Rozmýšľate nad tým, že by ste si zaobstarali vírivku, no nie ste si istí, či ju umiestniť na záhradu alebo do interiéru? Poradíme vám, na čo by ste mali pred kúpou myslieť a čo všetko je potrebné. Mať menší wellness doma, v ktorom si budete môcť oddýchnuť po ťažkom dni alebo týždni je lákadlom mnohých Slovákov. Vírivé vane sú v dnešnej dobe veľmi ľahko dostupné a to najmä z finančného hľadiska. Ak ste z tých, ktorí radi oddychujú v bublinkách, vlastná oddychová zóna bude vašim dokonalým domácim rajom. Ešte pred kúpou by ste však mali myslieť na to, aký druh si zaobstaráte, kam ju umiestnite alebo napríklad ako sa o ňu treba starať.

Kam vírivku umiestniť?

Ak sa už rozhodnete pre niektorú vírivú vaňu, dobre by ste mali uvážiť to, kam ju položíte. V prípade, že túžite oddychovať v dome alebo uzavretej zimnej záhrade, myslieť musíte na to, že tento priestor bude potrebovať odvetrávanie a odvlhčovanie, ktoré viete zabezpečiť pomocou zariadenia. Lepšou a jednoduchšou voľbou je však umiestnenie vane na dvore alebo terase, kde nebude potrebovať žiadne prídavné zariadenie. Navyše, pohľad z nej je v exteriéri omnoho krajší ako ten vo vnútri domu.

Akú veľkú vírivku kúpiť?

Pre nákupom a využívaním vane sa musíte poriadne rozhodnúť, koľko ľudí naraz bude vírivku využívať. Zbytočná vám bude veľká, ktorá vám zaberie miesto, no ani tlačenica v tomto prípade nie je bohviečo. Najlepšou voľbou sú preto vane pre 3-6 osôb, ktoré sú najpraktickejšie a najpredávanejšie.

Čo od nej môžem očakávať?

Vírivé vane a jacuzii sa pomaly ale isto stávajú súčasťou mnohých slovenských domácností tak isto ako bazény. Ak si vyberiete kvalitnú vaňu, očakávať od nej môžete dokonalú terapeutickú celotelovú masáž, aromaterapiu, chromatoterapiu, ale aj relaxačnú masáž. Okrem toho vám však prinesie pohodlie a oddych, pre ktorý si ju ľudia kupujú.  Pri výbere treba dbať nielen na cenu, ale aj na kvalitu, pretože od nej závisia prevádzkové náklady, životnosť a náročnosť starania sa o ňu. Ak si dobre vyberiete, vírivka vám môže spríjemňovať život aj 30 rokov.

Je lepšia perličková masáž alebo hydromasáž?

Keď si vyberiete lacnejšiu verziu, budete sa musieť uspokojiť s perličkovou masážou. Tie kvalitnejšie a drahšie už disponujú prepracovanými masážnymi systémami, kde máte na výber naozaj mnoho možností. Nevýhodou lacnejších vaní s perličkovou masážou je, že zo začiatku vám tečie studená voda, čo nie je príjemné. Niektorí výrobcovia však tento nedostatok odstránili a umiestnili do nich kompresory s vyhrievaním, no ide o ďalšiu zbytočnú spotrebu energie, po ktorej túži asi len málokto.

Môžem používať vírivku každý deň?

Relax a oddych vo vašej vlastnej vírivke si môžete užívať doslova každý jeden deň. Na druhej strane sa môže stať, že vás to o pár dní prestane baviť a dlhý čas ju potom nevyužijete. Každodennému používaniu by sa mali vyhnúť len ľudia, ktorí majú zdravotné problémy, ktoré by sa vám mohli častým užívaním vane zhoršiť. Aj keď sa vám z nej nebude chcieť odísť, treba myslieť na to, že optimálny čas strávený vo vírivke je približne 30 minút. Samozrejme môžete v nej stráviť aj hodinu, no pozor na prehriatie organizmu, ktoré sa vám môže vypomstiť.

Ako často meniť vodu?

Výmena vody vo vírivke závisí od viacerých faktorov. Zohľadňuje sa napríklad to, či má vaňa zabudovaný vlastný systém starostlivosti o vodu, akú chémiu používate, ako často ju využívate alebo či ľudia, ktorí sa v nej kúpu udržiavajú hygienu ako pred vstupom do bazéna. Bežná priemerná výmena vody by mala byť aspoň 4 krát do roka, no samozrejme to môže byť aj viac.

Ako udržiavať vodu čistú a čo s ňou urobiť v zime?

V zásade platí, že čím kvalitnejšiu vírivku máte, tým máte aj menej starostí o vodu. Pri lacných vaniach musíte takmer denne merať pH a dávkovať chlór či dezinfekciu na jej prečistenie. Pri tých drahších to za vás urobí filtračný a čistiaci systém, ktorý stačí raz za mesiac alebo dva opláchnuť a vymeniť jeho náplň. Počas zimy nie je nič lepšie, ak si užijete dokonalý oddych v teplej bublinkovej vode. Ak ju však nechcete používať, stačí ju zazimovať alebo nastaviť protimrazový režim.