Ako na efektívne vytvarovanie postavy?
Ako na efektívne vytvarovanie postavy?

Nový rok je už dávno za nami a veľa ľudí na svoje novoročné predsavzatia už zabudli alebo ich ani nezačali realizovať. Nezúfajte a začnite na svojom sne pracovať práve dnes. Ak ste si tento rok predsavzali, že vaša postava prejde premenou, je najvyšší čas na cvičenie a úpravu stravy. V prípade, že dodržíte zopár zásad, podarí sa vám dosiahnuť formu do plaviek.

Jedine trvalá zmena je udržateľná

Zabudnite na drastické diéty alebo nárazové cvičenia. Jedine trvalá zmena životného štýlu vám zaručí, že postavu vyformujete a nedostaví sa u vás jojo efekt. Iste ste už miliónkrát čítali, že zásadná je zmena stravy. Strava sa na vašom úspechu v boji s kilogramami podieľa až na 70 %. Doprajte svojmu telu všetky potrebné živiny vo vyváženom pomere. K tomuto cieľu vás dovedú rôzne aplikácie, pomocou ktorých zistíte svoj kalorický príjem a naučíte sa organizmu dopriať bielkoviny, sacharidy, vlákninu i tuky v zdravých dávkach. Druhým krokom je cvičenie.

Vďaka vyváženej strave nejaké to kilo zhodíte a vďaka cvičeniu postavu zmeníte z huspeniny na jemne vyrysované krivky. Cvičiť by ste mali aspoň 4 razy do týždňa. Na formovanie postavy je efektívnejšie posilňovanie ako hodiny kardia. Zo začiatku sa spoľahnite na rady trénera a neskôr môžete cvičiť aj doma. Stačiť vám k tomu bude stojan na činky v rohu obývačky. Práve činkové sety sú alfou a omegou silového tréningu. K činkám si dokúpte zopár odporových gúm, fit loptu, švihadlo a máte postarané o tisícky rozmanitých tréningov.

Ako dlho trvá základná premena

Iste sa pýtate, ako dlho bude trvať pokiaľ zbadáte prvé výsledky cvičenia. Približne po mesiaci by ste mali pocítiť a tiež vidieť prvé malé zmeny na vašej postave. Na prvý pohľad badateľnú zmenu je vidieť po dvoch až troch mesiacoch. Radíme vám sa nevážiť, ale merať. Svaly sú ťažšie ako tuk, a preto by nemeniaca sa váha mohla viesť k demotivácii. Ubúdajúce centimetre v páse a na stehnách vás presvedčia, že cvičenie má svoj zmysel. Ak chcete proces tvarovania urýchliť, spoľahnite sa na odborníkov. Spomínali sme, že zo začiatku by ste mali cvičiť pod dohľadom trénera. Ten vám pomôže so správnou technikou cviku a zostaví pre vás na mieru šitý plán cvičenia.

Sami by ste len ťažko dokázali odhadnúť, ktoré cviky sú efektívne a aké partie tela máte vskutku problematické. V dnešnej dobe nie je tréner luxusom a investovať do jeho cenných rád budú vaše najlepšie minuté peniaze.

Ktoré cviky by ste mali zaradiť do každého tréningu?

Samozrejme, že vás zaujíma tiež to, ktoré cviky sú pre formovanie postavy najviac prínosné. Ide o drepy, ktoré môžete realizovať rôznymi spôsobmi. Ďalej by ste mali cvičiť plank, zhyby, mŕtvy ťah a medzi posilňovanie zaraďte HIIT beh. V prípade, že vás cvičenie s činkami z nejakého dôvodu nebaví, môžete si kúpiť multifunkčné stroje. Na stránkach e-shopu inSPORTline nájdete posilňovacie veže a iné pomôcky, ktoré vám spestria každý tréning.