Nie každá opaľovacia kozmetika pre deti je bezpečná. Poradíme vám, podľa čoho vyberať kvalitné prírodné produkty, aby ste mali istotu, že vaše ratolesti sú chránené nielen pred slnkom, ale aj pred nežiaducou chémiou.

Deti pobyt na slnku milujú, ak to však preženú, hrozia im viaceré zdravotné následky. Veľmi nepríjemný je úpal, ktorý vzniká, keď na nechránenú hlavu dieťaťa dlhší čas páli priame slnko. Okrem pokrývky hlavy a slnečných okuliarov by však mali byť deti chránené aj kvalitnou opaľovacou kozmetikou, ktorá dokáže zabrániť škodlivému UV žiareniu a ochrániť pred rizikom vzniku rakoviny kože. Bábätká a deti sú totiž oveľa citlivejšie, keďže ešte nemajú dostatočne vyvinutý obranný mechanizmus.

Ako vyberať opaľovací krém pre deti?

Základným pravidlom, ktorého by ste sa mali držať, je výber opaľovacieho mlieka s vysokým ochranným faktorom, ideálne SPF 30 a vyššie. Opaľovacie krémy či oleje vyrobené pre dospelých stopercentnú ochranu vašim ratolestiam neposkytnú, kupujte preto vždy produkty špeciálne určené deťom. Tie totiž popri ochrannom faktore podporujú aj obranné funkcie samotnej pokožky detí. Veľmi dôležité je všímať si aj to, či krém alebo mlieko obsahuje chemické filtre, ktoré sa vstrebávajú do pokožky a tým ju dráždia. Prírodné krémy a oleje na opaľovanie obsahujú minerálne filtre, ktoré odrážajú škodlivé UVA a UVB žiarenie, no zostávajú pritom na povrchu kože. Sú tak vhodné aj pre citlivú pokožku detí a bábätiek.

Stavte na prírodnú kozmetiku

K výberu kozmetiky citlivo pristupujú najmä rodičia s malými deťmi, keďže práve tie sú veľmi senzitívne na rôzne iritujúce a alergénne zložky nachádzajúce sa v kozmetických prípravkoch. Používanie prírodnej kozmetiky má u detí svoje opodstatnenie. Takéto produkty neobsahujú žiadne syntetické chemické zložky, ale ani toxíny, emulgačné a aromatické látky, ktoré by mohli u detí spôsobiť viaceré zdravotné problémy. V drvivej väčšine prípadov dokonca ani nie sú testované na zvieratách. Ak chcete teda deti chrániť pred slnkom a zároveň aj pred nebezpečnými chemickými zložkami v kozmetike, dajte prednosť prírodným opaľovacím krémom.

Čo hľadať v prírodných produktoch?

Pri výbere kozmetiky na opaľovanie venujte pozornosť zloženiu jednotlivých prípravkov. Ochranný faktor sa získava kombináciou horčíka s kvalitnými olejmi a maslami, napríklad kokosovým olejom a bambuckým maslom. Dôležitá je, samozrejme, aj hydratácia detskej pokožky, preto hľadajte opaľovacie prípravky s obsahom aloe vera, vitamínu E a D-pantenolu. Účinnú ochranu zabezpečí napríklad prírodné hydratačné opaľovacie mlieko s faktorom 30, ktoré je u mamičiek  obľúbené.

Nezľaknite sa rôznych chemických názvov uvedených na etikete prírodnej kozmetiky. Oxid titaničitý, oxid zinočnatý a horčík označujú spomínané minerálne (fyzikálne) filtre, ktoré sú pre detskú pokožku najvhodnejšie.

Pozor na vodeodolnosť

Okrem vysokého ochranného faktora a hydratácie pokožky je dobré, ak je prírodné opaľovacie mlieko pre bábätká a deti vodeodolné. Vtedy je bežné, že prípravok je hustejší a zanecháva bielu stopu, čo je pre ochranu pred slnečným žiarením žiaduce. Nesnažte sa preto rozotrieť krém do stratena, ale ponechajte na pokožke viditeľnú vrstvu. Na účinok krému sa ale nespoliehajte po celý deň, aplikáciu novej vrstvy prípravku opakujte ideálne každú hodinu a hneď, ako dieťa vyjde z vody.

Tvári venujte extra pozornosť

Deti do troch rokov by nemali byť vystavované slnečnému žiareniu, no nie vždy sa tomu dá zabrániť. Platí, že čím menšie dieťa, tým dôkladnejšie by ste mali sledovať zloženie produktov. Zvlášť tvár detičiek a bábätiek patrí k tým najcitlivejším miestam na ich tele, výberu pleťového krému venujte preto veľkú pozornosť. Tvári bábätiek neuškodia kvalitné prírodné maslá, ideálne je napríklad bambucké a kakaové, ktoré zároveň chránia pred škodlivým slnečným žiarením. Proti slnečnému žiareniu ideálne chráni opaľovací krém na tvár pre bábätká, je vhodný na každodenné použitie, preto u detí potom nehrozí iritácia ani po dlhšom používaní.