Perfektná bunda na zimné outdoorové aktivity

Najvrchnejšia časť oblečenie pre vonkajšie zimné aktivity je nesmierne dôležitá. Môžete mať oblečených niekoľko vrstiev, ale ak vám bundu prefúkne vietor a navlhne, tak sa pocit chladu dostaví takmer okamžite. Perfektná bunda je základ všetkých outdoorových aktivít ako sú lyžovanie alebo turistika. Ako vybrať dokonalú bundu na zimné túry?

Dôležité je pohodlie a univerzálnosť

Počas turistiky v zime oceníte nielen pohodlné turistické topánky, ale tiež bundu. Rýchlejšia chôdza alebo chôdza v strmom teréne vyžaduje prácu rúk. V príliš tesnej či príliš hrubej bunde by ste sa cítili ako v zovretí. Inovatívne materiály umožňujú vyrábať veľmi tenké termo bundy. Dokonca aj turistická obuv nemusí byť príliš zateplená a nohy udrží v suchu i v teple. Za tento komfort vďačia obuv a bundy membránam. Membrány plnia funkciu ohrevu, chránia oblečenie pred prienikom vlhkosti a nechávajú telo voľne dýchať.

Čo nesmie zimnej bunde chýbať

Zimná bunda musí byť okrem membrány proti dažďu a snehu zabezpečená vodným stĺpcom. Pri kúpe bundy si overte túto vlastnosť, aby ste sa z hôr nevrátili totálne premočení. Ak si chcete byť nepremokavosťou na sto percent istí, zamerajte sa na bundy s vodným stĺpcom vyšším ako 5000 mm. V prípade, že očakávate počas túry výdatnejší dážď, radšej si do batoha pribaľte aj pláštenku. Pozor na to, že pánska a dámska turistická obuv dokáže premoknúť v miestach, ktoré sú menej chránené, napríklad cez viazanie. Podobné je to tiež s bundou. Nekvalitné zipsy alebo zle riešené prechody z goliera do kapucne môžu prekvapiť prienikom poriadnej dávky vody. Pozornosť venujte údržbe bundy. Okrem prania jej doprajte pravidelnú impregnáciu, ktorou docielite predĺženie funkcie vodného stĺpca.

Zateplená alebo nie?

Mnohí turisti sa nechcú vzdať komfortu, a preto si kúpia tenšiu bundu bez zateplenej časti. Termo izoláciu dosiahnu vrstvením oblečenia, kedy si pod bundu oblečú fleesové mikiny a termo bielizeň. Kompromisom v tejto oblasti sú bundy, z ktorých sa dá termo vložka vybrať. Na horách prekvapí počasie niekedy aj príjemne a po vyjdení slnka sa môže otepliť o niekoľko stupňov. V takejto situácii oceníte, že sa rýchlo zbavíte izolácie. Okrem vyberateľnej zateplenej vložky je super, keď je možné kapucňu bundy zložiť do goliera. Výrazne pohodlným detailom je odvetrávanie v podpazuší. Zamerajte sa tiež na systém vreciek, niekomu vyhovujú vnútorné vrecká a iný preferuje vrecká na bokoch a na prsiach. Vonkajšie vrecká by mali byť uzatvárateľné nepremokavým zipsom.