7 zásad, ako sa chovať vo fitness centre
7 zásad, ako sa chovať vo fitness centre

Fitness centrum môže byť oázou relaxu a príjemnej atmosféry. Môže sa však v okamihu zmeniť na nepríjemné prostredie, keď do centra prídu nevychovaní ľudia. Každé fitness centrum má svoje nepísané i písané pravidlá, ktoré by mali športovci dodržiavať. Aké zásady je nutné mať na pamäti počas tréningov?

1. Pomôže obsluha alebo tréner

Ak ste prišli do fitness centra po prvý raz, nehanbite sa osloviť obsluhu. Pracovníci recepcie vám ukážu, kde sa nachádza zázemie na prezlečenie, vysvetlia funkciu strojov a poprípade odporučia, ktoré stroje sú určené na vami vybrané svalové partie. Geniálnou myšlienkou je najať si na prvé tréningy profesionálneho trénera.

2. Hygiena nielen strojov

V prípade, že ste použili stacionárny bicykel či iný stroj s madlami, po docvičení stroj vydezinfikujte. Na tieto účely slúžia papierové obrúsky a antibakteriálne prípravky, ktoré sú vo fitness k dispozícii. Po použití sociálneho zariadenia nezabudnite na umytie rúk.

3. Vhodné športové oblečenie

Kvalitné športové oblečenie pomáha cítiť sa pohodlne a je tiež prejavom úcty k ostatným cvičiacim. Nie je nič nepríjemnejšie, ako vidieť športovca v špinavom oblečení alebo cítiť zápach nepraných odevov. Veľmi dôležité je do fitness nosiť športovú obuv, ktorá je určená len na cvičenie vo vnútri. Pekné a hlavne funkčné športové oblečenie kúpite v inSPORTline.

4. Náradie si po sebe upracte

Keď používate činky, závažia a iné športové náradie, vždy ho po docvičení odložte na určené miesto. Zabránite tak zraneniu seba či iných ľudí. Zároveň nemusíte hľadať náradie pri ďalších zostavách.

5. Nezaberajte stroje len pre seba

Keď docvičíte sériu cvikov na stroji, neseďte na ňom a nezaberajte ho druhým cvičiacim. Slušnosť káže po zostave stroj uvoľniť pre ostatných a po pauze či inom cviku sa k nemu vrátiť.

6. Používajte osušku

Keď na nejakom stroji sedíte alebo na ňom ležíte, majte pod sebou položenú osušku. Nie je predsa nič nepríjemnejšie ako si sadnúť do potu cudzieho človeka. Toto pravidlo pomáha dodržiavať hygienu a tiež predlžuje životnosť kožených častí strojov.

7. Nerušte návštevníkov

Ak sa vám nepáči hudba, ktorá hrá vo fitness centre, pokojne počúvajte vlastnú. Využívajte však slúchadlá. V prípade, že ste prišli v skupinke, snažte sa rozprávať potichu a vyhnite sa vulgarizmom. Nezízajte na nových členov a nevysmievajte sa im. Spomeňte si na to, ako ste začínali vy.