Laserová operácia očí: Všetko, čo by ste mali vedieť
Laserová operácia očí: Všetko, čo by ste mali vedieť

V súčasnej dobe existuje niekoľko možnosti korekcie zraku. Jednou z najobľúbenejších je laserová operácia očí, ktorá je úplne bezbolestná a mimoriadne efektívna. Ide o operáciu, ktorá je vhodná pre ľudí s krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou, prípadne astigmatizmom.

Nosíte už dlhé roky dioptrie a najradšej by ste sa s nimi rozlúčili? V tom prípade ste tu správne. Prinášame vám bližšie informácie o laserovej operácii očí, ktorá sa v súčasnej dobe dostáva čoraz viac do popredia. Prečo je však medzi ľuďmi tak veľmi obľúbená? Dôvodov je viac, no tým najčastejším je skutočnosť, že ide o bezbolestnú operáciu s dlhotrvajúcimi účinkami. Vykonáva sa prostredníctvom femtosekundového lasera, ktorý sa považuje za jeden z tých najefektívnejších vôbec.

Základom je vstupné vyšetrenie

Predtým, ako sa rozhodnete pre operáciu očí laserom, budete musieť absolvovať vstupné vyšetrenie. To je skutočne veľmi dôležité a bez neho by to jednoducho nešlo. Mali by ste preto počítať aj s tým, že takéto vstupné vyšetrenie zvykne trvať aj niekoľko hodín, keďže je skutočne veľmi dôkladné. Vykonáva sa pod dohľadom tých najväčších odborníkov, ktorí pri vyšetrení používajú moderné technológie. Výsledky sú dôležité najmä z toho hľadiska, že lekár na základe nich vie odporučiť vhodnú metódu na odstránenie chýb a problémov so zrakom. Vo väčšine prípadov je to práve eximer operácia.

Kedy je čas na vstupné vyšetrenie?

Odborníci odporúčajú, aby ste vstupné vyšetrenie absolvovali aspoň niekoľko dní pred zákrokom, nie v deň zákroku. Prečo je tomu tak? Dôvodov je hneď niekoľko. Napríklad ten, že v rámci vstupného vyšetrenia je súčasťou aj rozkvapkanie očí. Kvôli tomu sa zreničky rozšíria, čo trvá aj 6, prípadne až 24 hodín od rozkvapkania. V takejto situácii jednoducho laserová operácia očí nie je vhodná. O tom všetkom by vás však dotyčný lekár dobre informoval.

Bolí operácia očí laserom?

Mnohí ľudia majú pred laserovou operáciou očí strach, pretože si myslia, že bolí. Opak je však pravdou. Ide totiž o bezbolestnú metódu a preto sa rozhodne nemáte čoho báť. Samozrejme, to, že vás pri hojení môže niečo zabolieť je pochopiteľné, avšak len v prípade, že sa rozhodnete pre chirurgický zákrok, pri ktorých lekár odstráni časť rohovky. Laserová operácia očí je však bezbolestná nielen počas zákroku, ale aj po ňom. Ide totiž o metódu, pri ktorej sa používa femtosekundový laser.

Práve ten zabezpečuje, že pacient necíti absolútne žiadnu bolesť, čo je veľmi výhodné. Dokonca sa hovorí, že pacienti môžu hneď na ďalší deň pozerať televíziu a bez akýchkoľvek problémov pracovať. Ide tak o druh operácie, ktorý vás nejakým spôsobom v ničom neobmedzí. O pár dní po operácii totiž môžete aj bez akýchkoľvek problémov športovať. Dlhšie si budete musieť počkať len na plávanie alebo potápanie.

Veľmi rýchla operácia

Moderná doba prináša moderné riešenia. Aj preto platí, že laserová operácia očí je mimoriadne rýchla a zároveň aj šetrná. Zaujímavosťou je tiež skutočnosť, že je možné zoperovať aj obe oči naraz a zároveň je aj hojenie veľmi rýchle. Taktiež je výhodou aj to, že už po operácii hneď vidíte lepšie. Bez potreby nosenia dioptrických okuliarov alebo kontaktných šošoviek.

Mnohí ľudia, ktorí nosia dioptrie sa nerozhodnú pre laserovú operáciu očí aj z toho dôvodu, že im príde drahá. V tomto prípade však myslite na to, že ide o dlhodobú investíciu do svojho zdravia. A nie nadarmo sa hovorí, že zdravie máme len jedno. V súčasnej dobe máte možnosť ísť na laserovú operáciu aj v rámci Slovenskej republiky. Vykonáva ju prestížna klinika NeoVízia.sk, z ktorej sme čerpali aj všetky informácie v tomto článku.