Túžite po dovolenke v Taliansku, ale bohužiaľ vám to tento rok nevyjde? Nezúfajte a  radšej pripravte pre seba a svojich priateľov párty v talianskom štýle, ktorá vás aspoň na chvíľu prenesie do vytúženej destinácie.

Talianske menu pre pravých gurmánov

Základom každej geograficky zameranej párty sú typické jedlá a nápoje. Až potom prichádza na rad výzdoba, hudba a program. Talianska kuchyňa sa nedá zhrnúť len do troch notoricky známych jedál, ako sú pizza, špagety a rizoto. Taliani vyznávajú stredomorskú kuchyňu, ktorá je ľahká a nápaditá pri výbere a príprave jedál a v počte chodov. Menu sa začína predjedlom, ktoré sa často skladá z varenej alebo zapekanej zeleniny, opečených plátkov chlebového sendviča obloženého syrmi, údeninami a zeleninou. Taliani obľubujú aj polievky, okrem klasických aj tzv. suché polievky. Ide o ryžu, polentu alebo cestoviny s paradajkovou omáčkou a nastrúhaným syrom.

Pri hlavnom chode z mäsa dominuje teľacie, ktoré sa podáva so zeleninovým šalátom a s dusenou alebo zapekanou zeleninou. Nechýbajú ani špeciality z rýb a plodov mora. Taliani často uprednostnia aj bezmäsité hlavné jedlá, v ktorých dominuje celý rad najrôznejších druhov zeleniny. Ako hlavný pokrm sa podáva aj pizza a rozličné druhy cestovín, plnené aj neplnené, rôznych tvarov a veľkostí, ktorým sa v Taliansku hovorí pasta. Ako príloha sa k jedlám podáva biely chlieb. Spomedzi dezertov prevláda zmrzlina, tiramisu alebo cukrovinky z mandlí. Namiesto dezertu sa často servíruje aj čerstvé ovocie, syry a orechy. Pri výbere menu vás môže inšpirovať aj aktuálny Lidl leták s tematickou ponukou Taliansky týždeň.

Kráľom nápojov je víno

Z alkoholických nápojov dominuje svetoznáme talianske víno. Existuje mnoho úrodných vínnych krajov, najkvalitnejšie vína sa však vyrábajú v strednom Taliansku v kraji Toskánsko. Talianske vína sú veľmi kvalitné a chuťovo sladšie ako slovenské. Prezývku ,,slnečné víno“ získal aj svetoznámy citrónový likér limoncello. Populárna je aj vínovica grappa. Z nealkoholických nápojov zvyknú Taliani pri stolovaní piť len čistú vodu.

Výzdoba vo farbách Talianska

Výzdobu môžete pripraviť vo farbách talianskej vlajky – zelenej, bielej a červenej. Či sa tieto farby budú vynímať na obruse, balónoch, sviečkach alebo papierových obrúskoch, je už na vás. Ako výzdobu môžete použiť aj naaranžovanú misu s typickým ovocím a zeleninou. Dekorovať môžete aj doplnkami, ktoré evokujú more, námorníctvo či vinohradníctvo. Inšpiráciou vám môžu byť aj aktuálne akčné letáky slovenských supermarketov a obchodných domov dostupné online.

Temperament nesmie chýbať

Taliani veľmi radi rozprávajú s vášňou a temperamentom, čím hlasnejšie, tým lepšie. S obľubou pri tom používajú bohatú gestikuláciu. Chutné a výdatné jedlo je neoddeliteľnou súčasťou talianskej kultúry. Taliani obľubujú najmä večere. Nechýba hudba, hlasitý smiech a bujará konverzácia, ktorá môže prerásť až do kriku. Na talianskej oslave nesmie byť žiadny pohár prázdny a dolieva sa aj vtedy, keď má hosť len odpité. Na párty v talianskom štýle treba prísť v dobrej nálade a s veľkým apetítom. Taliansku atmosféru môžete ešte zdôrazniť talianskou hudbou. Súčasťou párty môže byť aj pozeranie tematických filmov napríklad kultovej ságy Krstný otec.