Snežné skútre nie sú určené len na adrenalínovú jazdu
Snežné skútre nie sú určené len na adrenalínovú jazdu

V predstavám väčšiny ľudí sú snežné skútre hračkou, ktorá zabaví turistov počas dovolenky na horách. Niektorí si vybavia filmové scény, pri ktorých sa snežné skútre v rukách záchranárov stávajú anjelmi spásy. Obe predstavy sú reálne, pretože skútre nájdete hlavne v zimných rekreačných strediskách a v garáži horských záchranárov.

Na čo všetko sa dajú využiť snežné skútre

Pred kúpou snežného skútra sa zamyslite, podobne ako pri kúpe štvorkolky, na čo chcete skúter využívať. Pretože skútre nie sú určené len na adrenalínovú jazdu. V ponuke obchodov nájdete úžitkové snežné skútre, ktoré sa vám zídu v horách podobne ako pracovná štvorkolka. Ak žijete vo vysokohorskej oblasti, môže byť snežný skúter počas zimy jedinou možnosťou, ako sa dostať z odľahlejších horských chát. Práve majitelia horských chát sú v najväčšej miere vlastníkmi skútrov. Niektorí z nich však zneužívajú možnosť získať povolenie na skúter a v ich rukách je snežný skúter len prostriedkom zábavy. Na druhej strane sú tu majitelia skútrov, ktorí dobre vedia, že bez skútra so silným motorom by nedostali ťažký náklad do prudkého, zasneženého kopca. Ťahať zásoby potravín na celú zimu by v takomto teréne nezvládol ani džíp. V prípade, že ste si kúpili skúter len na zábavu dávajte si pozor, kde s ním jazdíte. Absolútne zakázaný je prejazd cez chránené územia. Vyskúšať, čo všetko skúter dokáže môžete na zamrznutých vodných plochách, na lesných cestách určených pre snežné skútre a dokonca aj na pozemnej komunikácii. V takomto teréne si užijete veľmi rýchlu jazdu, ktorú vám umožnia napríklad snežné skútre Lynx.

Čakať vás budú aj papierovačky

Po kúpe snežného skútra nezabudnite na to, že je to dopravný prostriedok ako každý iný. Znamená to, že je nutné vlastniť vodičský preukaz, a to konkrétne typu B. Zavítať budete musieť tiež na dopravnú políciu, kde získate poznávacie značky. So snežným skútrom musíte chodiť na technickú kontrolu a nezabudnite ho poistiť. K snežnému skútru neodmysliteľne patrí výbava v podobe ochrannej prilby a okuliarov. Výber oblečenia je na vás, ale predovšetkým začiatočníci by mali počas prvých jázd nosiť chrániče.