Vyberáme bežecké topánky podľa terénu
Vyberáme bežecké topánky podľa terénu

Behanie je šport, ktorému sa iný nevyrovná. Pri behu cítite len svoj tep, počujete svoj dych a užívate si každý jeden krok. Pri behu ste sami so svojimi myšlienkami, neuveriteľne si prečistíte hlavu a kompletne sa zrelaxujete. Kvôli týmto pocitom je beh tak veľmi populárnym pohybom. Kto mu raz prepadne, už nedokáže prestať behať. Obmedziť vás však môže zranenie, a preto si dávajte pozor na výber bežeckej obuvi.

Kedy je lepšie behať, ráno alebo večer?

Pred tým, ako si povieme niečo bližšie o bežeckej obuvi, pozrime sa na to, kedy je lepšie behať. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že všetko závisí od vašich pocitov. K behu sa stačí namotivovať a následne môžete behať hoci aj v noci. Ani počas zimy beh nevynechajte, využite pás na behanie vo fitku alebo si jeden kúpte do domácnosti. Veľa ľudí preferuje ranný beh, pretože ich nabudí na celý deň. Dodá energiu a dobrú náladu. Pomôže prebudiť metabolizmus. Večerný beh je relaxom po celodennej práci. Z hlavy vám zrazu zmiznú všetky starosti a zabudnete na trápenie. Oveľa rýchlejšie zaspíte a spánok bude plnohodnotný.

Kde je lepšie behať, po asfalte alebo po tráve?

Pre kĺby je šetrnejší beh po tráve resp. po nespevnenom povrchu. Na druhej strane predstavuje nespevnený povrch riziko vo forme odlietavajúcich kamienkov alebo pošmyknutia na bahne. Behaním po asfalte dostávajú zabrať kĺby, ale nemusíte prekonávať prekážky. Navyše vo väčšine mestách nájdete perfektne vybudované cyklotrasy, takže nie je nutné hľadať trasy v lese a zisťovať ich kvalitu. Riziká pošmyknutia či otrasov eliminujete výberom vhodnej obuvi.

Bežecká obuv na behanie po asfalte

Na behanie po asfalte je určená cestná bežecká obuv. Bežecká obuv vhodná na behanie po bežeckých spevnených trasách musí dokonale tlmiť otrasy. Podošva týchto topánok býva hladká. Dbajte o to, aby mali topánky vo vnútri penu, ktorá sa prispôsobí chodidlu. Ak však beháte veľmi rýchlo, radšej zvoľte tvrdšiu podrážku. Väčšina cestných bežeckých topánok disponuje nepremokavou vonkajšou vrstvou a vyznačujú sa nízkou váhou.

Bežecká obuv do nespevneného terénu

Ak sa radi vyberiete behať do lesa, kúpte si trailovú bežeckú obuv. U tejto obuvi nejde tak veľmi o tlmenia ako o ochranu členkov a protišmykové vlastnosti. Podošva trailovej bežeckej obuvi má hrubší vzor. Podľa vzoru viete určiť, či ide o topánky na behanie po tráve, alebo sa dajú použiť aj počas behu cez lesný terén. Čím hlbší vzor, tým náročnejší terén môžete zvoliť. Trailová obuv je ťažšia ako cestná a tiež oveľa pevnejšia. Vrchný materiál musí odolať vlhkosti i nástrahám v podobe kamienkov či vetvičiek. Oba typy topánok na behanie ponúka internetový obchod inSPORTline. Zo širokého výberu značiek a vzorov si každý zaručene vyberie.