Opaľovacie krémy sú pravdepodobne najlepšou zbraňou v boji proti nádorovým ochoreniam kože a starnutiu pleti. Nadmerné vystavenie slnečným lúčom vyvoláva začervenanie a závažnejšie spálenie môže mať neskôr podiel na vzniku nádorového ochorenia (melanómu kože). Medzi ďalšie neskoršie následky nadmerného opaľovania patria vrásky, pehy, pigmentové škvrny alebo zmeny v textúre pokožky. Aký je mechanizmus vzniku opálenia a mechanizmus pôsobenia slnka na našu pokožku?
Zo slnka sú na našu pleť vysielané neviditeľné lúče nazývané ultrafialové (UV) slnečné žiarenie. UV žiarenie, ktoré dosahuje zemský povrch, sa skladá z dvoch rôznych typov slnečných lúčov: UVA a UVB. UVB lúče najčastejšie pôsobia v povrchových vrstvách pokožky a sú primárnou príčinou vzniku opálenia. Nadmerné vystavenie UVB lúčom spôsobuje poškodenie bunkových štruktúr v bazálnej a dlaždicovitej vrstve pokožky. UVA lúče prenikajú hlbšie do pokožky, kde ovplyvňujú melanocyty, pigmentové bunky, ktoré sa zúčastňujú tvorby opálenia a pri ktorých nadmernej činnosti môžu vznikať pigmentové škvrny a pehy.
Opaľovacie krémy pracujú na báze absorbovania, odrážania a rozptyľovania UVA a UVB lúčov. Niektoré chránia bunkovú DNA (kyselina deoxyribonukleová) pred poškodením, a tým pomáhajú posilňovať vlastnú prirodzenú obranyschopnosť pokožky počas pobytu na slnku.
Produkty na ochranu pred slnkom sú dostupné vo viacerých formách vrátane krémov, gélov, sprejov, mliek (lotio), ako aj opaľovacích krémov na tvár, tyčiniek na pery alebo mejkapov. Všetky opaľovacie prípravky by mali byť označené ochranným faktorom pred slnečným žiarením (sun protection factor, SPF). Ten vyjadruje stupeň ochrany pred UVB žiarením a udáva, o aký násobok času možno po nanesení prípravku na kožu predĺžiť pobyt na slnku bez jej začervenania. Tento čas je u každého človeka individuálny. Ak napríklad dochádza k začervenaniu po 10 minútach, ochranný prípravok s SPF 15 odďaľuje začervenanie o 150 minút (15 x 10 min). Ochrana pred UVA žiarením nemá žiadne špecifické označenie, ale pri splnení podmienok, ktoré musí prípravok v UVA spektre ochrany spĺňať, môže mať na obale symbol UVA v kruhu. Keďže prípravkov určených na ochranu pred slnkom je na našom trhu neúrekom, najvhodnejšie je nechať si poradiť v lekárni a vybrať ten najlepší a najvhodnejší pre váš typ pleti.
Viac sa dočítate na www.bioderma-sk.com.