedej zóny!

Klasické neutrálne odtiene, ako je čierna, biela alebo béžová, z módy nikdy nevyjdú, zvlášť ich oceníte, ak zháňate kabelku k formálnemu outfitu. Nebojte sa ale popustiť uzdu fantázii a obohatiť svoj šatník o módny doplnok v pastelovej farbe, ktorá pôsobí sviežo a mladistvo. Stavte na mentolovú, orgovánovú alebo púdrovo ružovú a tohtoročnú jar vystúpte z davu!

Od hipísačiek k manažérkam

Zatiaľ čo v 60. a 70. rokoch boli ležérne tašky cez rameno spájané predovšetkým s érou hippies, dnes ich nosia aj vysoko postavené manažérky. Kabelky hobo menších rozmerov pôsobia nadmieru vkusne – najmä, ak klasický ramenný popruh nahradí subtílnejšie remienok –, a preto si skvele rozumie aj s elegantným a business outfitom. Medzi výhody týchto kabeliek patrí samozrejme aj praktickosť, bez problému sa vám do nich vojde veľký mobilný telefón, peňaženka alebo dokonca menší notebook.