Na účtoch ich nenechávajte. Za peniaze nakúpte investičné zlato
Na účtoch ich nenechávajte. Za peniaze nakúpte investičné zlato

Je čas rýchlo konať. Inflácia sa roztočila na plné obrátky a naše peniaze na účtoch požiera rekordne rýchlo. Ako s našimi finančnými úsporami radia naložiť odborníci? Položili sme si za vás otázky a rovno na ne prinášame užitočné odpovede.

Koľko si nechať peňazí na účte v banke?

Odborníci radia maximálne toľko, koľko potrebujeme na bežné výdaje domácnosti na tri, maximálne na šesť mesiacov. Ostatné peniaze je treba investovať.

Do čoho dnes radšej neinvestovať?

Mnohé investície sú v dnešnej dobe hazardom, vrátane mnohých finančných produktov, ktoré sa môžu zdať ziskové, ale len ak sme ochotní podstúpiť nemalé riziko. Problematickými sa stali taktiež nehnuteľnosti. Ich cena je až príliš vysoká. Kúpiť ich v hotovosti sa ešte odporučiť dá. Pokiaľ by sme však do nich chceli investovať pomocou hypotečného či iného úveru, to už sa dnes rozhodne neodporúča.

A do čoho investovať?

Za ideálnu formu investície sa dnes považujú drahé kovy. Konkrétne ide predovšetkým o investičné zlato. Striebro vo forme investičných zliatkov či mincí (bullions) má v porovnaní so zlatom obrovskú nevýhodu. Len zlato má daňovú úľavu a predajca z neho nemusí do štátnej pokladnice odviesť 20 % DPH. Preto ho aj ako zákazník (investor) kúpime ihneď o 20 % výhodnejšie.

Čo je ďalšou výhodou investičného zlata?

Investičné zlato predstavuje skutočne vlastnené zlato. Je pre nás dokonca fyzicky uchopiteľné, čo vlastne neurobíme ani s peniazmi na bankovou účte, pokiaľ si ich nevyberieme. Cena zlata je minimálne ovplyvňovaná ekonomickými rozhodnutiami vlád, politickou, pandemickou, vojenskou a inou situáciou vo svete. Tento žltý kov má dobrú reputáciu nie roky, ale storočia. A osvedčuje sa aj v modernej dobe.

Ako investovať do zlata?

Do zlata je vhodné investovať výhradne dvomi spôsobmi. Nákupom investičných zlatých zliatkov, zlatých tehiel, ktoré sa mimochodom dajú nakupovať už od 1 gramu, takže rozhodne nejde iba o kilogramové tehly. Druhou možnosťou sú investičné zlaté mince. Ich výhoda je, že nie sú označené žiadnym výrobným číslom a sú teda anonymné. Hodí sa tiež vybrať renomovanú značku. U zliatkov je to napríklad švajčiarska Argor Heraeus, u mincí rakúska Wiener Philharmoniker.

Kde nakúpiť investičné zlato?

Investičné zlato predávajú špecializované predajne, často zamerané aj na numizmatiku. V Bratislave ju nájdete na Dunajskej ulici 68. Avšak Slováci využívajú aj nákupy zlata v Českej republike – v Prahe v predajni v Obecnom dome, v Brne v Dorn Office Center. Covid však naštartoval aj online predaj investičného zlata a nie je potrebné sa ho báť. Napríklad v Českej republike je veľkým hitom. Zlato vám príde poistenou zásielkou, takže bezpečne. Aj zo Slovenska je možná využiť nákupy v prestížnom e-shope s investičným zlatom – Zlate-mince.cz. Využiť môžete aj slovenské stránky Slovenske-mince.sk.