10 rád na podporu imunity detí a dospelých v jesennom období
10 rád na podporu imunity detí a dospelých v jesennom období

Jesenné obdobie je najrizikovejšou časťou roka z hľadiska náchylnosti k vírusovým ochoreniam. Prudké zmeny počasia, nedostatok slnečného žiarenia a prechody z teplých vnútorných priestorov do exteriéru sú faktormi, ktoré zvyšujú riziko ochorenia. Preto by ste pre podporu imunitu celej rodiny mali spraviť maximum.

  1. Zmeňte svoj jedálniček

Počas jesene sa vyvarujte vyprážaným, presoleným a tučným jedlám, ktoré oslabia váš žalúdok. Naopak dajte prednosť ovociu a zelenine. Oslabená imunita detí a dospelých je dôsledkom nedostatku vitamínov, a to hlavne vitamínu C. Vitamín C vo väčšom množstve nájdete napríklad v citrusových plodoch, ale tiež v ríbezliach alebo v paprike.

  1. Dopĺňajte vitamíny

V prípade, že cítite v strave nedostatok vitamínov alebo skrátka chcete naozaj posilniť imunitu, užívajte pravidelne vitamíny ako doplnky stravy. Vitamínové doplnky nájdete v mnohých podobách – v tabletách, prášku alebo vo forme koncentrovaných kvapiek. Zamerajte sa predovšetkým na produkty, ktoré obsahujú vitamíny C a D. Práve tieto dva vitamíny sú základným stavebným prvkom pre imunitný systém detí i dospelých. Ustrážiť si ich príjem dokážete vďaka multivitamínovým prípravkom, ktoré obsahujú potrebnú dennú dávku všetkých najdôležitejších vitamínov.

  1. Nezabudnite na minerály

Veľa ľudí síce užíva vitamíny a snaží sa jesť zdravo, ale zabúdajú na príjem minerálov. Vitalitu a posilnenie imunitného systému dosiahnete vďaka užívaniu zinku, železa a selénu. Všetky tri minerály sú zabijakmi vírusov. Zároveň pôsobia ako aktivačné prostriedky, ktoré imunity povzbudia.

  1. Dodržujte hygienické návyky

Nie pre každého je samozrejmosťou umývanie rúk niekoľkokrát denne. Zväčša si ruky umyjeme len po príchode z práce alebo zo školy. Vedecky je dokázané, že preventívne umývanie rúk aspoň 5 – krát denne až na polovicu znižuje riziko ochorení dýchacích ciest. Ak sa nachádzate v prostredí, kde nie je možné si ruky umyť, použite minimálne antibakteriálny gél.

  1. Starajte sa o svoje črevá

Pre správne fungovanie imunitného systému musíte mať v rovnováhe črevnú mikroflóru. V žalúdku sa nachádzajú priateľské baktérie, ktoré čistia organizmus a zvyšujú schopnosť tela bojovať so škodlivými vírusmi a baktériami. Priateľské baktérie pre svoj život potrebujú vyváženú stravu. Ak sa vám nedarí udržiavať zdravý jedálniček, je možné baktérie podporiť probiotikami. Doplnky stravy vo forme probiotík by nemali chýbať ani v jednej domácej lekárničke.

  1. Pohyb pre vitalitu a imunitu

Vďaka pravidelnému pohybu sa cítite silní nielen navonok, ale posilňujete tiež svoje vnútro. Počas pohybu v tele cirkulujú látky, ktoré pomáhajú imunite fungovať ako hodinky. Pohyb priaznivo vplýva na budovanie imunity, chráni telo pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, znižuje krvný tlak a eliminuje riziko vzniku obezity. Práve obezita je príčinou zníženej obranyschopnosti organizmu.

  1. Dostatok odpočinku

Nielen pohyb či aktívny život sú potrebné pre zdravé telo a psychiku. Všetko v živote by malo byť vyvážené, a preto aj fyzickú aktivitu musíte kompenzovať dostatkom odpočinku. Každú noc doprajte telu spánok trvajúci približne 8 hodín. U ľudí, ktorí spali menej ako 6 hodín boli preukázané sklony k obezite a v ich organizme rýchlo klesali látky vplývajúce na správne fungovanie imunitného systému.

  1. Vyskúšajte otužovanie

Pri predstave studenej sprchy vás iste zamrazí. Viete však, že práve otužovanie je jedným z najlepších spôsobov ako bojovať proti respiračným ochoreniam? Otužovať sa môžete začať doma v kúpeľni pomocou striedania studenej a teplej sprchy. Druhou možnosťou je návšteva sauny. Teplý vzduch uvoľňuje dýchanie cesty a následné ochladenie učí telo ako využívať termoreguláciu. Po pravidelnom saunovaní sa nemusíte báť, že by ste pri prievane alebo pri prechode z tepla do zimy ochoreli.

  1. Vyhýbajte sa alkoholu

Dve veľké neresti, a to alkohol a fajčenie, by ste mali zo svojho života úplne vymazať. Alkohol i cigarety oslabujú organizmus, ktorý sa nedokáže brániť pred útokmi vírusov. Zároveň je alkohol známy tým, že vyvoláva autoimúnne reakcie. Telo je po konzumácii alkoholu náchylné na rôzne ochorenia.

  1. Veľa sa smejte

Psychika vo veľkej miere ovplyvňuje fyzické zdravie. Veselá nálada a častejšie stretnutia s priateľmi je to, čo v jesennom období zabráni, aby ste upadli do depresie. Pomocou priateľov lepšie zvládnete stres a telo úspešnejšie bojuje voči voľným radikálom.