Basketbalový kôš do záhrady – aký vybrať?
Basketbalový kôš do záhrady – aký vybrať?

Ak uvažujete o tom, že by ste v záhrade alebo pred domov vytvorili športový kútik, ideálnou pomôckou je basketbalový kôš. Basketbal je kolektívny šport, takže sa vďaka košu zabaví celá rodina. Hádzanie na kôš je zábavné aj pre jednotlivca. Výber správneho koša nepodceňte a vyberte taký, ktorý vyhovuje možnostiam záhrady a vašim predstavám. S výberom tejto športovej pomôcky vám radi poradíme.

Typy basketbalových košov

Pri výbere basketbalového koša do záhrady je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Prvým krokom je rozhodnutie, aký typ koša je pre vás najvhodnejší.

  • Mobilné basketbalové koše: Tieto koše sú vybavené podstavcom, ktorý je možné naplniť vodou alebo pieskom pre zvýšenie stability. Prenosné koše sú vhodné pre tých, ktorí nechcú alebo nemôžu trvale inštalovať kôš na jedno miesto. Jednoducho sa premiestňujú, takže sú vhodné aj pre menšie záhrady.
  • Basketbalové koše na stenu: Koše na stenu sa dajú podobne ako boxovacie vrece umiestniť na akýkoľvek zvislý povrch. Sú stabilné a nezaberajú veľa miesta. Môžete ich umiestniť nad dvere garáže alebo na bočnú stenu domu. Dbajte na to, aby išlo o miesto, kde je pod košom betónové alebo asfaltové podložie.
  • Basketbalové koše so stojanom: Tieto koše sú pripevnené na stojan, ktorý sa dá zakopať do zeme alebo pripevniť k betónu. Sú najstabilnejšie a poskytujú pocit skutočného basketbalového ihriska. Zväčša majú priemer 45 cm ako koše pre profesionálnych hráčov. Ich inštalácia je však náročnejšia a vyžaduje trvalé umiestnenie.

Čo zvážiť pri výbere basketbalového koša

Pri výbere basketbalového koša sa zamerajte na veľkosť a výšku koša. Väčšina štandardných košov má výšku 3,05 metra, čo je oficiálna výška podľa pravidiel basketbalu. Pre deti alebo začiatočníkov sú vhodné nastaviteľné koše, ktorých výška sa dá upraviť podľa potreby. Basketbalový kôš by mal byť odolný. Zbytočne nešetrite, aby kôš nezničilo nevyspytateľné počasie.  Oceľové rámy a polykarbonátové alebo akrylové dosky sú dobrými voľbami, pretože sú odolné a vydržia najdlhšie.

Uistite sa, že kôš je stabilný a bezpečný, najmä ak ho budú používať deti. Prenosné koše by mali mať dostatočne ťažký podstavec a stĺpové koše pevne pripevnite k zemi. Ceny basketbalových košov sa môžu výrazne líšiť. Stanovte si rozpočet a hľadajte kôš, ktorý spĺňa vaše požiadavky v rámci daného rozpočtu. Investícia do kvalitného koša sa z dlhodobého hľadiska vyplatí. Preskúmajte sortiment obchodu inSPORTline, kde nájdete rôzne druhy košov za dobré ceny.

Bez ohľadu na typ koša je dôležité pravidelne kontrolovať a udržiavať jeho stav. Skontrolujte, či nie sú uvoľnené skrutky alebo poškodené časti a pravidelne čistite dosku a kôš. Uistite sa, že máte dostatok priestoru na hru. Pre pohodlné hranie je ideálne vytvoriť okolo koša aspoň 3-5 metrov voľného priestoru.

Autor: Gabriela Kudláčová