Naplánovať dovolenku už dnes nie je žiadna veda. Nemusíte dokonca ani len navštíviť kamennú cestovnú kanceláriu, všetko vybavíte online. Stačí si zvoliť destináciu, určiť termín, vybrať služby a spôsob dopravy a môžete cestovať.
Horšie je to s balením. To platí najmä vtedy, ak máte namierené niekam, kde ste ešte neboli. Existuje niekoľko faktorov, ktoré určujú, čo si zbalíte a koľko si zbalíte, napríklad ročné obdobie v cieľovom mieste, dĺžka pobytu, koľko ľudí balíte, plánované aktivity a pod.
Ak ste uprostred balenia alebo sa práve chystáte začať, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zbaliť sa ako profesionál. Táto príručka sa vám bude hodiť, či už cestujete s rodinou, s partnerom alebo s priateľmi.
1. Kufor a…
Kufor je najpohodlnejší na cestovanie. Najmä tie modely s vysúvacou rúčkou a kolieskami, ktoré jednoducho ťaháte za sebou. Existuje mylná domnienka, že ak sa dokážete zbaliť do jedného kufra, odpadajú starosti s prizeraním ďalšej batožiny.
Uvažovali ste však nad tým, čo v prípade, keď sa vám kufor stratí alebo vám ho niekto ukradne? Takto ľahko môžete prísť o cenné predmety, ktoré ste neuvážene pribalili do kufra. Cennosti, doklady a dokumenty, drahé predmety, ako sú napríklad tablet, čítačka kníh, kamera, digitálna zrkadlovka či smartfón, majte v príručnej batožine.
A nielen vtedy, keď cestujete lietadlom. Predmety vyššej hodnoty majte pri sebe aj počas cesty autom. Najmä, ak plánujete viac zastávok a auto ostane na parkovisku bez dozoru. Využite príručné tašky, ruksaky alebo batohy, kabelky, tašky na notebooky a pod.
2. V skutočnosti potrebujete menší kufor
Aj keď môže byť lákavé hodiť čokoľvek, čo vám napadne, do najväčšieho kufra, ktorý máte, vyvarujte sa tomu. Takýto prístup vás donúti vziať na dovolenku aj veci a oblečenie, ktoré nevyužijete. S preplneným zbytočne veľkým kufrom sa ťažko manipuluje, čo automaticky vedie k stresu. A práve od neho sa pokúšate ujsť, je tak?
Zvážte, ako dlho budete cestovať, aká dlhá je vaša dovolenka a použite kufor vhodnej veľkosti.
Neberte si ani kufor, ktorý je príliš malý. Viac času strávite premýšľaním, čo sa doň zmestí a čo nie, než samotným balením.
Ak si naozaj nie ste istí, aký veľký kufor potrebujete, zhromaždite si všetky položky podľa vášho baliaceho zoznamu a použite ich ako vodítko pre veľkosť kufra. Zvážte, čo naozaj potrebujete vziať so sebou, a potom vyberte najmenší kufor, do ktorého sa zmestia všetky tieto položky.
3. Rozhodnite sa pre farebnú paletu
Posuňte svoje balenie na vyššiu úroveň tým, že prehodnotíte svoj dovolenkový šatník. Premýšľajte o tom, čo budete na svojej ceste robiť, a vyberte si oblečenie, ktoré zodpovedá vášmu programu. Ak plánujete tráviť väčšinu času na pláži, zamerajte sa na balenie plaviek a ľahkého oblečenia. Ak sa však chystáte na služobnú cestu, možno sa budete chcieť viac zamerať na obchodné oblečenie.
Vyberte si multifunkčné kúsky. Zoberte si napríklad čierne nohavice, džínsy, neutrálne tričká a džínsovú bundu. Tieto veci sa ľahko kombinujú a dajú sa nosiť viackrát. Vyhnite sa krikľavým farbám a vzorom, s ktorými dokážete vytvoriť iba jeden outfit.
