Doprajte zubom nadštandardnú starostlivosť

Aj naše zuby si občas zaslúži niečo viac, než zubnú kefku a pastu. A možno na to teraz máte viac času ako inokedy. Pomôcky pre lepšie čistenie, ochrana citlivých zubov, alebo vylepšený boj so zápachom. To všetko si môžete dopriať v pohodlí domova.

Detailné dočistenie pri televízii

Jedna z najviac podceňovaných pomôcok pre dokonale vyčistené zuby – jednozväzková kefka. Drobný zväzok mäkkých vlákien je ideálny pre čistenie miest, kam sa s klasickou kefkou horšie dostanete, a kde sa vám tvorí väčšie množstvo zubného kameňa. Používa sa až po čistení zubov a na sucho, môže byť navlhčená vodou. Pohrať si s dočistením tak môžete napríklad pri televízii alebo u čítanie knižky.

TIP: Jednozväzkovou kefkou sa skvele dočisťujú stoličky a tiež zadná strana spodných zubov, kde sa obvykle najviac tvorí zubný kameň. Zuby čistite drobnými vibračnými pohybmi, kým po prejdení jazykom necítite, že sú hladšie, než boli pred čistením.

Balzam na citlivé zuby

Tŕpnutie zubov pri pití studeného alebo teplého nie je nič príjemné. Citlivosť zubov zvyčajne spôsobujú odhalené krčky zubov. Existujú dva druhy gélov, ktoré tieto prejavy môžu zmierniť. Rad GC Tooth Mousse používa pre posilnenie skloviny mliečny kazeín. Variant GC MI Paste Plus obsahuje navyše fluoridy, môže preto byť pre niektorých z vás účinnejší. Obe verzie sú vhodné aj pre každodenné používanie. Zakúpiť môžete tiež Elmex gél ktorý zoženiete len v lekárni. Na rozdiel od dvoch predchádzajúcich variantov sa smie používať len raz týždenne a chuť nemusí byť všetkým úplne príjemná.

TIP: Vždy je potrebné odhaliť príčinu odhalených krčkov. Niekedy to môže byť len zlá technika čistenia, ktorú je potrebné zmeniť, aby nedochádzalo k ďalšiemu odhaľovaniu. S tým vám pomôže dentálna hygienička. Tá vám zároveň môže odhalené krčky ošetriť špeciálnym lakom a ich citlivosť tak dočasne zmierniť.

Nepríjemný pocit v ústach bude minulosťou

Asi sa zhodneme, že po čistení zubov chceme mať naozaj svieži dych a pocit čistoty. Ústnu dutinu netvorí len zuby, ale aj jazyk. Na jeho povrchu sa drží povlak a aj množstvo baktérií. Večerné čistenie tak môžete doplniť o používanie škrabky na jazyk. Nikdy na ňu netlačte (nie je to potrebné) a používajte ju naozaj len večer.

TIP: Aj keď to hovoríme neradi, tak vždy používajte plastovú škrabku na jazyk. Kovová môže pôsobiť účinnejšie, ale jazyk je taktiež citlivou časťou dutiny ústnej a nepotrebuje žiadnu veľkú silu na to, aby ste ho vyčistili. Používali ste doteraz pre čistenie jazyka kefku? Až vyskúšate škrabku na jazyk, už sa k nej nevrátite.

Autor: Andrea Ivaničová, www.nazuby.eu