Guma na cvičenie – pomôcka pre rozcvičku, silový tréning i strečing
Guma na cvičenie – pomôcka pre rozcvičku, silový tréning i strečing

Neexistuje skladnejšia, lacnejšia a tak všestranná pomôcka na cvičenie ako je guma. Gumy na cvičenie využijete pred tréningom na rozcvičenie, gumy s vyššou záťažou sa dajú zaradiť do silového tréningu a po tréningu si s pomocou gumy ponaťahujete svaly. Aké gumy na cvičenie existujú a prečo sa oplatia kúpiť?

Typy gúm na cvičenie

Medzi gumy na cvičenie sa zaraďujú všetky flexibilné pomôcky, ktoré vytvárajú pri cvičení odpor.

Gumové pásy

Základným typom gumy sú gumové pásy. Majú rôznu dĺžku i šírku, čo umožňuje s gumou cvičiť v stoje, v sede alebo ju využiť po zavesení na hrazdu pre zvýšenie záťaže. Gumové pásy majú farebné prevedenia, ktoré označujú rôzny stupeň odporu. Odporúčame sa vopred informovať u výrobcu o odporových kategóriách.

Gumové slučky

Veľmi obľúbené pri cvičení jogy, pilatesu alebo pri kruhových tréningoch je guma na cvičenie vo forme slučky. Opäť ide o gumu s rôznym odporom a obvodom slučky. Slučky s menším obvodom sú určené pre posilňovanie rúk a dlhšie dokážete natiahnuť na stehná. Praktickejšie sú gumy potiahnuté textíliou, ktorá bráni zošmykovaniu počas cvičenia.

Expandery s úchytmi

Spomenúť musíme tiež expandery. Expandery sú vlastne tenké laná ukončené úchytmi. Vďaka úchytom sa expandery dobre držia, čo umožňuje formovať svaly veľmi efektívne a bezpečne. Expandery s držadlami dokážu nahradiť činky a iné stroje využívané na posilňovanie celého tela. Rôzne typy gúm na cvičenie kúpite na stránkach e-shopu inSPORTline.

Prečo trénovať s gumou na cvičenie

Gumu na cvičenie dokážete zaradiť do akéhokoľvek tréningu. Dokonca aj kardio cvičenie na cyklo trenažéry spestríte rozcvičkou s gumou. Gumy sa využívajú ako náhrada za posilňovacie stroje i ako rehabilitačná pomôcka pri bolestiach pohybového aparátu. Gumy na cvičenie nájdete v posilňovniach, na pracoviskách rehabilitácie a kúpiť by ste ich mali aj na domáce cvičenie. Skladnosť a variabilita využitia sú dôvody, ktoré z gúm robia perfektnú športovú pomôcku na domáci tréning.

Pri cvičení s odporovou gumou formujete svaly, pretiahnete stuhnuté časti tela a zefektívnite všetky tréningy. Odporovú gumu môžete využívať samostatne alebo s jej pomocou zvýšiť záťaž pri cvičení s inými pomôckami. Guma oživí tréningy, ktoré už nikdy nebudú stereotypné.