Istanbul je turecké mesto, ktoré pozná asi každý z nás. Minimálne z filmov, seriálov a fotografií, ktoré sme už videli. Niektorí ho netúžia zažiť nikdy, no sú ľudia, ktorí ho majú v zozname snov. Istanbul je jedno z najkrajších a najzaujímavejších miest na svete, ktorého návštevou viete byť na dvoch kontinentoch naraz. Možno to znie čudne a nikdy ste o tom nepočuli, no Istanbul sa rozprestiera nielen v Európe, ale v Ázii. Toto starobylé,  ale aj moderné veľkomesto je významné mešitami, historickými pamiatkami a rôznymi ľuďmi. Ročne ho navštívia milióny turistov z celého sveta, ktorí sú zvedaví na jediné mesto na svete, ktoré sa rozprestiera na dvoch kontinentoch. Ak sa tam vyberiete na vlastnú päsť, mali by ste vedieť o najkrajších zákutiach, ktoré za žiadnu cenu nemôžete obísť.

Chrám svätej múdrosti

Iným menom známa ako Hagia Sofia je chrám, ktorý sa nachádza na Zlatom rohu. Skoro tisíc rokov bol najväčším krytým mestom na svete, pričom až v 16. storočí sa stal istanbulskou dominantou. Po dlhých rokoch prešiel veľkou rekonštrukciou a dnes je z neho múzeum, ktoré navštevujú tisícky turistov. Ak sa aj vy vyberiete na potulky Istanbulom, návštevu tohto chrámu nemôžete v žiadnom prípade vynechať.

The Blue Mosque, (Sultanahmet), Istanbul, Turkey

Mešita Sultanahmet

Môže sa zdať, že niektoré mešity už majú svoje najlepšie obdobie za sebou, no aj táto je dodnes funkčná a využívaná. Výnimočná je svojou krásnou architektúrou a šiestimi minaretmi, ktoré neuvidíte nikde na svete. Tak ako aj pri ostatných moslimských chrámoch aj pred vstupom do Sultanahmetu musíte dodržať pokyny, čo sa oblečenia týka. Znamená to, že ženy ani muži nemôžu mať krátke nohavice a ani odhalené ramená. Okrem toho sa budete musieť pred vstupom do nej vyzuť, poumývať a ženy si zahaliť vlasy šatkou tak, ako je to v moslimských chrámoch zvykom.

Galatská veža

Známa veža, ktorá sa týči nad týmto krásnym mestom. Obľúbená je kvôli výhľadu z nej, odkiaľ sú vidieť všetky významné pamiatky mesta. Kúsok od nej je obľúbený most, z ktorého rybári nonstop chytajú ryby a sú taktiež veľkou mestskou atrakciou.

Palác Topkapi

Tento palác je nepochybne najnavštevovanejším miesto v Istanbule. Nevynechajte ho ani vy, prišli by ste o úžasný zážitok, ktorý vám nič nenahradí. Keďže je sprístupnený verejnosti, aj vy sa môžete kochať neuveriteľným výhľadom na toto starobylé mesto. Postavený bol v 15. storočí sultánom Mehmetom II, odkedy bol niekoľkokrát prestavaný kvôli tomu, aby vyhovoval súčasnej dobe. V budove sa nachádza niekoľko miestností, v ktorých môžete obdivovať veci z dávnych tureckých dôb ako napríklad zbrane, šperky, oblečenie.

Gran Bazaar

V Istanbule nestoja za návštevu len historické pamiatky, ale aj toto obrovské nákupné centrum, ktoré sa nachádza v modernej časti mesta. Stráviť tu dokážete aj niekoľko dní, pretože 4 000 obchodov na jednom mieste, to už je naozaj niečo zaujímavé. Môže sa vám dokonca stať, že sa v ňom stratíte, pretože je tvorené 65 uličkami, kde nájdete všetko od výmyslu sveta.