5 najefektívnejších cvikov na štíhly chrbát: Čo cvičiť?
5 najefektívnejších cvikov na štíhly chrbát: Čo cvičiť?

Krásny a vyformovaný chrbát je niečo, po čom túži nielen množstvo mužov, ale i žien. Máte prebytočné tukové zásoby, ktoré je vidieť cez tričko? Alebo si kvôli nim nemôžete obliecť svoje obľúbené šaty? Máme pre vás päť najefektívnejších cvikov pre krásny a štíhly chrbát.

Mŕtvy ťah

Ak posilňujete a cvičíte so závažím, mŕtvy ťah by vo vašej fitness rutine nemal chýbať. Skvelo posilňuje svaly na chrbte, rukách aj zadku.

Na predvádzanie mŕtveho ťahu sa vzpriamene postavte a mierne rozkročte nohy. Do rúk zoberte činky, prípadne jednu veľkú činku, a pomaly sa posúvajte smerom dole. Chrbát je rovný, kolená mierne ohnuté. S činkou sa nedotýkajte zeme. Následne sa vráťte späť do pôvodnej pozície. Opakujte minimálne 15-krát.

Ak by sa vám v oblečení dobre necvičilo, zaobstarajte si štýlové športové tričká dámske. Tie vás nebudú nikde ťahať a odvedú všetok prebytočný pot. To isté vám zaistí aj ďalšie fitness oblečenie dámske.

Drep s otočkou

Do rúk si zoberte závažie a postavte sa tak, aby boli nohy niekoľko centimetrov od seba. Spravte klasický drep, no keď pôjdete spať hore, ruky zdvihnite a celým trupom sa otočte na jednu stranu. Opakujte aj na druhú.

Plank

Plank, známy aj ako doska, sa radí k univerzálnym cvikom posilňujúcim hneď viacero častí tela vrátane chrbta. Ľahnite si na zem. Rukami sa dvihnite tak, aby ste sa opierali o lakte. Nohy sú vystreté, opierate sa o špičky. Chrbát neohýbajte, snažte sa, aby bol v rovine. V takejto polohe vydržte aspoň 30 sekúnd.

Plank je o posilňovaní a výdrži. Čím častejšie ho budete robiť, tým dlhšie v ňom vydržíte. Z 30 sekúnd si cvik predĺžte na 40 sekúnd a neskôr aj na minútu.

Burpees

Burpees, známe aj ako angličáky, sú skvelou formou posilňovania a kardia v jednom. Ich predvádzanie je jednoduché. Postavte sa vzpriamene, nohy pri sebe. Dajte sa do drepu. Z neho nohy skokom natiahnite do planku. Z planku zas späť do drepu a z drepu vykočte. Celú sériu opakujte bez prestávky aspoň minútu.

Plávanie

Plávanie je vo všeobecnosti efektívnym športom, ktorý pomáha na usadené tukové zásoby na chrbte. V rámci neho je najlepší kraul, pretože sa pri ňom využíva striedavá práca rúk. Trup sa vytáča a posilňujú sa svaly na celej vrchnej časti tela. Druhou možnosťou je motýlik. Ten sa však radí k najťažším štýlom plávania.

Nehľadiac na to, ako plávate, pobyt vo vode a zábery rukami pomáhajú tvarovať zadnú časť tela. Ak máte v blízkosti plaváreň, určite ju využite.

Zaobstarajte si športové oblečenie pre ženy

Ešte predtým, ako sa vôbec rozhodnete, že začnete cvičiť, si musíte zaobstarať vhodné fitness oblečenie. To vám odvedie prebytočný pot z tela a nebude vás nikde ťahať. Dámske športové oblečenie je tiež trendy. Budete v ňom vyzerať skvelo za každých okolností.