Milujete saunovanie a radi by ste si ho dopriali hocikedy aj doma? Potom niet lepšej investície do vášho pohodlia a zdravia ako postaviť si doma svoju vlastnú saunu. Samozrejme, môžete si kúpiť už hotovú infrasaunu, avšak ak chcete mať pravú fínsku saunu, musíte vyhrnúť rukávy a pustiť sa do práce. To, ako pri stavbe postupovať, vám povieme práve v tomto článku.

Predpríprava obvodových stien sauny

Ako prvé je potrebné nájsť pre saunu priestor. Ideálne je na ňu vyčleniť jednu samostatnú miestnosť, prípadne ju oddeliť múrom od okolitého priestoru. Najčastejšie si ľudia vystavujú saunu v suteréne. V saune panujú extrémne teplotné podmienky, a preto musia byť okolité múry poctivo odizolované. A to ako tepelne, tak aj voči vlhkosti. Obvodové múry sauny sa preto musia obaliť do vhodnej tepelnej izolácie, využíva sa hlavne kamenná vlna, a následne do hliníkovej fólie, ktorá je parotesná. Bez takejto izolácie by nebolo možné docieliť v saune požadovanú teplotu, keďže by sa vyhrievalo aj jej okolie a sauna by nedosahovala tak dlhú životnosť.

Najpríjemnejšia podlaha do sauny je z dreva

Po aplikácii izolácie môžeme pokračovať už obkladaním stien a riešením podlahy. Ako podlaha do sauny sa hodia hlavne drevené terasové dosky, ktoré sú veľmi pohodlné na chodenie a jednoduché na údržbu. Na rozdiel od ich použitia na terase sa kladú tesne jedna veľa druhej. Z bezpečnostných dôvodov je potrebné v okolí pece namiesto dreva použiť kameň, prípadne ju oblemovať bezpečnostným kovovým rámom.

Ako alternatíva terasových dosiek je do sauny využiteľná aj dlážkovica z masívneho dreva, prípadne rošty vytvorené z tenkých ohobľovaných drevených dosiek, ktoré sú položené na štandardnú dlažbu.

Obklad stien sauny si zjednodušíte tatranským profilom

Obklad stien fínskej sauny musí byť vyhotovený bezpodmienečne z dreva. Inak by to ani nebola fínska sauna. Výbornou a veľmi jednoduchou možnosťou na obloženie sauny drevom je tatranský profil červený smrek. Tento obkladový materiál vám uľahčí prácu a jeho vlastnosti zabezpečujú jeho odolnosť aj v tak náročnom prostredí, akým je sauna. Pri obkladaní je potrebné na stene s izoláciou vytvoriť rošt z drevených hranolov, na ktorý postupne kladieme dosky profilu a fixujeme klinčekom alebo plieškom o rošt. Síce je drevo červeného smreku odolné, ešte pred pokladaním odporúčame natrieť tatranský profil špeciálnym lakom na drevo do sauny. Rovnakú starostlivosť doprajte aj drevenej podlahe.