Krajšie, zdravšie a silnejšie vlasy. Ako sa starať o vlasy nielen počas zimy
Krajšie, zdravšie a silnejšie vlasy. Ako sa starať o vlasy nielen počas zimy

Nie každému príroda nadelila zdravú a bohatú korunu krásy. Pravdou je, že aj ľudia so zdravými vlasmi majú pocit, že nie sú v top stave a drvivá väčšina z nás musí o ich krásu priam bojovať. K zhoršenému stavu vlasov často dochádza najmä v zime vplyvom vlhkého a studeného počasia. Prinášame vám tipy, ako sa starať o vlasy nielen počas zimy.

Vlasy si so zimou nerozumejú

Ak ste si mysleli, že letné počasie, slnko, slaná voda a suchý vzduch sú pre vlasy najväčším nepriateľom, vyvedieme vás z omylu. Nie leto, ale zima je pre vlasy veľmi nebezpečným obdobím.

Tento fakt je spôsobený tým, že počas zimy sa zdržujete väčšinu času vo vykúrených, niekedy až prekúrených miestnostiach, a následne vyjdete von do mínusových teplôt. Studený vzduch je základom pre extrémne vysušené vlasy.

Takáto kondícia vlasov niekedy prerastie do stavu, kedy vaša hriva pripomína spálené vlasy. Prechody z tepla do zimy a nosenie čapíc či iných pokrývok hlavy spôsobujú krepovitosť a elektrizovanie vlasov. Pod čapicou sa pokožka viac potí, má sklon k tvorbe plesní a lupín. Vlasy pod vplyvom vlhkého vzduchu strácajú objem a sú bez lesku.

Všetky uvedené poškodenia vlasov majú príčinu nielen v počasí, ale aj v tom, že telo spoločne s vlasmi trpí v zime nedostatkom vitamínov a minerálov. V zime by ste si mali viac ako v lete dávať pozor na to, čo máte na tanieri. Zároveň sa snažte postupovať podľa jednoduchých krokov, ktoré vám priblížime v nasledujúcich riadkoch.

5 základných krokov starostlivosti o vlasy

1. Bohatá a zdravá strava plná vitamínov

Starostlivosť o vlasy neznamená len umývanie alebo strihanie. Je to komplexný systém krokov, ktorý by ste mali dodržiavať.  Ako prvý bod musíme spomenúť váš jedálniček. Zjednodušene môžeme povedať, že to, čo zjete, vplýva na úplne všetky procesy vo vašom tele. Inak to nie je ani s vlasmi. Ak telu dodáte všetko potrebné, živiny sa dostanú aj do vlasovej pokožky a štruktúry vlasov.

Vlasy sú z najväčšej časti tvorené bielkovinou keratín, ktorá je súčasťou mnohých aminokyselín. Preto by ste do stravy mali zaradiť ryby, najmä lososa, ktorý je známym zdrojom Omega-3 mastných kyselín. Tieto kyseliny zabránia vypadávaniu vlasov. Ďalej by ste si mali dopriať čo najviac zelenej zeleniny a strukovín.

Zelenina obsahuje vitamíny C a A, ktoré sú potrebné pre udržanie kvality vlasov. Strukoviny obsahujúce železo a biotín podporujú rast vlasov. Zázračný biotín nájdete tiež vo vajciach a mandliach či arašidoch.

Ktoré potraviny by ste mali z jedálnička úplne vyradiť? Predovšetkým rafinované cukry, sladené nápoje, alkohol a príliš mastné jedlá.

2. Perfektný strih a pravidelné zastrihávanie

Striháte sa doma resp. sa necháte zastrihnúť raz do roka v pochybnom salóne? Takéto chovanie je k vašim vlasom nezodpovedné. Každý vlasový špecialista vám potvrdí, že správnym strihom vlasov môžete dosiahnuť až 50 % zlepšenie ich kvality.

To isté platí o pravidelnom zastrihávaní suchých končekov. Dokonca aj keď túžite po dlhých vlasoch, mali by ste nechať proces ich rastu na kaderníkovi.

Jedine odborník vie zhodnotiť nutnosť zastrihnutia a vytvoriť taký strih vlasov, ktorý vám nebude pripomínať helmu. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že krátke vlasy by ste si mali dať zastrihnúť raz do mesiaca a dlhšie stačí raz za 6 týždňov.

