Pripravení na letnú dovolenku? Objemnú batožinu i športovú výbavu zoberte so sebou

Väčšina ľudí tvrdí, že na letnú dovolenku potrebujú len plavky a krém na opaľovanie. Blahoželáme, ak patríte medzi týchto skromných ľudí. My ostatní ľudia z mäsa a kostí potrebujeme pre strávenie dokonalej dovolenky oveľa viac vecí. Dovolenka vlastným autom je pre nás jedinou možnosťou a vďaka strešnému boxu si nelámeme hlavu s tým, čo zbaliť do kufra.

Strešné boxy sú skoro bezodné

Dovolenka pri mori je sama o sebe splneným snom, ktorí ste snívali celú zimu. Ešte príjemnejšie sa cítite, keď máte všetko potrebné po ruke a nemusíte zháňať milión drobností v miestnych obchodíkoch. Niekedy ide o predražené obchody a zbytočne by ste strácali čas nákupmi. Práve z tohto dôvodu si majitelia vozidiel na dlhšie cesty kupujú strešné boxy. Ak vlastníte väčšie vozidlo s vyšším indexom nosnosti a pevnou strechou, môžete si pokojne kúpiť box s objemom vyše 600 litrov. Nič však netreba preháňať a k váhe batožiny je potrebné prirátať váhu priečnikov a samotného boxu. Rozmery strešného boxu prispôsobte rozmerom strechy. Niektoré boxy presahujú dĺžku 230 cm. Vždy myslite na to, aby vám box neprekážal vo výhľade na vozovku alebo pri otváraní kufra vozidla. Obávať sa nemusia ani majitelia menších automobilov. Výrobcovia na nich mysleli a ponúkajú strešné boxy kratšie, užšie, ale vyššie. Plne sa objemovo vyrovnajú dlhším variantom a pohodlne do nich uložíte cyklovozíky, menší surf a všetky kufre. Samozrejme, že na prevážanie bicyklov vám stačiť nebudú. V tomto prípade sa spoľahnite na nosič bicyklov na ťažné zariadenie.

Strešné boxy vydržia veľa

Náklad v strešnom boxe je absolútne v bezpečí. Samozrejme, že musíte trošku investovať a kúpiť si strešný box z odolnejších materiálov. Siahnite minimálne po ABS plaste a vyhnite sa lacným modelom vyrobeným z polystyrénu alebo polypropylénu. ABS plast odolá vysokým a nízkym teplotám, je stabilnejší a unesie väčšiu váhu. Vo vnútri boxu sa nachádzajú upevňovacie pásy a dokúpiť si môžete oddeľovacie priečky. Otvárať sa dajú zo zadnej strany, z boku alebo z oboch strán. Obojstranné otváranie je najpraktickejšie. Ak si k tomuto otváraniu vyberiete box s centrálnym uzamykaním, manipulácia s boxom sa pre vás stane sekundovou záležitosťou.

Strešné boxy a ich montáž

Strešné boxy sa dajú namontovať na akékoľvek vozidlo. Jedinou podmienkou je, že musíte mať na streche nainštalované priečniky. Na priečniky sa boxy pripevňujú pomocou U-profilov, T-drážok alebo samoupínacím systémom. Všetky tri varianty zvládne aj menej zručný človek. Dbajte na to, aby bol box umiestnený v strede strechy a príliš neprečnieval. So strešným boxom musíte rátať s vyššou spotrebou a zhoršeným ovládaním vozidla. Preto by ste mali jazdiť pomalšie a neprekročiť rýchlosť 130 km/h.