Prečo a ako cvičiť na hrazde?
Prečo a ako cvičiť na hrazde?

Hrazda je jednoduché a finančne nenáročné zariadenie na posilňovanie hornej polovice tela, ktoré je populárne nielen v posilňovniach, ale aj na vonkajších workoutových ihriskách. Veľkej obľube sa teší aj pri cvičení v pohodlí domova, pretože nezaberá veľa miesta, no je veľmi efektívna.

Precvičíte si na nej prsné a brušné svaly, chrbtové svalstvo a svaly na rukách. Je vhodná nielen pre pokročilých, ale aj pre začiatočníkov, pretože na nej môžete robiť množstvo zložitých aj menej náročných cvikov.

Výhody cvičenia na hrazde

Cvičením na hrazde rozvíjate funkčnú silu a vaše svaly vďaka tomu budú lepšie spolupracovať s nervovou sústavou a efektívnejšie sa zapájať pri pohybe. Pravidelným tréningom dosiahnete prírastok svalovej hmoty, zabezpečíte si vypracovanú postavu, najmä v oblasti ramien, bicepsov, tricepsov a predlaktí, ale vyformujete si aj svaly chrbta, brucha a hrudníka. Okrem toho získate silnejší úchop a zlepšíte si držanie tela.

Ak je vaším cieľom chudnutie, cvičením na hrazde spálite veľké množstvo kalórií, takže ju smelo môžete zaradiť do cvičebného plánu. Aj vaša kondícia, koordinácia, flexibilita a rovnováha sa zlepšia. Navyše platí, že akýkoľvek pohyb vo všeobecnosti má vplyv nielen na fyzické, ale aj na psychické zdravie.

Ako môžete cvičiť na hrazde?

Keď už vieme prečo sa na hrazde oplatí cvičiť, poďme sa pozrieť na to, akým spôsobom zaradiť do svojho tréningu cvičenie na hrazde.

Pre koho je hrazda určená?

Skvelé je, že či s cvičením len začínate, alebo máte už za sebou roky tvrdej driny, cviky na hrazde sú vždy dobrým nápadom. V závislosti od toho, v akej forme sa momentálne nachádzate, si cvičenie na hrazde môžete jednoducho prispôsobiť svojim možnostiam. V začiatkoch môžete využiť pomoc expanderov, vďaka ktorým sa vám bude ľahšie prekonávať gravitácia. Ak ste opačný prípad a základné cviky sú pre vás nedostatočné, pridajte si záťaž pomocou záťažovej vesty či pripnutím závaží na členky.

Ako často cvičiť?

Pravidelnosť tréningov sa vypláca. Ideálne je venovať sa cvičeniu aspoň dvakrát do týždňa. Začnite s menším počtom opakovaní, napríklad 6-10 cvikov po 3-5 sérií a ako sa budete zlepšovať, zvyšujte aj počet opakovaní a sérií.

Správne prevedenie je základ. Neponáhľajte sa, radšej uprednostnite dokonalú techniku pred množstvom opakovaní a rýchlosťou, aby ste pri cvičení zapájali správne svaly. Je to dôležité aj kvôli tomu, aby ste sa vyhli zbytočným zraneniam a svalovej dysbalancii.

Základné cviky na hrazde

Na hrazde môžete cvičiť napríklad príťahy s nadhmatom, príťahy s podhmatom a príťahy v neutrálnom úchope. Každá technika sa vyznačuje inou úrovňou náročnosti a rozvíja iné skupiny svalov. Cvičenie nadhmatom sa zameriava skôr na chrbtové svaly, cvičenie podhmatom výraznejšie formuje ramená, najmä bicepsy. Vďaka príťahom teda posilníte celú hornú časť tela. Zhyby na hrazde vám vytvarujú typický široký chrbát do tvaru písmena V.

Kde kúpiť hrazdu za dobrú cenu?

Ak by ste si chceli zaobstarať hrazdu domov, stačí kliknúť sem https://hop-sport.sk/hrazdy/ a rozhodnúť sa pre typ hrazdy, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať. Na výber máte hrazdy do dverí, závesné hrazdy na strop alebo hrazdy vhodné na montáž na stenu aj strop.