Tento tip sa žiaľ nedá aplikovať na každú dovolenku. Ak sa chystáte na dovolenku, kde vás čakajú špeciálne spoločenské eventy, potrebujete spoločenské šaty. To isté platí, ak sa chystáte na hory. Viete, čo si zbaliť na zimnú dovolenku a čo môžete nechať doma?
4. Rozhodnite sa pre tkaniny
Ako sme už spomínali vyššie, techniku správneho balenia ste zvládli vtedy, ak ste “vošli” do menšieho kufra, ako ste pôvodne zamýšľali. To sa vám nepodarí, ak musíte v kufri vyhradiť miesto na žehličku. Dnes už existujú modely cestovných žehličiek. Aj tie však môžete vyškrtnúť zo zoznamu, ak budete taktizovať pri výbere vhodných tkanín.
Vyberte si úplet, vlnu alebo bavlnu, ktoré sú menej náchylné na pokrčenie. Vhodné sú aj mikrovlákno, spandex alebo nylon.
5. Metóda 5-4-3-2-1
Existujú rôzne metódy balenia, ktoré vám pomôžu rozhodnúť, čo zbaliť a čo je navyše. Poznáte metódu 5-4-3-2-1?
Metóda balenia 5-4-3-2-1 znamená, že všetko, čo potrebujete, je päť vrchných dielov, štyri spodné diely, tri šaty alebo tri páry topánok, dvoje plaviek a dve tašky a jeden klobúk alebo slnečné okuliare.
Je samozrejmé, že vybrané položky sa môžu líšiť v závislosti od sezóny a toho, kam sa chystáte, ale všeobecný počet položiek by mal zostať zachovaný. Ak sa napríklad v decembri chystáte do Írska, možno budete chcieť vymeniť jedny plavky za vodoodolnú a vetru vzdornú vetrovku.
Nezabudnite pridať spodnú bielizeň a ponožky. Mali by ste ich mať v zásobe dostatok – vždy čisté na každý deň.
6. Rolovať alebo skladať?
Aj keď sa veľa hovorí o tom, že metóda rolovania je najúspornejšia, ak vám nie je po vôli, nesiľte sa do nej. Nerobte si starosti s rolovaním a skladaním, robte to, čo vám vyhovuje. Vyberte si jednu z najbežnejších metód balenia:
Metóda rolovania
Metóda rolovania je jasná už z názvu. Pevne zrolujte každý kus oblečenia do tvaru valca a vložte ho do kufra. “Valčeky” ukladajte tesne vedľa seba, aby sa počas prepravy neposúvali. Rolovanie funguje obzvlášť dobre pri mäkkých veciach, ako sú svetre, nohavice a tričká, neodporúča sa pri spoločenských nohaviciach a šatách.
Metóda skladania
Táto metóda funguje najlepšie s dlhšími, luxusnejšími odevmi, ako sú šaty a nohavice. Najprv začnite s najdlhšími kusmi a umiestnite ich na spodok kufra tak, že ich konce budú prevísať cez kufor z jednej aj druhej strany. Potom na ne položte menšie predmety.
Pokračujte vo vrstvení, kým nezbalíte všetko, čo potrebujete. Keď skončíte, zložte na vrch oblečenie, ktoré visí cez boky. Tento trik udrží aj malé kúsky v bezpečí, aby sa pri cestovaní neposúvali, čo by mohlo viesť k ich pokrčeniu.
Metóda kompresného balenia
Táto metóda je založená na vysatiu vzduchu z kompresného obalu. Vzduch sa vysaje cez pripravený otvor, ktorý si vyžaduje správny typ vysávača. Kompresné tašky alebo vrecia sú perfektné, keď potrebujete dostať do kufra objemné oblečenie. Využívajú sa najmä v zimných mesiacoch, keď sa nezaobídete bez lyžiarskych nohavíc a hrubých pletených svetrov.