V rukách kaderníka sa nechajte rozmaznávať a občas si doprajte profesionálnu vlasovú kúru. Apropo vlasy vyrastú za mesiac približne o 1 a štvrť centimetra, takže po roku môžete mať z krátkeho zostrihu nádhernú hrivu.

3. Správna technika umývania vlasov

Ku krásnym vlasom môžete prispieť doslova vlastnou rukou. Stačí, aby ste si ich umývali správnou technikou. Na vlasový rituál v sprche alebo vo vani si vyčleňte dostatok času. Nestačí len naniesť šampón na hlavu a rýchlo ho zmyť. Masáž pokožky hlavy a šampón s kondicionérom by mali byť súčasťou každého umývania.

Vlasy si neumývajte každý deň. Každodenné umývanie vlasy oslabuje a pokožku mastí. Úplne stačí, ak si ich umyjete raz za tri dni. V období medzi umytiami môžete na ich úpravu využiť suchý šampón, ktorý je vlastne SOS riešením pre mastné vlasy. Pri umývaní vlasov je dôležité vedieť, ako používať šampón a ako kondicionér. Šampón sa používa na masírovanie pokožky, ktorú vyčistí a kondicionér na vyživenie korienkov. Oba prípravky je nutné z vlasov poriadne vymyť.

Nechoďte spať s mokrými vlasmi. Nič také ako zápal pľúc, ktorým vás strašila mamička v detstve, vám síce nehrozí, ale ak sa chystáte zaľahnúť s mokrou hlavou, odrazí sa to ako na vašej pokožke, tak na vlasoch aj nálade. Vlasy sa môžu lámať, ráno budú strapaté a môže dôjsť k svrbeniu. Vlhká pokožka tiež môže byť príčinou tvorby lupín. Nehľadiac na to, že sa môžete po prebudení cítiť dolámaní.

4. Sušte a žehlite si vlasy maximálne šetrne

Samostatnou kapitolou je sušenie a žehlenie vlasov. Pri výbere fénov a žehličiek na vlasy buďte maximálne obozretní. Spoľahnite sa na overené značky spotrebičov, medzi ktoré patrí Philips.

Pred fénovaním by ste si mali nechať vlasy jemne presušiť a poriadne ich rozčesať. Na husté a vlnité vlasy sú vhodnejšie hrebene so širokými medzerami medzi zubami. Kefy sú určené pre dámy s dlhými vlasmi a dajú sa využiť na dotvorenie účesu pri krátkych vlasoch. Vlasy nikdy nerozčesávajte po celej dĺžke, ale len po malých častiach.

Po rozčesaní môžete začať s vysúšaním. Možno vás láka vlasy vysušiť rýchlo, ale snažte sa vyhradiť si na sušenie čas a vlasy fénovať mierne teplým vzduchom. Pri konci fénovania zmeňte program na studený vzduch, ktorý vlas uzavrie a vytvorí objemnejší účes.

A čo žehlenie vlasov? Najlepšie by bolo, keby ste sa mu mohli vyhnúť. Vieme však, že každý túži po tom, čo nemá. Preto sú kučeravé ženy priam posadnuté rovnými vlasmi a naopak. Pred žehlením naneste na vlasy ochranné prípravky a po žehlení nezabudnite končeky vlasov potrieť výživnými olejmi. Nikdy si nežehlite vlasy, ktoré sú nalakované alebo po nanesení stylingového prípravku.

5. Pozor na to, čo si na vlasy dávate

Kupujete si roky rovnaký šampón a nepoužívate kondicionér? Robíte veľkú chybu. Vlasy sa časom menia, a preto by ste aj vlasové prípravky mali prispôsobiť ich momentálnemu stavu a dokonca aj ročnému obdobiu.

Aj v tomto prípade by ste sa mali poradiť s kaderníčkou, ktorá zdiagnostikuje stav vašich vlasov a odporučí vám vhodnú vlasovú kozmetiku. Opatrní buďte aj pri výbere farby či iných ošetrujúcich prípravkov. V prípade, že máte s vlasmi naozaj seriózny problém – nadmerné vypadávanie alebo vysúšanie pokožky, navštívte dermatovenerológa. Problém môže mať serióznejší zdravotný základ, ktorý odhalí len lekár.