10 dôvodov, prečo začať jazdiť na bicykli
10 dôvodov, prečo začať jazdiť na bicykli

Cyklistika je na Slovensku veľmi obľúbený šport. Ide o aktivitu, ktorej sa vo voľnom čase venujú ľudia bez rozdielu veku a dokonca celé rodiny. Tento outdoorový šport prináša do života veľa výhod nielen pri bicyklovaní v prírode. Prečo začať jazdiť na bicykli? Aj pre nasledujúcich 10 dôvodov.

1. Rýchla preprava po meste

Začneme s mestskou cyklistikou, ktorej výhody sú zrejmé – na bicykli sa po meste prepravíte oveľa rýchlejšie ako automobilom. Trápiť vás nemusia kolóny a ani absencia parkovacích miest. Vyberte si z ponuky inSPORTline mestský bicykel a jazdite do práce s úsmevom.

2. Ekologický aspekt

S mestskou cyklistikou súvisí aj ekologický aspekt. Ako jazdec na bicykli neprodukujete emisie a prispievate k ochrane životného prostredia. Pridajte si k tomu ušetrené peniaze na palivo alebo za lístky na autobus a zistíte, že kúpiť bicykel sa naozaj oplatí. Investujte do bicykla značky crussis a roky máte postarané o dopravu v meste.

3. Štíhla postava

Aktívna cyklistika patrí medzi kardio športy, čo znamená, že vďaka pravidelnému bicyklovaniu schudnete. Počas vysokej intenzity šliapania prebudíte metabolizmus a spaľovanie tukov.

4. Vyformované svaly

Na bicykli sa vám podarí schudnúť i vyformovať svaly. Počas jazdy sa formujú hlavne svaly na nohách a zadku. Striedajte cyklistiku s posilňovaním a vaše telo bude symetrické i pevné.

5. Posilnená imunita

Pri každej športovej aktivite sa zvyšuje schopnosť organizmu bojovať voči chorobám. Na bicykli posilníte imunitu, ktorá bude pripravená na prípadné infekcie. Podľa lekárov pre dobré fyzické zdravie stačí 30 minút bicyklovania 4 razy do týždňa.

6. Šport pre každého

Cyklistike sa môžete venovať od detstva až do seniorského veku. Bicyklovať s rodinou je zábavná a zdravá činnosť. Pre seniorov je bicyklovanie vhodné kvôli tomu, že nezaťažuje kĺby. Bicykle sa predávajú v rôznych variantoch, ktoré umožňujú bicyklovanie v lese alebo po asfalte, vyberie si naozaj každý.

7. Silné srdiečko

Cyklistiku odporúčajú lekári ľuďom, ktorí trpia problémami so srdiečkom alebo sú po operácii srdca. Bicyklovanie je cestou k silnému srdcovému svalu a krvnému tlaku v primeranej norme.

8. Relax pre mozog

Počas cyklistiky si prevetráte hlavu, psychicky si oddýchnete a znížite stresovú hladinu. Ak sa cítite bez energie, práve cyklistika vám energiu vráti vďaka prekysličeniu organizmu. Pridajte si k tomu jazdenie v prírode a mozog sa bude cítiť znovuzrodený.

9. Dobrá nálada a sebavedomie

Po čo i len krátkej jazde na bicykli sa vám v tele zdvihne hladina endorfínov. Budete sa cítiť veselšie, dobrá nálada a úsmev sú zárukou. Zvýši sa tiež vaše sebavedomie vďaka dobrej fyzickej kondícii.

10. Balans pre celé telo

Vďaka bicyklovaniu bude v rovnováhe vaše telo a psychika. Na bicykli sa zlepšuje veľa schopností – napríklad koordinácia, rovnováha a držanie tela. Tieto schopnosti sú pre starších ľudí prevenciou proti pádu a zlomeninám.