Trik je taktiež v tom, že investujete do viacerých kompresných vreciek. V každom z nich budete mať pripravenú jednu kapsulu – teda kompletné oblečenie na jeden deň, od spodnej bielizne, vrchného a spodného diela, topánok až po doplnky.
Balenie pomocou organizérov
Ak sa rozhodnete pre organizéry, budete mať dokonalý prehľad o tom, kde čo v kufri máte. Toto vám veľmi nepomôže s ušetrením priestoru v kufri, pomôže vám to však udržať oblečenie organizované.
7. Predné a bočné vrecká
Jedným z najjednoduchších, no často prehliadaných spôsobov, ako maximalizovať priestor a usporiadať predmety, je využitie predného a bočných vreciek v kufri. Niektoré modely dokonca majú až dve alebo tri predné vrecká.
Tieto vrecká sú ideálne na uloženie menších alebo plochejších predmetov, ako sú dokumenty, knihy, šľapky alebo papuče, naplocho skladaná spodná bielizeň, tielka, košieľky atď. Zasuňte tam niekoľko párov ponožiek.
Pozor, predmety v týchto vreckách budú menej chránené ako v hlavnej priehradke vášho kufra. Nevkladajte teda do nich nič, čo by sa mohlo poškodiť, ak na kufor položíte batožinu inej osoby alebo iné ťažšie predmety.
8. Do topánok
Topánky v kufri zaberajú značnú časť priestoru. Preto by sa nemali prevážať iba tak. Zvážte, či je možné do vnútra topánok umiestniť napríklad spodnú bielizeň, ponožky, opasok, šiltovku, slnečné okuliare či iné drobné predmety. Spodnú bielizeň a ponožky ešte predtým vložte do ochranného vrecka.
Ak si beriete so sebou niekoľko párov topánok, možno stojí za zváženie zabaliť aj každý pár do ochranného vrecka. Takto ochránite oblečenie od prípadného zašpinenia.
Niekto to rieši tak, že si na obuv vyhradí ďalšiu prídavnú batožinu, do ktorej zbalí topánky celej rodiny. Šikovným trikom je využitie iného poschodia v kufri, resp. prepážkou oddeliť priestor na topánky od priestoru na oblečenie. Našťastie, takúto možnosť už dnes ponúkajú takmer všetky kufre, a to veľké, stredné aj kabínové kufre.
9. Toaletné potreby zvlášť
Minimalizujte počet toaletných potrieb a kozmetických výrobkov, ktoré si beriete so sebou, aby ste ušetrili miesto v kufri. Vezmite si len to najnutnejšie a namiesto fliaš plnej veľkosti zvoľte cestovné balenia.
Všetko, čo sa môže rozliať, vložte do samostatnej toaletnej tašky, aby ste predišli poškodeniu oblečenia. Takúto toaletnú či kozmetickú taštičku baľte ako poslednú. Položte ju navrch, určite nie na dno kufra.
10. Stále so šťavou
Ako je to s elektronikou? Ak máte rezervované ubytovanie v ubytovacom zariadení, ešte pred balením si zistite, čo máte k dispozícii na izbe. Väčšina hotelov, penziónov a privátov poskytuje fén aj žehličku na vlasy, tieto teda nemusíte brať so sebou. O starosť menej, čo poviete?
K elektronike, ktorú je potrebné nabíjať, ako sú notebooky, tablety, čítačky kníh, smartfóny a pod., nezabudnite pribaliť nabíjačku. Ak cestujete do zahraničia, najmä mimo Európy, uistite sa, že nepotrebujete adaptér, pretože zástrčky sa v rôznych krajinách sveta môžu líšiť.
Uchovať si “plnú šťavu” vám pomôže aj prenosná powerbanka alebo iné šikovné zariadenie.
11. Zabudnite na “keby niečo”
Pri balení sa môžete ľahko ocitnúť v situácii, keď držíte v ruke niečo, bez čoho by ste sa dokázali zaobísť, no v tom momente vám príde na um: Čo ak? Skúste sa vyvarovať pochybnostiam typu: Keby niečo… Pre prípad, že… Ak by taký prípad predsa len nastal, stále si danú vec môžete kúpiť na mieste.
