Praktický návod, ako postupovať pri obnove starých parkiet v obývačke
Praktický návod, ako postupovať pri obnove starých parkiet v obývačke

Udržiavaná parketová podlaha vydrží po celé generácie. Bez ohľadu na to či ide o modernú obývaciu izbu, kuchyňu v mestskom štýle alebo elegantnú spálňu, parketová podlaha môže byť ústredným bodom každej miestnosti.

Starostlivosť o pravú drevenú podlahu nie je nezvládnuteľná. Avšak parkety, majú svoje špecifiká a vyžadujú si pravidelnú a vhodnú rutinu čistenia a údržby.

Proces obnovy parkiet závisí od veku a stavu parkiet. Vek je obzvlášť dôležitý, pretože ak máte parkety pokryté kobercami, alebo inými gumovými podložkami, po ich zdvihnutí sa často zistí, že drevené lišty sú uvoľnené. V niektorých prípadoch sú zhnité a vyžadujú si výmenu.Praktický návod, ako postupovať pri obnove starých parkiet v obývačke

Bežné problémy s parketovými podlahami a starými parketami:

  • Voľné a nezlepené bloky
  • Zhnité a nezdravé bloky
  • Medzery medzi blokmi
  • Zlé povrchové úpravy a vzhľad

TIP: Návod ako si jednoducho zútulniť domácnosť

Zavolať odborníka alebo si renovovať sám?

Aj keď sú určité úlohy, ktoré by ste si ako domáci kutilovia mohli urobiť sami, brúsenie a konečnú úpravu podlahy by mali vykonávať iba odborníci. Dôležité je správne brúsne zariadenie.

Postup pri obnove a renovácií starých drevených parkiet

Odstránenie nečistôt

  1. Začnite váš projekt odstránením všetkých častí nábytku vrátane celej obývacej steny a ťažkých predmetov z obývačky. Ak sú v miestnosti cenné predmety a ozdoby, nezabudnite ich tiež z miestnosti vybrať, aby sa nepoškodili.

Vyčistite všetok prach a nečistoty z podlahy. Na čistenie používajte vysávač, ale uistite sa, že máte správne pripevnenie na parkety a tvrdé podlahy. Používajte mäkkú kefu, inak by ste mohli poškriabať a poškodiť povrch.

Čistenie podlahy

  1. Vyčistite podlahu vlhkým mopom. Nepoužívajte príliš veľa vody a tekutín. Na čistenie použite radšej teplú vodu a saponát alebo čistiaci prostriedok, ktorý je určený na podlahy z dreva. Takéto výrobky majú neutrálne pH a nepoškodia povrchovú úpravu podlahy.

Odstráňte všetky nečistoty a venujte dostatočný čas odstráneniu škvŕn a nečistôt. Opakujte proces stierania s čistou teplou vodou, aby ste odstránili všetky stopy mydla.

Inšpirácia na krajšie bývanie: Zariaďte si domácnosť pomocou zásad feng shui

Zistenie stavu podlahy

  1. Vyberte časť podlahy, ktorá nie je bežne viditeľná, napríklad pod pohovkou alebo súpravou políc. Možno si nie ste istí, či bola podlaha pôvodne povrchovo upravená voskom, alebo olejom.

Na časť podlahy nakvapkajte dve kvapky vody. Nechajte pôsobiť 10 minút a preskúmajte. Ak na parketách vidíte biele škvrny, podlaha bola pôvodne upravená olejom alebo voskom. Ak nie sú žiadne škvrny, použil sa lak.

Údržba pomocou produktu

  1. Kúpte si vhodný produkt na údržbu pôvodného povrchu. Tento produkt dá podlahe nový nádych. Produkt nanášajte na podlahu podľa pokynov výrobcu. V súčasnosti je na trhu veľa značiek a najrôznejších produktov, preto si urobte dôkladný prieskum a vyberte produkt, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám a vášmu rozpočtu.

Takéto výrobky sú vyrábané s cieľom obnoviť a zlepšiť stav parkiet. Výhodou je, že sú skvelou možnosťou údržby pre domácich majstrov, ktorí nemajú potrebné vybavenie a skúsenosti s náročnejšími úpravami a opravami parkiet.

Ako sa postarať o parkety?

Po následnej renovácií, parkety môžu vydržať dlho, kým bude treba niečo znova urobiť. Rovnako ako u všetkých ostatných drevených podláh, lak si bude z času na čas vyžadovať opätovné nanášanie (zvyčajne každých 5-7 rokov).

Aby ste parkety udržiavali v perfektnej forme, vysávajte aspoň 1-2 krát týždenne, raz za mesiac sa odporúča hĺbkové čistenie parkiet pomocou koncentrovaného čističa drevených podláh. Raz za rok profesionálne hĺbkové čistenie.

Tip: Návod ako skrášliť svoj domov aj bez náročných investícií

Parkety buď milujete alebo nenávidíte. Ale pokiaľ sa o ne dobre staráte môžu byt’ veľmi cennou investíciou do domácnosti. Každá drevená podlaha, aj parkety potrebujú pravidelnú údržbu, aby vyzerali dobre a vydržali vám niekoľko rokov.

Pre profesionálnu obnovu a renováciu parkiet, ktorá zahŕňa brúsenie, tlmenie a lakovanie parkiet si určite objednajte odborníka, ktorý vám poradí a ponúkne dobrý zákaznícky servis.