Cestujete s deťmi? Požiadali ste ich, aby sa zbalili samé? Je to v poriadku. Je to spôsob, ako viesť deti k samostatnosti, čo pomáha budovať ich sebavedomie. Tu je však potrebné zvážiť, dokedy chystať deťom oblečenie a kedy sú už sebestačné.
V každom prípade odporúčame batožinu zbalenú deťmi skontrolovať. Určite v nej nájdete zbytočnosti typu “keby niečo”, ktoré pokojne môžu ostať doma.
Cieľom nie je len zbaliť kufor, ktorý nepraská vo švíkoch, ale tiež nechať miesto na suveníry alebo iné predmety, ktoré by ste si chceli priniesť z dovolenky domov.
Čo radšej nechať doma?
Máte zoznam toho, čo si plánujete vziať so sebou? Urobte si jeden, v ktorom spíšete veci a predmety, ktoré by ste radšej mali nechať doma. Napríklad:
- nenahraditeľné predmety vysokej hodnoty (drahé šperky, hodinky, elektronika);
- alkohol v sklenených fľašiach;
- veľké balenia hygienických a kozmetických prípravkov;
- všetku vašu kozmetiku a prípravky na starostlivosť o pleť telo a vlasy;
- ťažké a hrubé knihy – nahraďte ich e-čítačkou;
- príliš veľa topánok;
- bezpečnostné kódy k bankovým kartám zapísané na lístkoch alebo v mobile;
- uteráky – väčšina hotelov určitého štandardu uteráky poskytuje;
- fén, žehličku na vlasy a pod. – zvyčajne sú k dispozícii v ubytovacom zariadení;
- mapy a sprievodcov – máte ich v mobile;
- príliš veľa liekov – zoberte si iba tie najnevyhnutnejšie;
- prácu.
Na čo nezabudnúť?
Aj vám sa už stalo, že ste šťastlivo dorazili na dovolenku a potom ste zistili, že ste doma zabudli niečo dôležité? Máme pre vás aj zoznam vecí, ktoré si nezabudnúť zbaliť:
- hotovosť;
- osobné doklady (občianske preukazy, cestovné pasy, vodičské preukazy a pod.);
- nabíjačky;
- slúchadlá;
- dáždniky a výstroj do dažďa;
- slnečné okuliare;
- pohotovostná lekárnička;
- lieky na predpis;
- spodná bielizeň;
- vrecká na použitú spodnú bielizeň;
- hygienické prípravky;
- zubná kefka a zubná pasta;
- kozmetika;
- opaľovací krém;
- dezinfekčný gél a dezinfekčné obrúsky;
- opakovane použiteľná fľaša na vodu;
- vankúšik na dlhú cestu;
- plienky a vlhčené obrúsky;
- hračky na dlhú cestu.
Na záver
Ako a kedy si zbalíte kufor na dovolenku, je veľmi dôležité. Nebaľte sa príliš skoro, ani príliš neskoro. Vyhnite sa prebaľovaniu a venujte pozornosť umiestneniu svojich vecí, aby boli po príchode do cieľa v nositeľnom stave.
Pokiaľ ide o to, ako zbaliť kufor, spomenuli sme len štyri najzakladanejšie metódy balenia. Vyberte si jednu alebo kombináciu niekoľkých, pretože neexistuje univerzálne riešenie. Závisí to aj od mnohých faktorov, okrem iného aj od toho, aké oblečenie balíte, pretože jeden spôsob balenia môže fungovať pre mäkké nekrčivé materiály, druhý spôsob zas pre iné.
Urobte si z balenia zábavu. Zapojte doň ostatných členov rodiny. Stále majte na pamäti, že vás čaká dovolenka na krásnom mieste a množstvo vecí, ktoré by ste predsa len zabudli, si viete kúpiť na mieste.
Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov